Учасниця проєвропейського руху у Великій Британії з плакатом «Brexit: воно того варте?» під час акції протесту біля Вестмінстерського палацу, Лондон, Велика Британія, 10 вересня 2018 року
Фото: EPA-EFE/NEIL HALL
До остаточного виходу Великої Британії з ЄС — менш ніж шість місяців. Якщо бути точними, час «ікс» повинен пробити 29 березня 2019 року. Зустріч глав ЄС у Брюсселі 18 жовтня мала б розставити всі крапки над «і» в питаннях, які гальмують підписання угоди між королівством і союзом.

Напередодні британський міністр закордонних справ Джеремі Хант заявив, що «все йде за планом, однак лишається ще одне-два питання, які треба вирішити». Більше відкладати немає куди: це розуміє і Брюссель, і Лондон, — щонайбільше до нового саміту ЄС у листопаді. Адже потім — тривала процедура ратифікації домовленості та набуття чинності. Однак схоже, що консенсусу цього разу так і не досягнуть. Отже, чи не зайшли перемовини щодо Brexit у глухий кут?

Референдум щодо Brexit відбувся у Великій Британії 23 червня 2016 року. Більш ніж половина британців сказали «так» виходу королівства з ЄС. Це стало несподіванкою для світової спільноти. Навіть у Великій Британії досі багато тих, хто не певен у правильності обрання самостійного шляху. Наприклад, на початку вересня мер Лондона Садік Хан пропонував провести повторний референдум щодо Brexit. Тереза Мей такі спроби завадити вже запущеним процесам виходу з ЄС рішуче відкидає, закликаючи поважати результати волевиявлення та намагаючись захистити інтереси Великої Британії в непростих «брекзитових» переговорах.

Піти по-англійськи?

Основних сценаріїв Brexit декілька. Один із них — «жорсткий», — проти якого рішуче виступає очільниця британського уряду Тереза Мей. Ідеться про вихід королівства з ЄС без угоди. І схоже, що наразі найімовірніший саме цей сценарій: напередодні саміту ЄС про це заявив голова Європейської Ради Дональд Туск. Для Великої Британії цей варіант не надто вдалий, адже недешевий. За словами британського міністра фінансів Філіпа Хаммонда, якщо королівство не підпише торговельну угоду з ЄС, то це коштуватиме державному бюджету понад 102 мільярди доларів.

Але в будь-якому разі, вихід з ЄС — недешеве для Великої Британії задоволення. Дослідження «Центру європейської реформи» за першу половину 2018 року показало — країна щотижня втрачає на всіх «брекзитових» процесах 500 мільйонів фунтів. А остаточну вартість виходу з ЄС експерти оцінюють у 55 мільярдів євро. Її Сполучене королівство виплачуватиме Євросоюзу аж до 2064 року.

Угода, на якій наполягає Мей, не всім до вподоби. Прем’єрка хоче зберегти для Великої Британії умови митного союзу ЄС до 2020 року, поки не завершиться «перехідний період». Водночас запевняє, що не дозволить, щоб країна була «перманентно прив'язана» до митних правил ЄС. Туск раніше заявляв, що ЄС на умови Мей не погодиться. Але якщо торговельної угоди взагалі не буде, то може не бути й вільного ринку між Великою Британією та ЄС, який сторони наразі намагаються зберегти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Проблеми на Даунінг-стрит: що буде з Брекзитом

Прем'єрка Великої Британії Тереза Мей (ліворуч) з президентом Європейської Ради Дональдом Туском на Даунінг-стріт у Лондоні, Велика Британія, 6 квітня 2017 року. Очільниця британського уряду продовжує переговори з керівництвом ЄС щодо шляхів виходу Сполученого королівства зі складу союзу, але сценарій Brexit досі не визначений
Фото: EPA/ANDY RAIN

Кому Північну Ірландію?

Та найбільший камінь спотикання перемовин між Великою Британією та ЄС — питання про кордон із Північною Ірландією, яка є частиною Сполученого королівства. Чи буде в неї відкритий кордон з Великою Британією, якщо королівство не підпише угоди з ЄС? За відсутності угоди, Велика Британія йде і з ЄС, і з єдиного Європейського ринку та спільного митного союзу. Тоді кордон між Великою Британією та союзом утвориться саме на межі Республіки Ірландія та Північною Ірландією. Євросоюз не хоче віддавати Північну Ірландію й наполягає, щоб вона лишалась у межах митного союзу, — і таким чином уникнути перевірок на кордоні. Але британська прем’єрка Тереза Мей певна, що такий варіант зазіхає на цілісність Великої Британії та не приймає його.

«Коли Велика Британія залишає Євросоюз, то це вся Велика Британія залишає Євросоюз. І ми залишатимемо його разом з Північною Ірландією. Я дуже чітко пояснюю, що не повинно бути ніякого жорсткого кордону між Північною Ірландією та Ірландією, однак ми пропонуємо свої умови й неодмінно будемо підтримувати єдність нашого союзу», — заявила вона на засіданні уряду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чи буде Британія жорсткішою до Росії після виходу з ЄС? — інтерв'ю з послом України у Великій Британії

Відновлений старий ірландський митний пост, графство Каван, Ірландія, 2 червня 2018 року Наразі невидима межа між Ірландією і Північною Ірландією може стати кордоном між ЄС і Сполученим Королівством і перешкодить вільному переміщенню людей і товарів
Фото: EPA-EFE/PAUL MCERLANE

Що не так із планом Мей?

Однак умови, запропоновані Мей іще в липні цього року, подобаються не всім. На засіданні уряду 17 жовтня вона оптимістично зазначила, що її план «м’якого Brexit», так званий Chequers plan (Chequers — назва заміського маєтку прем’єрки, де вона запропонувала план міністрам) — іще «життєздатний». Раніше Мей підкреслювала: «Ніхто не бажає вигідної угоди так, як я. Однак про укладення угоди будь-якою ціною ніколи не йшлося». Позицію британської прем’єрки не підтримували ні екс-глава МЗС Британії Борис Джонсон, ні Девід Девіс — екс-міністр з питань Brexit, тому цьогоріч у липні вони один за одним залишили посади.

Та, як виявилося, є ще один варіант розвитку подій щодо Brexit. 17 жовтня британські дипломати повідомили, що Євросоюз може відкласти Brexit на рік, щоб устигнути укласти угоду про торгівлю, прийнятну для обох сторін. Однак німецька канцлерка Ангела Меркель зазначила, що Лондону не варто покладатися на таку можливість і «варто бути готовими до всього»: «Протягом перемовин зі Сполученим королівством стало ясно: навіть якщо ми уникнемо Brexit без угоди, врешті все одно буде різниця між членством в Євросоюзі та статусом партнера ЄС».

Схоже, що невирішені питання злегка набридли обом сторонам і вони намагаються всіляко пришвидшити перемовини. 14 жовтня, напередодні саміту, міністр Великої Британії у справах Brexit Домінік Рааб приїхав до Брюсселя на зустріч із відповідальним за Brexit з боку ЄС Майклом Барньє. Однак їхня розмова не дала результатів. Загалом перемовини Британії з ЄС тривають майже півтора року — від червня 2017-го.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ЄС без Британії? – не все так просто

Поділитись: