Частина «слуг народу» закликала Лукашенка зупинити війну з власним народом і нагадала про долю Януковича

Частина владної фракції «Слуга Народу» виступила із заявою щодо подій навколо, вочевидь, сфальсифікованих виборів президента Білорусі.

Заяву на своїй сторінці опублікував народний депутат Богдан Яременко.

Підписанти заявили про підтримку прагнення народу Білорусі жити у вільній демократичній правовій державі, мати для цього чесні та прозорі вибори, а також захищати свої права та свободи мирним протестом.

«Людські жертви серед учасників протестів викликають у наших серцях біль і гнів! … Рішуче засуджуємо прояви насильства з боку режиму де-факто президента Білорусі Олександра Лукашенка: катування й приниження у в'язницях, надмірну жорстокість під час затримання й розгону протестувальників», — йдеться у заяві.

«Слуги» зазначили, що, враховуючи масові фальсифікації та залякування з боку влади, вони солідарні з рішенням Євросоюзу не визнавати офіційно оголошені результати виборів.

«Хочемо застерегти представників білоруської влади — війна з власним народом ніколи не буває переможною. Правити й вести свою країну до процвітання не можна, якщо цей шлях змочений кров'ю незгодних», — наголошують українські парламентарі.

Також депутати «особливо» звернули увагу Лукашенка на долю Віктора Януковича «чиє звернення по допомогу у війні проти власного народу до Російської Федерації призвело до зовнішньої збройної агресії».

Також автори звернення пригадали Лукашенку і те, що він видав «вагнерівців» Росії, а не Україні. У зв’язку з цим вони пропонують президенту Зеленському:

  • перенести переговори щодо Донбасу з Мінська до іншої країни;
  • доручити поліції та СБУ розслідування дій вищого керівництва Білорусі, що займалось посібництвом тероризму (йдеться про видачу «вагнерівців»), а також замахами на життя та здоров’я громадян України;
  • призупинити усі форми політичного діалогу на вищому рівні з Білоруссю.

Від Кабміну депутати вимагають:

  • проаналізувати експорт до Білорусі, аби не допустити продажу спеціальних засобів, що можуть бути використані для травмування і порушення прав мирних протестувальників;
  • заборонити в'їзд, перебування і транзит територією України для Лукашенка, членів уряду, ЦВК, інших посадових осіб, причетних до фальсифікації виборів та масових порушень прав людини. Виключення зробити для тих, з ким треба вести переговори щодо життєво важливих для України питань та тих, хто готовий дати свідчення щодо фальсифікацій та інших порушень у Білорусі;
  • визначити та запропонувати можливі форми допомоги для постраждалих внаслідок порушень режимом Лукашенка прав людини (включно з наданням політичного притулку, допомоги для лікування тощо);
  • узгодити з ЄС усі форми обмежуючих та стримуючих заходів й координувати зовнішню політику щодо Білорусі.

Заяву підписали: Ліза Богуцька, Тетяна Циба, Богдан Яременко, Ганна Бондар, Ігор Василів, Дмитро Гурін, Євген Петруняк, Вікторія Подгорна, Іван Юнаков, Віталій Безгін, Лада Булах, Ліза Ясько.

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. За остаточними результатами, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) нібито проголосували 80,1% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — 10,1%.

Незгодні з результатами люди щодня виходять на акції протесту в різних містах Білорусі, а на великій кількості підприємств працівники влаштовують страйки. Силовики перші дні жорстко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі, однак з 13 серпня це припинилося, влада, вочевидь, змінила тактику.

Учасники акцій протесту вимагають проведення чесних виборів, звільнення ув'язнених та відставки Лукашенка.

Сам Лукашенко наполягає на своїй перемозі і не припиняє лякати розвалом Білорусі в разі його відставки. Також він вважає, що протестами керують з-за кордону і це вже «агресія проти Білорусі».

У зв'язку з цим Лукашенко декілька разів дзвонив Володимиру Путіну, аби отримати «гарантії безпеки».

16 серпня відбувається наймасштабніша акція протесту у Мінську, на яку прийшли до 200 тисяч людей.

До цього Лукашенко влаштував мітинг у Мінську на свою підтримку (на який звозили бюджетників), під час якого звинуватив Україну у вимогах провести нові вибори, а також наговорив купу інших гучних дурниць.