В Афганістані після повернення талібів публічно побили батогами близько тисячі людей, 200 з них — жінки

Одна з афганських жінок, яких публічно побили таліби
Одна з афганських жінок, яких публічно побили талібиGuardian / Zan Times / Rad Radan

Від 2021 року, коли радикальне угруповання «Талібан» захопило владу в Афганістані, понад 1000 людей, щонайменше 200 з яких були жінками, публічно побили батогом. 

Про це пишуть Guardian та афганське новинне агентство Zan Times.

Кількість побиттів видання вказали з посиланням на судові протоколи та повідомлення в медіа, однак справжні цифри, ймовірно, набагато більші.

Серед тих, кого побили, є жінки, звинувачені в «моральних злочинах». Йдеться про вихід із дому без близького родича чоловічої статі, який би виконував роль махрама (опікуна), або те, що їх бачили під час розмови зі сторонніми чоловіками.

Guardian та Zan Times поспілкувалися з трьома жінками, що зазнали таких публічних побиттів після звинувачень у «моральних злочинах».

Одна зі співрозмовниць медіа — 38-річна Діба, яка є єдиною годувальницею для своїх сімох дітей, оскільки її чоловік працює в Ірані. Вона шиє одяг та сама займається доставкою.

За останні два роки її двічі затримувала «поліція моралі». Уперше це сталося, коли вона орендувала швейну машинку в чоловіка, який не був її родичем. Тоді жінку побили, назвали «повією» та чотири ночі утримували у в'язниці.

Друге затримання сталося через три місяці, коли вона сиділа в кафе та заряджала телефон. Її тримали у в'язниці 20 днів. «Нас було 15 в одній камері. Чотири ліжка, решта спала на підлозі. Їжі нам не давали. Ковдри були брудні», — розповіла афганка.

Дібу судили без адвоката, їй призначили 25 ударів батогом. Після публічного побиття її утримували ще два дні. 

22-річна Сахар розповіла, що хворіла, але батьки не могли відвезти її до лікарні через роботу, тож їй допоміг її двоюрідний брат. За словами дівчини, після затримання її допитувала жінка в хустці: «Вона запитала, хто мій двоюрідний брат, чи я незаймана, чи в нас є стосунки. Я сказала: “Ні”. Вона попередила мене, що я маю зізнатися, і якщо я не послухаюся, мене катуватимуть».

Зрештою, дівчину та її кузена змусили зізнатися на суді, що вони мали стосунки. Сахар не захищав адвокат. Її засудили до 30 ударів батогом, а її брата — до 70. Після цього родина покинула своє село.  

18-річна Каріма пригадала, як у 2023 році, коли їй було 16 років, вона їхала зі своїм двоюрідним братом купити швейне приладдя для своєї матері. Вона провела два місяці у в'язниці, а потім на головній площі міста її 39 разів вдарили батогом, кузена — 50. Їх тримали у в'язниці ще тиждень. 

Після звільнення представники «Талібану» повідомили Карімі, що їй заборонено виїжджати з країни. «За тобою стежать. Тобі не дозволено виїжджати за кордон», — пригадала дівчина їхні слова. Вона так само була змушена виїхати з рідного села.

Становище жінок в Афганістані

В ООН фіксують дискримінаційні укази та заходи щодо жінок в Афганістані із серпня 2021 року — після приходу до влади радикального угруповання «Талібан».

Ще у вересні 2021-го в Афганістані призупинили середню освіту для дівчат, а в грудні 2022 року — навчання жінок в університетах. У 2024 році жінкам заборонили відвідувати курси акушерок, закривши чи не єдиний шлях до здобуття освіти.

Також в Афганістані обмежили право жінок подорожувати чи працювати поза межами свого дому, мати доступ до громадських місць, займатися спортом. Крім того, жінок виключили з усіх рівнів ухвалення державних рішень.

Подальші закони заборонили жінкам розмовляти в публічних місцях та навіть між собою. Продаж протизаплідних засобів таліби назвали «змовою Заходу» і також заборонили.

За даними ООН, станом на 2023 рік 13,8 мільйона афганських жінок і дівчат потребували гуманітарної допомоги.