Байден заявив, що для миру в Україні їй не обов'язково вступати до НАТО

Президент США Джо Байден
Президент США Джо БайденX / President Biden

Президент США Джо Байден стверджує, що мир в Україні настане тоді, коли можна буде забезпечити, щоб росія її ніколи не окупувала. Для цього, на його думку, Україна не обов’язково має вступати до НАТО.

Про це американський президент сказав в інтерв’ю для Time.

Водночас, за його словами, НАТО матиме з Україною «такі ж відносини, як і з іншими країнами, куди ми постачаємо зброю, щоб вони могли захистити себе в майбутньому».

«Але якщо ви помітили, я був тим, хто говорив, що не готовий підтримати натовізацію України», — додав Байден, але зауважив, що в разі поразки України «на дно піде» Польща, а також країни, що межують з росією.

Раніше британське видання Telegraph із посиланням на джерела писало, що Володимира Зеленського нібито попросили не порушувати тему членства України в НАТО перед Вашингтонським самітом, оскільки у 2023 році ця тема викликала розбіжності серед союзників.

Співрозмовник видання, ознайомлений з думкою адміністрації президента Джо Байдена, зазначив, що США і більшою мірою Німеччина стурбовані через загрозу росії для решти Альянсу.

Тим часом посолка Сполучених Штатів при НАТО Джуліанна Сміт заявила, що на липневому саміті у Вашингтоні Альянс представить Україні пакет безпекових заходів, які слугуватимуть «мостом» до членства.

Україна та НАТО

З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.

Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.