Заборона імпорту зерна з України, пакет військової допомоги від США та удар по півдню: головне за 19 липня

Чотири країни, які межують з Україною, а також Болгарія закликають продовжити заборону на імпорт української агропродукції. Війська росії завдали масованої дроново—ракетної атаки по півдню України. Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги на 1,3 мільярда доларів. Зібрали головні новини за 19 липня.
П’ять країн ЄС — за заборону імпорту українського зерна
Польща, Угорщина, Словаччина, Румунія та Болгарія виступили зі спільною позицією — продовжити заборону на імпорт з України пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику після 15 вересня 2023 року.
Тепер пропозицію представлять на засіданні Ради міністрів сільського господарства та рибальства Європейського Союзу у Брюсселі 25 липня.

Також країни хочуть розширити перелік товарів з України, на які поширюється заборона на імпорт.
Міністри сільського господарства п’ятьох країн наголосили, що це не акція, спрямована проти України.
Представники п’яти країн пояснили, що зростання українського імпорту зернових і олійних культур «спричинило значні збитки для фермерів, логістичні та інфраструктурні труднощі, а також соціальні заворушення, яких раніше не було зафіксовано».
Водночас Хорватія висловила намір допомогти Україні з експортом зерна. Зокрема в країні пропонують свою залізничну мережу та порти.
Окупанти здійснили масований обстріл півдня
Уночі проти 19 липня війська росії атакували південь України, використовуючи крилаті ракети повітряного, наземного та морського базування, а також іранські ударні дрони Shahed-136/131.
Українські військові знищили 13 «Калібрів» та 23 дрони. Ракету Х-59 збили на підльоті до берега — та впала в одному з кварталів Одеси та утворила велику вирву. Вибуховою хвилею пошкоджено кілька будівель навколо, троє людей травмовано.
«Онікси» й Х-22 росіяни спрямували на портову й критичну інфраструктуру, поціливши в зерновий і олійний термінали.
Президент Володимир Зеленський заявив, що росіяни знищили на Одещині 60 тисяч тонн агропродукції, яка призначалася для відправлення в Китай.
США та Іспанія надали нову військову допомогу
Сполучені Штати 19 липня виділили новий пакт військової допомоги Україні на 1,3 мільярда доларів. Зокрема країна надішле чотири зенітно-ракетні комплекси NASAMS, а також артилерійські снаряди калібру 152 мм, обладнання для розмінування, протитанкові ракети TOW та інше.
Водночас Іспанія відправить до України чотири танки Leopard 2А4, десять бронетранспортерів і додаткову броньовану техніку наступного тижня (тобто 24-30 липня).
У відомстві додали, що 18 липня до України вирушив посилений польовий госпіталь, який має прибути транзитом із Польщі 23 липня.
Ірландія виділяє Україні ще €5 млн допомоги
Прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар 19 липня здійснив візит до України.
Свій візит ірландська делегація почала з відвідання Мощуна, Бучі, Романівського мосту на Київщині, щоб на власні очі побачити наслідки російської агресії.

Варадкар зазначив, що Ірландія надасть Україні ще 5 мільйонів євро гуманітарної допомоги. Кошти розподілять між Червоним Хрестом і Організацією Об’єднаних Націй.
Крім того, він заявив, що Ірландія вже розслідує, як деталі їхнього виробництва могли потрапити до іранських дронів Shahed, якими росія обстрілює Україну.
рф погрожує атакувати судна в Чорному морі
Міноборони росії заявило, що у зв’язку з припиненням «зернової ініціативи» з 20 липня будуть розглядати всі судна, що прямують у акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення».
Також Міноборони росії оголосило низку морських районів у північно-західній і південно-східній частинах міжнародних вод Чорного моря «тимчасово небезпечними для судноплавства».
ЄС має намір створити фонд підтримки ЗСУ
Politico з посиланням на п’ятьох дипломатів пише, що Європейський Союз протягом наступних чотирьох років має наміри створити спеціальний фонд для підтримки Збройних сил України, в який залучить близько 20 мільярдів євро.
План ЄС не передбачає прямих платежів за зброю для української армії. Натомість ЄС допоможе країнам-членам покрити власні витрати на закупівлю й передачу військової допомоги до України, а також компенсувати видатки на навчання українських військових, зазначає Politico.
Ситуація на фронті
Голова Харківської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов розповів, що протягом останніх днів росіяни проводили активні штурмові дії на Куп’янському напрямку, але успіху не мали. Сили оборони України тримають свої позиції та знищують окупантів.
Водночас речник Генерального штабу Збройних сил України Андрій Ковальов заявив, що українські військові вибили російсько-окупаційні війська з позицій біля Оріхово-Василівки на Бахмутському напрямку.
Сили оборони мають частковий успіх, закріплюються на досягнутих рубежах. Водночас противник чинить потужний опір, застосовує резерви, зазнає великих втрат.
Інші новини за день:
- За інформацією розвідки, війська рф, імовірно, найближчим часом планують організацію збройної провокації на території Запорізької АЕС.
- У Криму загорівся склад боєприпасів — окупаційна влада заявила про евакуацію людей.
- Станом на 19 липня, українці залишили через «Дію» 468 тисяч заявок про пошкоджене чи зруйноване майно внаслідок повномасштабної війни.
- Дитині з остеопетрозом вперше в Україні провели трансплантацію кісткового мозку. Донором став хлопець із Польщі.
- Глава Червоного Хреста Білорусі визнав участь у вивезенні дітей із України «на оздоровлення».
- МОК заборонив Великій Британії проводити відбіркові турніри на Олімпіаду-2024 з «нових» видів спорту через нібито «дискримінаційну» позицію щодо білоруських і російських спортсменів.
- Фахівці НАТО проаналізують закупівлі Міноборони України, щоб дати поради з покращення системи.
- Поділитися: