Війна

Захоплення українських моряків може загрожувати Росії міжнародним трибуналом — адвокат Полозов

Громадське
Війна/Захоплення українських моряків може загрожувати Росії міжнародним трибуналом — адвокат Полозов
Зберегти
Вигляд
lead
Слідчі Федеральної служби безпеки Росію клопотатимуть суд про проведення закритих засідань у справі українських моряків тому що розуміють незаконність своїх дій. Про це Громадському розповів адвокат одного із військовополонених моряків Дениса Гриценка Микола Полозов.

«Кремль вже розуміє, що у ситуації із захопленням українських моряків вляпався у дуже некрасиву, важку політичну ситуацію. Звісно, вони розуміють, що на суді ми будемо порушувати питання про порушення Женевської конвенції, що в майбутньому це може загрожувати російській владі міжнародним трибуналом, оскільки це порушення військового права стосовно українських військовослужбовців. І вони намагаються купірувати це всіма можливими способами — не пустити на засідання пресу, омбудсмена, нікого», — сказав захисник.

Також він зазначив, що слідчі ФСБ подали клопотання про продовження терміну тримання під вартою усім 24 українцям до 26 квітня, тобто на три місяці, а термін слідства вже продовжений до 25 травня. Полозов додав, що зі свого боку сторона захисту вимагатиме негайного звільнення українських моряків зі слідчого ізолятору, оскільки Женевська конвенція не передбачає, щоб військовополонені знаходились в тюрмах та слідчих ізоляторах.

За словами адвоката, у своїх клопотаннях слідство вказує стандартне формулювання, щодо ризиків переховування українських моряків, бо вони громадяни України:

«Але тут поряд з Лефортовським судом є річка Яуза. З таким же успіхом слідчі могли написати, що вони, як моряки можуть втекти річкою. Це абсолютна маячня. Таке формулювання використовувалося і в десятках інших справ щодо політв’язнів. Але проблема в іншому. Немає суду як незалежного інституту державної влади. Судова система залежить від тих рішень, які ухвалює виконавча влада. Я не плекаю ілюзій, судді випишуть те рішення, яке від них вимагають слідчі ФСБ та російська влада, але зі свого боку команда адвокатів буде надавати весь перелік юридичних дій, щодо захисту військовополонених українських моряків. Ми клопотатимемо також про те, щоб була допущена преса, Людмила Денісова та родичі моряків», — сказав Полозов.

За його словами, тільки минулого тижня адвокати змогли потрапити до деяких моряків, але усім зайти одночасно неможливо, тому що у СІЗО Лефортово спеціальна система жеребкування адвокатів, яка на два тижні розподіляє графік відвідувань. Тому шанс поспілкуватися з усіма буде лише завтра у суді.

Також Полозов зазначив, що опубліковане ФСБ відео із нібито «зізнанням» моряків не матиме жодної юридичної сили:

«Ось це відео на якому записали кілька моряків не впливатиме на перебіг справи, тому що запис проводили в непроцесуальному порядку, без участі адвокатів і навіть за російськими законами не можуть бути використані у суді»— зауважив адвокат.

Обрання запобіжного заходу, щодо 22 українських моряків та 2 представників СБУ відбудеться 15 січня у Лефортовському суді Москви. Раніше ФСБ просила, аби полоненим українським морякам продовжили термін тримання під вартою до 26 квітня 2019 року. Також слідчі ФСБ Росії просили Лефортовський суд Москви, аби засідання проходило в закритому режимі. Попри можливу загрозу закритого засідання, до Москви прибули родичі моряків та омбудсменУкраїни Людмила Денісова.

Україна наполягає, що захоплені українські моряки є військовополоненими, тож їх не можуть судити, утримувати в СІЗО чи обмінювати як політв'язнів.

Путін заявив, що питання обміну українських моряків можна розглядати після завершення кримінальної справи. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Питання політичне: як Росія фабрикує справи українських моряків

Нагадаємо, зранку 25 листопада українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його. При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.

Усіх українців взяли від варту на 2 місяці. Їх звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада українців вивезли до СІЗО Москви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Керченські бранці: що відомо про українських моряків, яких захопили російські військові

   
Пов`язані новини