Звільнення з-під варти Цемаха суттєво не вплине на хід справи MH17 — журналіст
Великих ризиків для розслідування катастрофи малайзійського Boeing рейсу MH17 на Донбасі через звільнення з—під варти київським апеляційним судом колишнього командира протиповітряної оборони бойовиків Володимира Цемаха немає.
Про це в ефірі програми «Нині вже» на Громадському повідомив журналіст російського видання «Новая газета» Павло Канигін.
«Ні, я не думаю, що воно (розслідування — ред.) розвалиться через його (Цемаха — ред.) відсутність. Я думаю, що, звичайно, його присутність, воно б полегшило дуже сильно роботу і прискорило його, але я не думаю, що Цемах є ключовою фігурою. [...] Але насправді крім нього є ще важливі свідки», — сказав Канигін.
Заступник голови Комісії при президентові України з питань помилування Олександр Павліченко також висловив скепсис щодо тверджень про загрозу розвалу справи МН17 через звільнення Цемаха.
«Я б не сказав, що доля міжнародного розслідування має впиратися в одну особу. Значить, це слабке міжнародне розслідування, якщо воно приводить тільки до одного свідка, на якому будується доказова база. Тому це питання до організації і ефективності розслідування», — зазначив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини в ефірі «Нині Вже».
Нагадаємо, 5 вересня київський апеляційний суд звільнив з-під варти фігуранта у справі катастрофи малайзійського Boeing рейсу MH17 на Донбасі Володимира Цемаха під особисте зобовʼязання.
Російські «Интерфакс» та «Коммерсантъ» пояснюють його звільнення домовленостями між Україною та Росією щодо обміну ув'язненими. За інформацією «Коммерсантъ», у середині літа 2019 року, коли йшла робота над складанням і узгодженням переліків по обидва боки, українська сторона викреслила Володимира Цемаха зі свого списку, який проходив під номером 34. Москва, каже джерело «Коммерсантъ», вчинила дзеркально: з російського списку викреслили українського режисера Олега Сенцова.
Пізніше сторони повернулися до обговорення питання про включення в списки режисера і екскомандира ППО бойовиків. Судячи із рішення суду Києва, домовитися вдалося, передає «Коммерсантъ».
Колишнього командира ППО бойовиків Володимира Цемаха українські спецслужби затримали у місті Сніжне в кінці червня та висунули стандартне для бойовиків обвинувачення — «участь у терористичній організації», стаття 258-3 Кримінального кодексу. У Bellingcat очікували, що арешт матиме істотний вплив на розслідування об'єднаної слідчої групи JIT щодо катастрофи МН17, бо саме Цемах, ніби-то, допоміг приховати ракетну установку «Бук» і частину її екіпажа 17 липня 2014 року — заявляв він у 2015.
Коли 30 серпня 2019-го почали говорити про можливий обмін полоненими між Російською Федерацією та Україною, виникли побоювання, що Україна може видати Росії «ключового свідка» у справі про MH17. І ніби-то, саме через Цемаха обмін не відбувся. Зокрема про це заявив заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров. Правоохоронці Нідерландів тоді повідомили про бажання допитати Цемаха, а Євродепутати закликали Зеленського не віддавати його Росії. Тепер же «важлива частина обмінного фонду» Володимир Цемах, імовірно, повернеться на непідконтрольну Україні територію за місцем реєстрації.
Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур, був збитий на Донбасі неподалік Сніжного Донецької області 17 липня 2014 року. На борту літака перебували 298 пасажирів та членів екіпажу, усі вони загинули.
Офіційне слідство підтвердило, що ракета «Бук», яка збила літак MH17 неподалік Сніжного Донецької області, була привезена на окуповану територію Донбасу з Росії й належала 53-й зенітно-ракетній бригаді Міністерства оборони Росії, яка розташована у Курській області.
Влада РФ заперечує причетність своїх структур до трагедії, заявляючи, що літак збили українські військові з села Зарощенське.
- Поділитися: