Заблокований «Київ»: що відбувається зі столичним кінотеатром?

Учасники акції на захист кінотеатру «Київ» біля будівлі Київської міськадміністрації, 11 червня 2019 року
Учасники акції на захист кінотеатру «Київ» біля будівлі Київської міськадміністрації, 11 червня 2019 рокуАнастасія Власова/Громадське

На початку року стало відомо, що столичний кінотеатр «Київ» — під загрозою закриття. У Культурного центру — організації, що орендувала кінотеатр протягом 20 років — договір оренди закінчився. Згодом ситуація затихла, але тільки до 7 червня. Нині кінотеатр не працює, глядачам повертають гроші за квитки, а заплановані фестивалі — під загрозою зриву. Громадське спробувало розібратися, що сьогодні відбувається з кінотеатром «Київ».

Що сталося?

7 червня о 10 ранку до приміщення кінотеатру «Київ» зайшла муніципальна охорона та заблокувала вхід на другий та третій поверхи. Працівникам кінотеатру пояснили: у будівлі проводять планову інвентаризацію, про яку їх начебто попередили наприкінці травня. Адміністрація кінотеатру заявила, що попередження не отримувала, та назвала це рейдерським захопленням. Того ж дня активісти зібралися під будівлею з вимогою розблокувати кінотеатр та продовжити його роботу. Проте цього не сталося.

Нині кінотеатр не працює, глядачам пропонують повернути придбані квитки. Окрім запланованих сеансів, перенести довелося і «Тиждень швейцарського кіно» — тепер він триватиме з 4 по 7 липня у кінотеатрі «Жовтень».

Чому змінився орендар?

Будівля кінотеатру «Київ» належить Департаменту комунальної власності Києва. Останні 20 років орендарем приміщення був «Культурний центр «Кінотеатр «Київ». 4 січня 2019 року договір оренди закінчився, і КМДА оголосила конкурс на нового орендаря. Вже у квітні переможцем стала компанія «Сінема-Центр», а у травні місто підписало з нею договір про оренду на 10 років.

У Культурному центрі «Кінотеатр «Київ» кажуть — свідомо не брали участі у конкурсі, оскільки його проводили з порушенням законодавства. За словами адміністрації, за умовами договору саме вони мали першочергове право на оренду, адже за 20 років провели капітальний ремонт та вклали гроші у розвиток кінотеатру.

У КМДА Громадському пояснили: це ніяке не захоплення. Протягом квітня-травня будівлю передали комунальному підприємству «Київкінофільм». А зараз Департамент комунальної власності Києва розпочав обстеження будівлі, щоб попередити знищення чи пошкодження майна.

У КМДА говорять, що старий орендар платив місту 47 тисяч гривень на місяць, а новий згоден платити більше двох мільйонів гривень. Проте у Культурному центрі стверджують: разом з усіма суборендами, до держбюджету надходило більше 250 тисяч гривень на місяць.

У комунальному підприємстві «Київкінофільм» також наголошують — це не рейдерське захоплення. Раніше представників КП «Київкінофільм» та Департаменту комунальної власності кілька разів не пускали в приміщення для перевірки технічного стану кінотеатру. Договір оренди закінчився, і тепер колишній орендар має звільнити будівлю.

Компанія «Сінема-Центр», яка стала новим орендарем приміщення, володіє мережею кінотеатрів «Сінема Сіті». Засновниками мережі є колишні співвласники телеканалу «1+1» Олександр Роднянський та Борис Фуксман. У квітні Борис Фуксман зазначав, що вони планують відкрити чотири додаткові зали у приміщенні кінотеатру «Київ», де нині діє тільки три.

У середині травня «Сінема-Центр» проплатив два місяці оренди кінотеатру «Київ». Директорка з маркетингу «Сінема Сіті» Альона Ніцко у коментарі Громадському зазначила: «Це несправедливо говорити, що ми намагаємося захопити приміщення кінотеатру, адже ми чесно виграли конкурс. Наші співробітники потрапили до будівлі вчора. Процес передачі будівлі, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення, дуже складний. Інвентаризація займає багато часу. Так, хоча майно і належить Культурному центру «Кінотеатр «Київ», проте необхідно провести огляд внутрішнього вигляду — яка підлога, вікна, сходи. Наскільки я знаю, там є багато питань — від неналежного стану електромережі до заварених евакуаційних виходів».

Поки у компанії не говорять про конкретні плани щодо ремонту та реставрації. Це стане можливим лише після повної інвентаризації будівлі.

Що кажуть у кінотеатрі?

Версія протилежної сторони конфлікту викладена на офіційному сайті кінотеатру. «Ми вважаємо, що ескалація конфлікту, збройне блокування роботи кінотеатру, пошкодження приватного майна Культурного центру (адже все, окрім самої будівлі: кінообладнання, крісла, дивани та все інше — не належить місту, а є приватною власністю Культурного центру), недопущення працівників Культурного центру до приміщення кінотеатру під час судового процесу — є ні чим інакшим, як рейдерським захопленням з використанням адміністративного ресурсу та за сприяння поліції», — йдеться у повідомленні.

Заступниця директорки кінотеатру Ірина Шинкаренко говорить: їм ніхто не повідомив, що «Київ» зупинить свою роботу. «Востаннє інвентаризацію тут проводили в грудні 2018. Це стосувалося речей, які надані були кінотеатру у 1999 — здебільшого це застарілі меблі. Все інше майно було куплено за гроші «Культурного центру «Кінотеатр «Київ», і воно не належить місту. Через цю «інвентаризацію» у нас зірвані фестивалі та сеанси. Нині нас не пускають до кабінетів, а там лишилися всі документи, трудові книжки. Що буде далі — я не знаю», — говорить Ірина Шинкаренко.

У КМДА пояснюють, що інвентаризація — це «типова процедура, яка убезпечує територіальну громаду Києва, минулих і майбутніх орендарів від незаконних присвоєнь майна будь-якими учасниками процесу».

Директорка кінотеатру «Київ» Вілія Бондаренко з учасниками акції протесту біля Київської міськадміністрації, Київ, 11 червня 2019 рокуАнастасія Власова/Громадське

Що кажуть протестувальники?

Роман Губа — один із учасників протестів під кінотеатром. Минулого тижня разом з іншими активістами він блокував дорогу перед кінотеатром та влаштовував покази фільмів перед будівлею.

«Особисто я виступаю за те, аби кінотеатр залишався у тому вигляді, в якому він був. Я проти руйнування цього культурного простору, я хочу, аби там і далі показували фестивальне кіно, артхаус, а не блокбастери. Я підтримую ідею того, щоб приміщення було в комунальній власності. Ним не повинна керувати компанія «Сінема-Центр», має бути створене окреме комунальне підприємство, де працюватимуть кінознавці та люди, які на цьому розуміються», — говорить Роман.

Режисер Микола Базаркін був одним із перших, хто прийшов до кінотеатру, відразу як з'явилась інформація про дії муніципальної охорони. У приміщенні у нього відбулися сутички з кількома охоронцями. «Ми боремося за те, аби все відбувалося у правовому полі. До чергового засідання суду кінотеатр має залишатися за чинним орендарем. Загалом має відбутися новий конкурс, де можна буде зберегти культурну цінність. Бо зараз це виглядає так: хто більше платить, той і виграє. Ми будемо і далі збиратися, показувати кіно, проводити різні акції за збереження Культурного центру, плануємо збиратися і під КМДА, і під судом, аби нас почули», — говорить Микола.

Що далі?

У листі КМДА Громадському зазначено: інвентаризація триватиме 10 днів, опісля будівлю передадуть новому орендарю «Сінема-Центр». «Новий орендар зобов’язаний не змінювати концепції розвитку кінотеатру, зосереджувати свою діяльність на проведенні міжнародних та національних кінофестивалів, що репрезентують зразки авторського кіно, документалістики, підтримці українського кінематографу, проведенні некомерційних показів тощо», — йдеться у листі. Виконання умов договору контролюватиме Департамент комунальної власності Києва та комунальне підприємство «Київкінофільм».

«Ми не збираємося змінювати культурну концепцію кінотеатру. Ми і далі будемо показувати артхаус, фестивальне кіно, голлівудські та українські фільми, які відповідатимуть статусу кінотеатру. Адже як українське, так і американське кіно може бути різної якості», — говорить Альона Ніцко.

Також у договорі про оренду зазначено, що кінотеатр зобов’язаний продовжувати роботу у форматі фестивального центру та співпрацювати з міжнародними кінофестивалями, серед яких «Молодість», «DocuDays», «Крок», «Одеський МКФ», «Чілдрен Кінофест» та інші.

Але ще на початку квітня «Культурний центр «Кінотеатр «Київ» подав позов до суду з вимогою визнати результати конкурсу недійсними. 18 червня відбудеться вже третє засідання.