Наслідного принца Саудівської Аравії Мухаммеда бін Салмана викликали на допит у суд в США, а позивач у своїй заяві порівняв його з шекспірівським королем Річардом Третім.

Про це повідомляє Al Jazeera.

Повістку видав суд округу Колумбія, позов подав колишній працівник саудівської розвідки Саад аль-Джабрі, близький до екс-глави МВС Мухаммеда бін Наїфа.

Аль-Джабрі, який зараз проживає в Канаді, звинуватив наслідного принца у тому, що він намагався його вбити на території США та Канади за допомогою так званого «загону тигрів» — особистої групи найманців бін Салмана.

Сталося це після вбивства саудівського журналіста Джамаля Хажогджі у консульстві Саудівської Аравії в Стамбулі.

Колишній розвідник живе в Канаді під посиленою охороною, він стверджує, що принц хоче його «прибрати», бо він має секретну інформацію про королівській двір Саудівської Аравії і бін Салмана зокрема.

У своєму позові аль-Джабрі порівнює кронпринца з шекспірівською інтерпретацією англійського монарха Річарда Третього.

«Закон нам — меч, і совість нам — кулак», — «Річард III», Вільям Шекспір. Це слова людини, яка, прагнучи стати королем, викрадала дітей, маніпулювала союзниками та вбивала тих, хто встав на її шляху. Тепер, через декілька сотень років після того, як Шекспір написав ці вірші, ми подаємо цей позов, необхідність у якому виникла через таку саму жагу влади», — йдеться у позові.

Розвідник в опалі

Самого аль-Джабрі саудівська влада звинувачує у корупції, однак Інтерпол відмовився оголосити його у міжнародний розшук, визнавши, що справа проти нього політична.

Також влада королівства затримала двох дітей екс-розвідника та інших його родичів і навіть катували їх, аби змусити того повернутися в країну, каже сам екс-розвідник.

Аль-Джабрі виїхав з країни після того, як його патрон Мухаммед бін Наїф втратив вплив, хоча до цього вважався одним з найвпливовіших у країні. На посаді глави МВС від майже 13 років відповідав за реалізацію програм з боротьби проти тероризму. У 2017 році король позбавив його повноважень і замінив на бін Салмана.

У березні в ЗМІ з’являлась інформація про арешт бін Наїфа і ще декількох десятків принців, однак офіційно цю інформацію у Саудівській Аравії не підтверджували.

А хто такий Джамаль Хашогджі

Це опозиційний саудівській журналіст, який жив поза межами королівства (у США), колумніст The Washington Post. Він критикував чинну владу Саудівської Аравії, що, вочевидь, і стало приводом для розправи. 

2 жовтня 2018 року журналіст зник після візиту до консульства Саудівської Аравії у Стамбулі. Лише 19 жовтня влада країни визнала, що Хашогджі вбили, але там запевнили, що зробили це випадково. Пізніше влада королівства визнала, що це було умисне вбивство.

Сенат США ухвалив резолюцію, в якій покладає провину за вбивство журналіста саме на наслідного принца бін Салмана. В Саудівській Аравії спершу відкинули ці звинувачення, однак пізніше принц сам взяв на себе відповідальність.

«Це сталося у мене на очах. Я беру на себе усю відповідальність», — сказав він, але водночас запевнив, що вбили Хашогджі без його відома. 

У грудні 2019 року в Саудівській Аравії завершився власний суд над обвинуваченими у справі про вбивство журналіста Джамаля Хашогджі. П'ятьох обвинувачених засудили до смертної кари, трьох — до 24 років позбавлення волі. Імен засуджених не назвали.

Паралельно судова справа через вбивство журналіста триває у Туреччині. У березні 2020 року там висунули офіційні обвинувачення 20 підозрюваним. У липні почався заочний суд над обвинуваченими.

Поділитись: