Байден та Макрон говорили з Путіним про Україну. Як минули перемовини?

12 лютого президент Росії Володимир Путін провів два раунди переговорів: із президентом США Джо Байденом та главою Франції Емманюелем Макроном. Головною темою була Україна та російська агресія. Розповідаємо про основні результати перемовин.

Розмова Путіна з Макроном, яка відбулася першою, тривала майже півтори години. У Росії заявили, що ініціювала її французька сторона як продовження попередньої зустрічі президентів.

У Кремлі за підсумками розмови заявили, що Путін знову скаржився «на відсутність змістовної реакції США та НАТО» на російські ініціативи. Йдеться про так звані гарантії безпеки ㅡ пропозиції РФ не розширювати НАТО на схід і не включати до Альянсу держави, які раніше входили до СРСР, зокрема Україну.

Окрім того, Росія заявила про небажання західних країн «підштовхнути київську владу до виконання Мінських домовленостей», а перемовини політичних радників «нормандської четвірки» 10 лютого у Берліні назвали безрезультатними.

Путін заявив Макрону про «провокаційні спекуляції» щодо можливого повномасштабного російського вторгнення в Україну. Повторюючи попередні заяви російської влади, Путін заявив про «накачування» України сучасним озброєнням.

Натомість президент Франції передав Путіну занепокоєння європейських партнерів і союзників та попередив президента РФ, що «щирий діалог не сумісний з військовою ескалацією» на українському кордоні, передає Reuters.

Обидва президенти висловили бажання продовжувати діалог щодо «шляхів імплементації Мінських домовленостей» та «умов безпеки й стабільності в Європі».

Розмова Путіна з Байденом тривала лише близько години. У Білому домі розповіли, що Байден вкотре попередив Путіна про «рішучу відповідь», «швидкі та серйозні втрати» та «погіршення становища Росії» у разі нападу. Сполучені Штати наголосили, що залишаються однаково готовими до розв'язання конфлікту шляхом дипломатії та «до інших сценаріїв».

Доповнено. Як пише ТАСС з посиланням на помічника президента РФ Юрія Ушакова, Путін поскаржився Байдену, що Захід «накачує» Україну сучасною зброєю, чим нібито заохочує можливі провокації з боку української влади як щодо Донбасу, так і щодо Криму. Путін заявив Байдену, що Україна нібито саботує Мінські угоди й пожалівся, що Захід «не чинить належного тиску» на Київ.

Напередодні прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що ініціативу проведення розмови висловили США і заздалегідь надіслали відповідне письмове звернення.

На тлі стягування російських сил до кордонів України Байден та Путін вже проводили низку переговорів. Але за їхніми підсумками кожен лишився при своєму: у США наполягали на зменшенні напруженості з Україною, у Кремлі вимагали затвердження так званих гарантій безпеки з боку США та НАТО.

Після цього переговори щодо «гарантій безпеки», які Москва хоче отримати від Заходу, перейшли на рівень делегацій США та Росії. А НАТО та США на вимоги Росії навіть надали свої відповіді Кремлю у письмовій формі. Проте значних поступок не відбулося, тому в Росії скаржаться, що в цих відповідях «немає позитивної реакції щодо головного питання» — нерозширення НАТО на схід.

Можливий напад з боку РФ

За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових. А в Білорусі на лютий заплановані військові навчання з Росією, і солдати вже починають прибувати до країни.

В українській розвідці кажуть, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.

Водночас українська влада запевняє, що армія готова дати відсіч, а партнери на нашому боці. В МЗС просять зберігати спокій, консолідуватися всередині країни й уникати дій, що розхитують стабільність та сіють паніку.