Катастрофа літака МАУ: суд у Канаді зобов'язав виплатити $90 млн родичам шести жертв

Верховний суд Онтаріо зобов'язав виплатити родичам шести жертв падіння літака авіакомпанії МАУ у 2020 році в Тегерані 107 мільйонів канадських доларів (близько 90 мільйонів доларів США), а також відсотки.

Про це пише «Укрінформ» із посиланням на рішення суду.

Відповідачами у справі є Іран, його збройні сили, верховний лідер Аятола Хаменеї, Корпус вартових ісламської революції та декілька інших відповідачів. Відшкодування мають отримати родичі шести жертв, які звернулися до суду.

З цієї суми 100 мільйонів канадських доларів — це безпосередньо відшкодування. Ще 7 мільйонів — компенсація за моральні збитки.

Підґрунтям для такого рішення суду є постанова, яка у травні визнала катастрофу літака МАУ терактом. За словами адвоката родичів жертв Марка Арнольда, він домагатиметься арешту іранського майна за кордоном, якщо ця країна не виплатить компенсацію.

Що відомо про катастрофу?

Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.

Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни.

У липні 2020-го у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого літака. В МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.

Розслідування катастрофи іранською стороною неодноразово критикувала як Україна, так і інші країни, причетні до аварії. Зокрема, у лютому 2021-го спеціальні доповідачі Організації Об'єднаних Націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну в численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та в непрозорому розслідуванні. До цього звернення приєдналася й Україна.