Ілон Маск побачив протести в Білорусі й поцікавився, чим може допомогти. У білорусів уже є ідея

Бізнесмен, засновник і керівник SpaceX Ілон Маск відреагував на протести в Білорусі. Там п’ятий день поспіль виступають проти перемоги на президентських виборах Олександра Лукашенка.

Маск відповів на пост користувачки Twitter під ніком «Эрвин Вейков», в якому теґнули бізнесмена. «Білорусь у вогні. Вбивства, побиття й катування: ось так автократи "перемагають" на виборах. Поширте інформацію», — йшлося в пості.

На це Ілон Маск відповів так: «Шкода це чути. Що ми можемо зробити, аби допомогти?»

У відповідь користувачі закликали його поширити інформацію про події в Білорусі або ж зробити публічну заяву з цього приводу. Поки що Маск не відповів на ці прохання.

Утім 12 серпня на сайті Change.org зареєстрували петицію до Ілона Маска з проханням поширити на територію Білорусі безкоштовний інтернет. Він працював із перебоями (а часом не працював узагалі) з 9 серпня, коли в країні відбулися вибори президента.

«Білоруський народ благає Ілона Маска розпочати публічне бета-тестування супутникового інтернету Starlink у його країні — Білорусі!» — йдеться в петиції, де також коротко описана ситуація в країні після виборів.

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За чотири дні влада повідомила про затримання 6,7 тисячі людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими. Вночі 13 серпня затриманих почали відпускати.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. Також ви можете переглянути хроніку подій другоготретього та четвертого днів протестів.