Держдепартамент США може ліквідувати посаду спецпредставника по Україні — Foreign Policy

Державний департамент США може ліквідувати посаду спецпредставника з питань України, яку раніше займав Курт Волкер, через «непросту роль посади».

Про це передає видання Foreign Policy.

Зазначається, що обов'язки спецпредставника виконуватимуть інші чиновники, робота яких пов'язана з питаннями щодо України.

Foreign Policy пише, що рішення про скасування посади стало першим відчутним сигналом про те, що наслідки від процесу імпічменту Трампа залишать слід в американській політиці щодо України.

Джерела видання вважають, що адміністрації Дональда Трампа буде важко знайти нову людину на посаду через «непросту роль посади», тому її ліквідують.

Так, попереднього спецпредставника США в Україні Курта Волкера викликали свідчити в Конгрес у справі щодо імпічменту Трампа.

«Ніхто при здоровому глузді не захоче потрапити в цей центр уваги. Це проблема, коли весь світ буде пильно стежити за вами», — анонімно сказав колишній американський чиновник.

Нагадаємо, 28 вересня Курт Волкер пішов у відставку з посади спецпредставника Держдеп США з питань України на фоні скандалу навколо Трампа, якого звинувачують у тиску на українську владу і президента Володимира Зеленського зокрема з метою «дати хід» провадженню проти сина Джо Байдена, бо він ймовірно буде його основним конкурентом на наступних виборах.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленськиму липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування.

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.