Зустріч президента України Володимира Зеленського й прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана може відбутися наприкінці липня 2020 року. Про це попередньо домовилися глави МЗС України та Угорщини на засіданні Спільної міжурядової комісії з питань економічного співробітництва.

Про це в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» розповів заступник міністра закордонних справ Василь Боднар.

Він додав, що представники Угорщини передали свої побажання щодо тексту меморандуму, який Зеленський з Орбаном можуть підписати під час зустрічі і проєкт якого Україна запропонувала ще під час візиту Дмитра Кулеби в Будапешт.

«Сам факт проведення комісії після семи років перерви — це вже певний поштовх. Міністри особисто погодили і підписали відповідний протокол. Домовилися сприяти проведенню в найближчі тижні двох додаткових комісій з питань національних меншин і питань освіти, а також буде вжито заходів для підготовки транскордонної комісії з розвитку прикордонної інфраструктури», — підкреслив Боднар.

Нагадаємо, під час зустрічі глав МЗС України й Угорщини в лютому 2020 року обговорювалося, що Зеленський та Орбан можуть зустрітися вже навесні 2020 року.

Водночас заступник глави українського МЗС зазначив, що не всі розбіжності з угорською стороною були вирішені. Зокрема, йдеться про забезпечення прав національних меншин у сфері освіти — для вирішення цього питання Україна планує розробку окремого закону про національні меншини.

«Це шляхи, якими ми можемо йти далі в діалозі одне з одним і вирішенні наявних проблем, розбіжностей і наближення наших позицій. з цим розрахунком ми йдемо на зустріч президента (України — ред.) і прем'єр-міністра (Угорщини — ред.)», — пояснив він.

Нагадаємо:

  • Закон «Про повну загальну середню освіту» парламент прийняв 16 січня. У ньому йдеться про те, що мовою навчання в закладах загальної середньої освіти є державна, а представники корінних народів України мають право здобути повну загальну середню освіту мовою корінного народу поряд із державною мовою. Натомість представники нацменшин можуть здобути початкову освіту мовою нацменшини поряд із державною.
  • У представників, які належать до нацменшин, мови яких є офіційними мовами ЄС, у 5 класі повинні мати не менше, ніж 20% навчання державною мовою із щорічним збільшенням цього обсягу: не менше, ніж 40% у 9 класі. Щоб здобути профільну середню освіту, представники повинні мати не менше, ніж 60% навчання українською.
  • Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» набув чинності 16 липня 2019 року. Закон закріплює, що єдиною державною мовою в Україні є українська – і вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.
  • Український мовний закон критикує низка країн-сусідів, які вважають, що він порушує права меншин. Зокрема Угорщина заявляла, що блокуватиме членство України в НАТО до «розв'язання проблеми угорської меншини» Закарпаття.
Поділитись: