Зеленський і Байден провели телефонну розмову на тлі російської загрози. Про що говорили?
Президент України Володимир Зеленський та президент США Джо Байден провели телефонну розмову на тлі ймовірної загрози російського вторгнення в Україну. Дзвінок тривав приблизно годину.
Про це повідомили в Білому домі.
Байден сказав Зеленському, що США віддані суверенітету й територіальній цілісності України. Він також заявив, що США відреагують на будь-яку подальшу агресію Росії проти України «швидко й рішуче», разом зі своїми союзниками та партнерами.
Глави держав домовилися продовжувати політику дипломатії та стримування у відповідь на військове нарощування Росії на кордонах України.
Зеленський повідомив, що говорив із Байденом про безпеку, економіку, наявні ризики, санкції та російську агресію.
Доповнено о 22:40. Офіс президента інформує, що Зеленський під час дзвінка запросив Байдена відвідати Київ найближчими днями. Зазначається, що президенти обмінялися наявною інформацією про безпекову ситуацію, її оцінками та обговорили шляхи деескалації.
Зеленський наголосив, що Україна розуміє всі наявні ризики й готова до будь-якого розвитку ситуації. Також він подякував Байдену за підтримку України з боку США та наголосив на важливості надання «дієвих гарантій безпеки» нашій країні.
Крім того, глави держав обговорили санкції у разі ескалації агресії Росією, а також підвищення фінансової та енергетичної стійкості України.
Напередодні президент США розмовляв із Путіним. Байден наголосив, що США готові одночасно до дипломатії й «до інших сценаріїв». Путін зі свого боку скаржився на те, що Захід «не чинить належного тиску» на Київ для виконання Україною Мінських угод і «накачує» Україну сучасною зброєю, чим нібито заохочує можливі провокації з боку української влади.
Раніше Зеленський і Байден мали переговори 3 січня. Тоді глави держав теж обговорювали російську загрозу, однак це відбувалося ще до того, як НАТО надіслало Росії відповідь на її вимоги, серед яких — не приймати в Альянс Україну.
А востаннє до цього вони говорили 27 січня. Головною темою, очевидно, теж було питання загострення російської агресії та стягування сил РФ до українських кордонів.
А що відбувається зараз?
За даними джерел The Guardian, Байден нібито сказав іншим лідерам країн НАТО та ЄС, що, за даними США, президент РФ Володимир Путін вирішив здійснити вторгнення в Україну найближчими днями.
Європейський дипломат сказав, що США захотіли терміново зателефонувати союзникам, щоб поділитися новими розвідданими.
Згодом стало відомо, що низка країн порадила своїм громадянам залишити територію України через російську загрозу. А Південна Корея навіть наказала своїм громадянам виїхати з України та погрожує відповідальністю у разі невиконання. Згодом стало відомо, що США евакуюють з України частину дипломатів і припиняють надавати консульські послуги.
Водночас президент Володимир Зеленський запевняв, що вивезення дипломатів деяких країн з України ще не означає неминучого загострення. А посли ЄС та Великої Британії вирішили залишитися в Києві, а Євросоюз не закриватиме свої представництва в Україні.
Що передувало?
Росія ще наприкінці 2021 року виступила з вимогою до НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс відповіли й не погодилися на такі вимоги.
Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною. За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових. А в Білорусі до 20 лютого відбуватимуться військові навчання з Росією.
В українській розвідці казали, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України взимку 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.
Водночас українська влада запевнила, що армія готова дати відсіч, а партнери на нашому боці. В МЗС закликали зберігати спокій, консолідуватися всередині країни й уникати дій, що розхитують стабільність та сіють паніку.
- Поділитися: