Учасники акції на захист кінотеатру «Київ» біля будівлі Київської міськадміністрації, 11 червня 2019 року
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

На початку року стало відомо, що столичний кінотеатр «Київ» — під загрозою закриття. У Культурного центру — організації, що орендувала кінотеатр протягом 20 років — договір оренди закінчився. Згодом ситуація затихла, але тільки до 7 червня. Нині кінотеатр не працює, глядачам повертають гроші за квитки, а заплановані фестивалі — під загрозою зриву. Громадське спробувало розібратися, що сьогодні відбувається з кінотеатром «Київ».

Що сталося?

7 червня о 10 ранку до приміщення кінотеатру «Київ» зайшла муніципальна охорона та заблокувала вхід на другий та третій поверхи. Працівникам кінотеатру пояснили: у будівлі проводять планову інвентаризацію, про яку їх начебто попередили наприкінці травня. Адміністрація кінотеатру заявила, що попередження не отримувала, та назвала це рейдерським захопленням. Того ж дня активісти зібралися під будівлею з вимогою розблокувати кінотеатр та продовжити його роботу. Проте цього не сталося.

Нині кінотеатр не працює, глядачам пропонують повернути придбані квитки. Окрім запланованих сеансів, перенести довелося і «Тиждень швейцарського кіно» — тепер він триватиме з 4 по 7 липня у кінотеатрі «Жовтень».

Чому змінився орендар?

Будівля кінотеатру «Київ» належить Департаменту комунальної власності Києва. Останні 20 років орендарем приміщення був «Культурний центр «Кінотеатр «Київ». 4 січня 2019 року договір оренди закінчився, і КМДА оголосила конкурс на нового орендаря. Вже у квітні переможцем стала компанія «Сінема-Центр», а у травні місто підписало з нею договір про оренду на 10 років.

У Культурному центрі «Кінотеатр «Київ» кажуть — свідомо не брали участі у конкурсі, оскільки його проводили з порушенням законодавства. За словами адміністрації, за умовами договору саме вони мали першочергове право на оренду, адже за 20 років провели капітальний ремонт та вклали гроші у розвиток кінотеатру.

У КМДА Громадському пояснили: це ніяке не захоплення. Протягом квітня-травня будівлю передали комунальному підприємству «Київкінофільм». А зараз Департамент комунальної власності Києва розпочав обстеження будівлі, щоб попередити знищення чи пошкодження майна.

У КМДА говорять, що старий орендар платив місту 47 тисяч гривень на місяць, а новий згоден платити більше двох мільйонів гривень. Проте у Культурному центрі стверджують: разом з усіма суборендами, до держбюджету надходило більше 250 тисяч гривень на місяць.

У комунальному підприємстві «Київкінофільм» також наголошують — це не рейдерське захоплення. Раніше представників КП «Київкінофільм» та Департаменту комунальної власності кілька разів не пускали в приміщення для перевірки технічного стану кінотеатру. Договір оренди закінчився, і тепер колишній орендар має звільнити будівлю.

Компанія «Сінема-Центр», яка стала новим орендарем приміщення, володіє мережею кінотеатрів «Сінема Сіті». Засновниками мережі є колишні співвласники телеканалу «1+1» Олександр Роднянський та Борис Фуксман. У квітні Борис Фуксман зазначав, що вони планують відкрити чотири додаткові зали у приміщенні кінотеатру «Київ», де нині діє тільки три.

У середині травня «Сінема-Центр» проплатив два місяці оренди кінотеатру «Київ». Директорка з маркетингу «Сінема Сіті» Альона Ніцко у коментарі Громадському зазначила: «Це несправедливо говорити, що ми намагаємося захопити приміщення кінотеатру, адже ми чесно виграли конкурс. Наші співробітники потрапили до будівлі вчора. Процес передачі будівлі, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення, дуже складний. Інвентаризація займає багато часу. Так, хоча майно і належить Культурному центру «Кінотеатр «Київ», проте необхідно провести огляд внутрішнього вигляду — яка підлога, вікна, сходи. Наскільки я знаю, там є багато питань — від неналежного стану електромережі до заварених евакуаційних виходів».

Поки у компанії не говорять про конкретні плани щодо ремонту та реставрації. Це стане можливим лише після повної інвентаризації будівлі.

Що кажуть у кінотеатрі?

Версія протилежної сторони конфлікту викладена на офіційному сайті кінотеатру. «Ми вважаємо, що ескалація конфлікту, збройне блокування роботи кінотеатру, пошкодження приватного майна Культурного центру (адже все, окрім самої будівлі: кінообладнання, крісла, дивани та все інше — не належить місту, а є приватною власністю Культурного центру), недопущення працівників Культурного центру до приміщення кінотеатру під час судового процесу — є ні чим інакшим, як рейдерським захопленням з використанням адміністративного ресурсу та за сприяння поліції», — йдеться у повідомленні.

Заступниця директорки кінотеатру Ірина Шинкаренко говорить: їм ніхто не повідомив, що «Київ» зупинить свою роботу. «Востаннє інвентаризацію тут проводили в грудні 2018. Це стосувалося речей, які надані були кінотеатру у 1999 — здебільшого це застарілі меблі. Все інше майно було куплено за гроші «Культурного центру «Кінотеатр «Київ», і воно не належить місту. Через цю «інвентаризацію» у нас зірвані фестивалі та сеанси. Нині нас не пускають до кабінетів, а там лишилися всі документи, трудові книжки. Що буде далі — я не знаю», — говорить Ірина Шинкаренко.

У КМДА пояснюють, що інвентаризація — це «типова процедура, яка убезпечує територіальну громаду Києва, минулих і майбутніх орендарів від незаконних присвоєнь майна будь-якими учасниками процесу».

Директорка кінотеатру «Київ» Вілія Бондаренко з учасниками акції протесту біля Київської міськадміністрації, Київ, 11 червня 2019 року
Фото:

Анастасія Власова/Громадське

Що кажуть протестувальники?

Роман Губа — один із учасників протестів під кінотеатром. Минулого тижня разом з іншими активістами він блокував дорогу перед кінотеатром та влаштовував покази фільмів перед будівлею.

«Особисто я виступаю за те, аби кінотеатр залишався у тому вигляді, в якому він був. Я проти руйнування цього культурного простору, я хочу, аби там і далі показували фестивальне кіно, артхаус, а не блокбастери. Я підтримую ідею того, щоб приміщення було в комунальній власності. Ним не повинна керувати компанія «Сінема-Центр», має бути створене окреме комунальне підприємство, де працюватимуть кінознавці та люди, які на цьому розуміються», — говорить Роман.

Режисер Микола Базаркін був одним із перших, хто прийшов до кінотеатру, відразу як з'явилась інформація про дії муніципальної охорони. У приміщенні у нього відбулися сутички з кількома охоронцями. «Ми боремося за те, аби все відбувалося у правовому полі. До чергового засідання суду кінотеатр має залишатися за чинним орендарем. Загалом має відбутися новий конкурс, де можна буде зберегти культурну цінність. Бо зараз це виглядає так: хто більше платить, той і виграє. Ми будемо і далі збиратися, показувати кіно, проводити різні акції за збереження Культурного центру, плануємо збиратися і під КМДА, і під судом, аби нас почули», — говорить Микола.

Що далі?

У листі КМДА Громадському зазначено: інвентаризація триватиме 10 днів, опісля будівлю передадуть новому орендарю «Сінема-Центр». «Новий орендар зобов’язаний не змінювати концепції розвитку кінотеатру, зосереджувати свою діяльність на проведенні міжнародних та національних кінофестивалів, що репрезентують зразки авторського кіно, документалістики, підтримці українського кінематографу, проведенні некомерційних показів тощо», — йдеться у листі. Виконання умов договору контролюватиме Департамент комунальної власності Києва та комунальне підприємство «Київкінофільм».

«Ми не збираємося змінювати культурну концепцію кінотеатру. Ми і далі будемо показувати артхаус, фестивальне кіно, голлівудські та українські фільми, які відповідатимуть статусу кінотеатру. Адже як українське, так і американське кіно може бути різної якості», — говорить Альона Ніцко.

Також у договорі про оренду зазначено, що кінотеатр зобов’язаний продовжувати роботу у форматі фестивального центру та співпрацювати з міжнародними кінофестивалями, серед яких «Молодість», «DocuDays», «Крок», «Одеський МКФ», «Чілдрен Кінофест» та інші.

Але ще на початку квітня «Культурний центр «Кінотеатр «Київ» подав позов до суду з вимогою визнати результати конкурсу недійсними. 18 червня відбудеться вже третє засідання.

Поділитись: