Зеленський заявив, що деякі країни ЄС «потроху віддаватимуть» вакцину проти COVID-19 Україні

Президент Володимир Зеленський заявив, що домовився з окремими країнами Європейського Союзу, «з якими у нас прекрасні відносини», про допомогу з вакцинами проти коронавірусного захворювання.

Про це він розповів в інтерв'ю Axios на HBO, передає Офіс президента.

«Є декілька емоцій щодо вакцинації у світі. Те, що Україна не є рівноправним членом Європейського Союзу, — на це чітко вказали терміни вакцинації. Ми не в пріоритеті країн світу, які отримають вакцину одразу», — сказав Зеленський.

Він запевнив, що ті країни ЄС, «з якими у нас прекрасні відносини» і до лідерів яких звертався Зеленський, допоможуть Україні з вакцинами. За словами президента, ці країни ЄС «від своїх поставок вакцини будуть потроху віддавати нам».

«Але їм буде важко це пояснити своєму народові. Це дуже неприємно — відчувати, що ти стоїш з простягнутою рукою», — зазначив Зеленський.

Коли розпочнеться вакцинація в Україні?

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що вакцинація може розпочатися «приблизно з 15 лютого, можливо, пізніше». Також, за словами Ляшка, у лютому Україна отримає 117 тисяч доз американської вакцини від Pfizer та BioNTech — їх розподілять між працівниками лікарень, у яких надають допомогу пацієнтам із COVID-19.

Загалом у межах глобальної ініціативи COVAX Україні безкоштовно мають передати 16 мільйонів доз вакцини. Ляшко запевняє, що упродовж першого півріччя 2021 року Україна отримає в межах ініціативи від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca/Oxford для проведення наступних етапів вакцинації.

Також Україна уклала контракт на постачання 1,9 млн доз китайської вакцини SinoVac Biotech (CoronaVac). Хоча щодо її дієвості є питання. У Бразилії заявили, що ефективність препарату становить 50,38%. МОЗ вимагає, щоб ефективність вакцини була щонайменше 70%, і поки чекає на офіційний звіт компанії-виробника.

Поки угода з SinoVac — це єдиний контракт України на закупівлю вакцини. В українському бюджеті на 2021 рік на вакцинацію населення заклали 2,6 млрд гривень.

У грудні 2020 року міністр охорони здоров'я Максим Степанов підписав Дорожню карту з проведення масової вакцинації від COVID-19 в Україні. Вакцинацію здійснюватимуть у 5 етапів:

  • Перший етап: вакцинація медиків, які працюють із коронавірусними пацієнтами, людей у будинках для літніх людей і працівників таких закладів (приблизно 367 тисяч людей).
  • Другий етап: вакцинація решти медиків, людей літнього віку та працівників соціальних служб (приблизно 2,5 мільйона людей).
  • Третій етап: вакцинація людей віком від 65 років, учителів і працівників правоохоронних органів та рятувальників (приблизно 7,2 мільйона людей).
  • Четвертий етап: вакцинація людей віком від 60 років, дорослих із супутніми хворобами та людей з інших груп ризику (приблизно 11 мільйонів людей).
  • П'ятий етап: вакцинація інших категорій населення, які не входять до зазначених вище пріоритетних груп (приблизно 13 мільйонів людей).