Посол України в Польщі пояснив мету обмеження консульських послуг для громадян за кордоном

Посол України в Польщі Василь Зварич пояснив, для чого обмежили консульські послуги для чоловіків за кордоном, що мають неоновлені облікові дані. Так держава прагне уточнити кількість своїх громадян призовного віку в інших країнах.
Про це Зварич сказав в інтерв’ю польському виданню TVN 24.
Він розповів, що згідно з оцінками української сторони, тільки в Польщі є десятки тисяч українців призовного віку, однак ці оцінки «дуже приблизні» і їх треба перевірити. Однак, за його словами, точна кількість стане відома, коли закон про мобілізацію стане чинним і коли кожен українець за кордоном зможе оновити свої дані.
Також посол заявив, що Київ не звертався до Варшави з проханням допомогти в поверненні українських громадян призовного віку. Водночас заяву Німеччини про дозвіл для українських громадян перебувати в країні без документів, дипломат назвав «суверенним рішенням» кожної країни щодо громадян інших країн.
«Ми не можемо нікого змусити. Для нас головне, щоб реалізація мобілізаційного закону була ефективною та прозорою, щоб усі знали, про що йдеться. Тому ми працюємо над тим, щоб роз’яснити це нашим громадянам», — каже Зварич.
Більше контексту
16 квітня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію. У ньому передбачається обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів.
Закон набуде чинності 18 травня, проте українські консульства вже перестали приймати документи у громадян призовного віку на отримання консульських послуг. Чому так сталося і коли відновлять надання послуг, читайте тут.
Крім того, уряд заборонив пересилати закордонні паспорти та паспорти громадянина України за кордон. Тепер призовники зможуть отримати їх тільки в Україні.
На тлі цього в Німеччині оголосили, що рішення призупинити консульські послуги для українських чоловіків призовного віку не вплине на їхній статус біженців.
Водночас у Литві допускають, що можуть посприяти поверненню до України чоловіків призовного віку. Там заявляють, що ще не розглядали конкретні сценарії та стежать за діями Польщі в цьому питанні.
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що його країна може допомогти Україні повернути військовозобов’язаних додому. Каже, поляки обурені, коли бачать українців призовного віку «в готелях і кафе». А ось Міністерство внутрішніх справ Польщі пообіцяло продовжити тимчасовий захист для українських біженців, які не матимуть паспортів.
У США заявили, що Вашингтон не має жодного рішення чи офіційної позиції щодо спроби України повернути військовозобов’язаних. Однак уряд країни поважає право Києва визначати свою політику.
- Поділитися: