Збиття літака МАУ: Іран заявив, що готовий до перемовин з постраждалими країнами. Міжнародна група казала про інше
Міністерство закордонних справ Ірану заявило, що готове провести двосторонні перемовини з країнами щодо справи катастрофи літака МАУ. Міжнародна група Канади, Швеції, України та Великої Британії казала, що Іран відмовився говорити щодо компенсацій за збиття літака.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства закордонних справ Ірану.
Там заявили, що Іран підтверджує свою готовність провести двосторонні переговори країнами «попри незаконні дії деяких конкретних країн, які намагаються використати цей болючий інцидент і тяжке становище тих, хто вижив, для своїх політичних цілей».
В Ірані наполягають, що під час трьох раундів переговорів з українським урядом в Києві та Тегерані, країна надала пояснення щодо різних військових, кримінальних, технічних та юридичних аспектів аварії.
МЗС Ірану також вказує, що країна вже заявляла про готовність виплатити сім'ям жертв компенсацію у листах, надісланих до посольств відповідних урядів.
В МЗС України нам розповідали, що спершу потрібно встановити всі обставини збиття Іраном літака та притягнути винних до відповідальності і лише після цього говорити про розмір виплат.
Що передувало?
Міжнародна група з координації допомоги жертвам катастрофи літака МАУ, до якої входять представники Канади, Швеції, Великої Британії та України, заявила, що Іран відмовився брати участь у переговорах щодо компенсацій за збиття рейсу.
Окрім того, раніше Міжнародна група висунула Ірану ультиматум: якщо той до 5 січня не підтвердить свою готовність брати участь у переговорах, розглянуть «інші шляхи розв'язання цього питання в межах міжнародного права». 6 січня там заявили, що Іран, схоже, не бачить потреби вести переговори з Міжнародною групою.
Що відомо про катастрофу?
Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.
Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни.
У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. В МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.
- Поділитися: