Наслідний принц Саудівської Аравії Мохаммед бін Салман вперше прокоментував свою можливу причетність до вбивства саудівського журналіста Джамаля Хашогджі у консульстві в Стамбулі.

«Це сталося у мене на очах. Я беру на себе усю відповідальність», — сказав бін Салман в інтерв’ю Мартіну Сміту, автору документального фільму про кронпринца, який має вийти невдовзі на телеканалі PBS. 

Водночас кронпринц наполягає: саме вбивство сталося без його відома. Одразу ж після загибелі Хашогджі 2 жовтня 2018-го Мохаммед бін Салман лише зауважив, що це — «жахливий злочин» і його потрібно розслідувати. 

Згідно з офіційною позицією Саудівської Аравії, кронпринцу не було відомо про «операцію» із вбивства медійника. Водночас раніше Сполучені Штати покладали відповідальність за вбивство Хашогджі зокрема й на саудівського кронпринца. Президент США Дональд Трамп наполягав, що бін Салман «міг добре знати» про вбивство журналіста Хашогджі. А видання The Washington Post зазначало, що, ймовірно, саме кронпринц принц наказав убити медійника.

На запитання Мартіна Сміта про те, як вбивство могло статися без відома бін Салмана, кронпринц відповів: «У нас 20 млн людей в країні, 3 млн державних посадовців». 

Сміт запитав, чи мають право вони брати літаки бін Салмана, посилаючись на офіційну версію Туреччини про вбивство Хашогджі. Згідно з нею, 15 співучасників операції прибули до Стамбула на літаках, належних уряду Саудівської Аравії.

«У мене є чиновники, міністри, які стежать за справами й несуть відповідальність: у них є повноваження робити це», — зазначив кронпринц.

Нагадаємо, 2 жовтня 2018 року саудівський журналіст Джамаль Хашогджі, відомий своєю критикою влади Саудівської Аравії, зник після візиту до консульства Саудівської Аравії в Стамбулі. Про зникнення повідомила його наречена. 19 жовтня Саудівська Аравія вперше визнала, що журналіста Хашогджі випадково вбили в консульстві у Стамбулі. 26 жовтня Саудівська Аравія визнала, що вбивство журналіста було умисним. Трамп заявив, що довіряє версії Саудівської Аравії.

До цього Сенат США схвалив резолюцію, яка також покладає провину за вбивство Джамаля Хашогджі на наслідного принца. Резолюція закликає уряд Саудівської Аравії притягнути до відповідальності всіх причетних до вбивства. У Саудівській Аравії відкинули ці звинувачення.

10 грудня 2018 року Анкара заявила, що генконсул Саудівської Аравії в Стамбулі також є співучасником вбивства саудівського журналіста Джамала Хашогджі, оскільки співробітники саудівських спецслужб прибули в дипломатичну установу з конкретною метою вбивства.

На початку березня 2019-го Інтерпол оголосив у розшук 20 людей з метою їхнього арешту та екстрадиції у зв'язку із вбивством саудівського журналіста Джамаля Хашогджі.

Джамаль Хашогджі — саудівський журналіст. Він був оглядачем американської газети The Washington Post та відомий критичними матеріалами про королівство. Хашогджі у 2017 році покинув батьківщину, щоб уникнути переслідувань за свої погляди і переїхав до США. Протягом року він писав для Washington Post, критикуючи політику Саудівської Аравії щодо Катару, Канади, Ємену та засуджуючи переслідування владою країни інакодумців. Репортер приїздив до консульства, аби оформити документи для одруження з дівчиною, яка мешкає в Туреччині.

Поділитись: