Через воєнний стан вибори президента можуть відкласти — депутат
У випадку запровадження воєнного стану перший етап виборів президента України — реєстрація кандидатів — може бути відтермінований, відповідно й проведення виборів теж.
Про це в ефірі Громадського заявив народний депутат Мустафа Найєм.
Він зазначив, що реєстрація кандидатів має розпочатися з 31 грудня, але не зрозуміло, чи буде вона проводитися в разі введення воєнного стану.
Також депутат нагадав, що, згідно з законом, термін дії указу про воєнний стан може бути продовжений.
«Тому я думаю, що поки буде тривати воєнний стан, буде дуже дивно оголошувати вибори. Чи тоді буде треба скасовувати воєнний стан. Я думаю, зараз можна цілковито говорити про те, що вибори будуть відкладатися. І принаймні щодо виділення бюджету, щодо призначення бюджету (виборів — ред.) виникає правова колізія — чи можемо ми оголошувати проведення виборів після завершення (ухвалення — ред.) указу про воєнний стан під час дії указу про воєнний стан», — пояснив Найєм.
Політичний спецкореспондент Громадського Максим Каменєв зазначив, що поки важко сказати, як запровадження воєнного стану вплине на проведення президентських виборів
«Офіційно виборча кампанія починається після нового року — тоді починається процес реєстрації кандидатів у президенти. Закінчується реєстрація 8 лютого. У нас можливий зрив першої фази президентської кампанії, і тому я не здивуюся, якщо дата першого туру президентських виборів буде відтермінована на цей місяць. Але треба дочекатися офіційного документу, вичитати його і тоді вже аналізувати», — сказав він.
Згідно з законом України, воєнний стан передбачає:
- трудову повинність для працездатних осіб із метою виконання робіт, що мають оборонний характер;
- використання потужностей та трудових ресурсів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для потреб оборони;
- комендантську година;
- особливий режим в'їзду й виїзду;
- перевірку документів у громадян, огляд речей, транспортних засобів, багажу;
- контроль за діяльністю ЗМІ, установ і організацій культури, друкарень;
- квартирну повинність фізичних і юридичних осіб для розквартирування військовослужбовців;
- заборону виборів президента та Верховної Ради;
- заборону зміни Конституції;
- заборону проведення референдумів, акцій та масових зібрань.
Воєнний стан може бути запроваджений по всій країні, або в окремих районах. Для його запровадження президент вносить указ у Верховну Раду, а депутати мають його затвердити.
Нагадаємо, російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. За останніми даними, шестеро українських моряків дістали поранення. ФСБ Росії підтвердила обстріл і затримання українських кораблів у Керченській протоці.
Президент України Петро Порошенко заявив, що підтримує запровадження воєнного стану через напад РФ на українські кораблі біля Керченської протоки
Під посольство РФ у Києві принесли шини: будівлю закидали шашками.
Зранку 25 листопада українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його. З екіпажу ніхто не постраждав.
Зі свого боку Росія заявила, що українські кораблі нібито порушили територіальні води Росії і увійшли в закриту акваторію. Крім того, Україна нібито не подала заявку на проходження Керченської протоки
Українські кораблі почали виходити з Керченської протоки, але російські кораблі переслідували їх та погрожували застосувати зброю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ РФ захопила військові катери України у Керченській протоці (ОНЛАЙН)
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Росія захопила українські кораблі у Керченській протоці (СПЕЦЕФІР)