У разі успішної зустрічі в «нормандському форматі» президент Володимир Зеленський планує внести до Верховної Ради законопроєкт про продовження терміну дії чинного закону про особливий статус Донбасу.

Про це заявив помічник президента України Андрій Єрмак під час виступу в Chatham House в Лондоні, передають «Новости Донбасса».

«За результатами саміту в Парижі — підкреслюю, це буде залежати від результатів саміту — президент буде готовий внести на розгляд парламенту законопроект щодо продовження дії цього закону. А на початку наступного року ми готові запропонувати зміни цього закону», — повідомив Єрмак.

Він зазначив, що про зміни, які ймовірно будуть ухвалені з наступного року, мають враховувати домовленості, яких вдасться досягнути на «нормандському саміті». Зокрема йдеться про імплементацію формули Штайнмаєра.

Єрмак додав, що продовження чинного закону про особливий статус можливе лише у разі досягнення успішних домовленостей.

«Якщо ми побачимо, що у Росії немає готовності до прогресу, у нас, звісно, є план Б», — додав він.

Помічник президента України наголосив, що закон про особливий статус набуде чинності на постійній основі тільки після того, як ОБСЄ підтвердить легітимність виборів на території Донецької та Луганської областей.

Володимир Зеленський раніше неодноразово наголошував, що проведення виборів можливе лише за українськими законами та лише після повернення контролю над кордоном з РФ.

Як відомо, лідери «нормандської четвірки» — президент України Володимир Зеленський, президент РФ Володимир Путін, президент Франції Еммануель Макрон та канцлерка Німеччини Ангела Меркель — зустрінуться 9 грудня у Парижі.

Згідно з опитуванням, переговори Зеленського з Путіним для вирішення конфлікту на Донбасі підтримують 75% українців.

1 грудня 2019-го міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров анонсував неформальні переговори президентів України та Росії під час «нормандської зустрічі». Він вважає, що ця зустріч буде корисною. Лавров наголосив, що «безглуздо гадати», наскільки повномасштабною й повноформатною буде зустріч двох президентів.

Нагадаємо 1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. 

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще у 2014 році й кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв. 

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах. 

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі: 

  • виведення незаконних збройних формувань, 
  • гарантії вільного волевиявлення, 
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу. 

Поділитись: