Апеляційний суд закрив провадження у справі Довженко-Центру

Північний апеляційний господарський суд у Києві вирішив закрити провадження у справі щодо визнання незаконним наказу про реорганізацію Довженко-Центру.

Про це повідомили в самому центрі.

Наразі повного тексту рішення ще немає, але одне з обґрунтувань — непідсудність справи господарському суду. Як зазначається, суд вирішив підтримати апеляцію Держкіно, але не скасувати рішення господарського суду про незаконність реорганізації, а взагалі закрити провадження.

«Таке рішення суду аж ніяк не означає, що наказ [Держкіно] був законним і підлягав виконанню, а суд першої інстанції помилився у своєму рішенні. На превеликий жаль, воно може вказувати на ймовірну залежність судової системи», — вважають у Довженко-Центрі.

Представники кіноархіву зазначили, що вже звертались в адміністративний суд, але той відправив до господарського.

«Детальніше про цей “процесуальний футбол” розповімо як буде текст постанови. Проте ми не здамося і точно будемо оскаржувати це рішення. Боротьба триває», — йдеться у повідомленні.

Що передувало?

У середині серпня 2022 року в Довженко-Центрі повідомили, що Держкіно видало наказ про його реорганізацію, яка де-факто означає ліквідацію фонду.

Згідно з наказом, усі фільми з колекції та майно Довженко-Центру мають перейти державній установі «Науковий центр кінематографії України». Також зі структури Центру має бути виокремлене держпідприємство «Українська анімаційна студія», якій передадуть авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру.

У Держкіно пояснили своє рішення збитковістю та неефективністю Довженко-Центру, що підтримує свою діяльність коштом державної дотації.

У жовтні Довженко-Центр подав у суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним і скасувати наказ про реорганізацію. Пізніше тодішній міністр культури Олександр Ткаченко заявив, що реорганізацію Довженко-Центру вирішили призупинити.

Так, у липні 2023-го Господарський суд Києва визнав незаконним наказ Держкіно. Прямо перед цим агентство скасувало цей наказ.

Та восени Довженко-Центр заявив про загрозу чергової спроби ліквідації: ​​на розгляд уряду винесли «Проєкт Стратегії розвитку кіно в Україні до 2027 року», де пропонували «оптимізувати» кіноархів. Проти цього виступила Спілка кінематографістів України.