Державний борг України зріс на понад $2 млрд за місяць — Мінфін
Протягом липня 2019 року розмір державного та гарантованого державою боргу України збільшився на 2,05 мільярда доларів.
Такі дані наводить міністерство фінансів України.
Наразі державний борг України у доларовому еквіваленті складає 82,4 мільярда доларів. Минулого місяця розмір державного боргу України складав 80,35 мільярда доларів.
Водночас, якщо перевести всі борги держави у гривні, то розмір державного боргу складе 2,06 трильйони гривень, що на 35 мільярдів гривень менше, ніж станом на початок липня.
Причиною, чому доларовий розмір державного боргу зріс, а гривневий навпаки скоротився, є суттєве зміцнення курсу гривні.
Напередодні у Рахунковій палаті підрахували, що через зміцнення курсу гривні бюджет недоотримав 9 мільярдів гривень. Водночас зміцнення гривні дозволило зекономити 11,5 мільярда гривень на обслуговування державного боргу.
Зазначимо, що високі обсяги продажів ОВДП у минулому сприяли тому, що в економіку України залучалися великі обсяги іноземної валюти. Зокрема, через те, що українські боргові облігації мають високий попит серед іноземних інвесторів.
Водночас протягом останніх тижнів Мінфін продовжує зменшувати обсяги випуску облігацій, запроваджуючи обмеження на продаж короткострокових облігацій. Так, на початку серпня Мінфін продав облігацій на 2,66 мільярда гривень, хоча у липні під час аукціону залучив 17,2 мільярда гривень.
Зазначимо, що 17 липня Мінфін продав облігацій на рекордну суму — 33,3 мільярда гривень. Зокрема, уряд залучив 1 мільярд доларів від продажу боргових облігацій.
Раніше повідомлялося, що обсяг інвестицій іноземців у державний борг України зріс у 8 разів.
Також нерезиденти рекордно наростили обсяги інвестування в державні облігації України. Крім цього, іноземні інвестори активно скуповують гривні та єгипетські фунти, а також цінні папери, номіновані у цих валютах.
Зазначимо, що зі зростанням обсягів купівлі державних облігацій іноземцями часто пов’язують значні ризики для стабільності курсу гривні. Так, купуючи державні облігації, інвестори сприяють зміцненню гривні, однак коли термін дії цих облігацій завершується, то іноземні інвестори забирають номінал облігацій та відсотки за ними, обмінюючи ці кошти на іноземну валюту. Це несе загрозу стабільності гривні та призводить до зростання курсу валют.
Нагадаємо, що 11 червня Міністерство фінансів України вперше випустило державні облігації терміном на 6 років.