Збиття літака МАУ: по компенсацію до Ірану поки що не зверталася жодна українська родина — посол

Жодна з сімей громадян України, які загинули внаслідок катастрофи літака МАУ в небі над Тегераном, поки що не зверталася по грошову компенсацію до іранських компетентних органів.

Про це заявив посол Ірану в Україні Манучехр Мораді в інтерв'ю УНН.

«Щодо того, скільки сімей отримало зазначену суму, у мене немає точних даних, оскільки цей процес триває, проте мені відомо, що хтось отримав цю суму. Щодо українських сімей, жодна з них поки що не зверталася», ­— сказав посол.

Дипломат зазначив, що уряд країни визначив суму компенсації у 150 тисяч доларів (4,1 млн грн), керуючись принципом доброї волі та правилом ex gratia, тобто милосердного ставлення до сімей жертв.

За його словами, при Міністерстві доріг та міського розвитку країни створили штаб, який є відповідальним за виплати сім'ям загиблих без урахування їхнього громадянства.

Виплата компенсацій

До другої річниці трагедії влада Ірану заявила, що країна почала виплачувати компенсації сім'ям загиблих у катастрофі літака МАУ під Тегераном.

Повідомлялося, що 150 тисяч доларів вже перерахували деяким сім'ям загиблих, а для решти процес виплати компенсації вже розпочався.

Водночас у МЗС України заявили, що Іран не пропонував Україні компенсацію за збитки літака МАУ.

6 січня Міжнародна група з координації допомоги жертвам катастрофи рейсу PS752 заявила, що Іран не бачить потреби вести переговори з нею.

Що відомо про катастрофу?

Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.

Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни.

У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. В МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.

Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.