Антиурядові протести в Білорусі тривають уже четверту добу. Учасники акцій незгодні з офіційними результатами президентських виборів, відповідно до яких перемогу здобув Олександр Лукашенко — білоруський президент із 26-річним стажем. У світі та Україні по-різному висловлюють солідарність із протестувальниками.

У Парижі статую Жанни д’Арк на площі Пірамід прикрасили біло-червоно-білим стягом, а на підніжжі розмістили напис «Free Belarus». Хто саме це зробив — невідомо.

Білоруський опозиційний Telegram-канал Nexta оприлюднив фото будівлі мерії Тель-Авіва: та начебто підсвітила свою будівлю в ті ж кольори на знак солідарності з протестами в Білорусі. І це ж не вперше. Але пізніше мерія заявила, що такого насправді не було. А пост із Nexta зник (ми зберегли його копію).

Ось таке фото начебто будівлі мерії Тель-Авіва поширював білоруський опозиційний Telegram-канал Nexta. Воно виявилося фейковим
Фото:

Nexta Live/Telegram

Підтримка з боку інших країн — радше політична. 11 серпня події в Білорусі вперше офіційно прокоментував Європейський Союз. Він заявив, що вибори президента 9 серпня, не були «ані вільними, ані справедливими», і пригрозив вжити заходів проти відповідальних «за скоєне насильство, невиправдані арешти й підробку результатів виборів».

У різних містах України на знак солідарності з білоруськими протестувальниками вивісили біло-червоно-білий стяг. Зокрема, його розмістили на львівській ратуші. «Львів солідарний з вільним народом Білорусі», — написав мер міста Андрій Садовий.

В Одесі прапором прикрасили пам'ятник дюку де Рішельє, відомого як «одеський Дюк». Стяг на статуї розмістив одеський активіст Віталій Устименко. «Дюк де Рішельє в Одесі сьогодні підтримав сябрів. Жыве Беларусь! Живе вечна!» — написав він.

А один із найстаріших рок-гуртів Рівного «Брем Стокер» на підтримку білоруських протестувальників записав пісню білоруською мовою під назвою «Хай жыве Беларусь». У кліпі на пісню використали кадри з протестів.

Акції солідарності з протестувальниками Білорусі сьогодні відбулися в Києві та Харкові. Їхні учасники тримали плакати й вигукували гасла, які засуджували насильство з боку білоруських силовиків щодо протестувальників і висловлювали останнім підтримку.

Акція солідарності з білоруськими протестувальниками в Києві, Україна, 12 серпня 2020 року
Фото:

Nexta Live/Telegram

Що ж стосується офіційної позиції влади України, то на наступний день після виборів та ночі протестів президент Володимир Зеленський закликав білорусів до толерантності, діалогу між сторонами та відмови від вуличного насильства.

МЗС України поки не готове оцінити вибори в Білорусі, однак закликало до діалогу і засудило насильство. Голови МЗС України, Польщі та Литви запропонували посередництво для врегулювання ситуації в Білорусі. А серед українських депутатів згоди щодо подій в Білорусі немає.

Що відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За три дні влада повідомила про затримання 6 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення та записали під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Поділитись: