Заборгованість російського газового монополіста Газпрому за невиконання рішення Стокгольмського арбітражу у справі проти Нафтогазу наразі зросла майже на 200 мільйонів доларів та складає майже 2,76 мільярда доларів.

У Нафтогазі зазначають, що Газпром неодноразово шантажував компанію з вимогою відмовитися від перемоги в арбітражі.

«Нафтогаз не піддається і не піддасться на цей шантаж. Ми змусимо Газпром виконати рішення арбітражу у транзитній справі і заплатити нам 2,56 мільярда доларів плюс відсотки, яких за рік набігло майже 200 мільйонів доларів», — зазначив виконавчий директор групи Нафтогаз Юрій Вітренко.

Нафтогаз переміг у Стокгольмському арбітражі справу проти Газпрому наприкінці лютого 2018 року. Сума виграшу української компанії склала 4,63 мільярда доларів, з яких 2,1 мільярда автоматично направили на погашення боргу України за придбаний у Росії газ.

В українській компанії зазначають, що у разі програшу України у Стокгольмському арбітражі проти Газпрому, сума збитків сягнула б 94,7 мільярда доларів.

Зазначимо, що наразі Нафтогаз подає позови до судів різких країн, зокрема Швеції, Нідерландів, Швейцарії, Люксембургу та США, у яких прагне стягнути заборгованість Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Зокрема, Нафтогаз прагне конфіскувати активи Газпрому у європейських країнах і США та їхнім коштом погасити близько 2,7 мільярда доларів, які наразі Газпром винен за рішенням арбітражного суду у Стокгольмі.

Раніше повідомлялось, що Швейцарський суд кантону Цуг зняв арешт з активів Газпрому, арештованих для виконання рішення Стокгольмського арбітражу.

Нагадаємо, що 5 червня 2018 року суд у Нідерландах задовольнив клопотання НАК Нафтогаз України щодо арешту часток Газпрому у його голландських дочірніх компаніях.


Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит.

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярда доларів. Через пеню сума боргу Газпрому перевищила 2,7 мільярда доларів.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

16 липня в Нафтогазі заявили, що продадуть конфісковані активи Газпрому, якщо не отримають 2,7 мільярда доларів.

10 листопада стало відомо, що швейцарський суд заборонив компаніям Nord Stream AG та Nord Stream 2 AG які обслуговують та будують російські газопроводи «Північний потік» та «Північний потік-2» розраховуватись з російським Газпромом.

24 жовтня у Нафтогазі повідомили, що стягнули з Газпрому вже 18 мільйонів доларів на виконання рішення Стокгольмського арбітражу у справі про транзит та постачання газу. Нагадаємо, що вперше Нафтогаз повідомив, що стягнув 9 мільйонів доларів з Газпрому 10 жовтня.

Поділитись: