Іран може оголосити про чергове скорочення своїх зобов'язань з ядерної угоди
Тегеран підготував заходи щодо третього етапу скорочення своїх зобов'язань у рамках ядерної угоди (Спільний всеосяжний план дій).
Про це заявив глава зовнішньополітичного відомства Ірану Джавад Заріф в ефірі місцевого телеканалу IRIB. Він зазначив, що скорочення зобов'язань набере чинності, якщо європейські сторони не повернуться до виконання угод щодо ядерної програми.
«Переговори Ірану з європейською стороною будуть продовжені, хоча вже готові заходи по третьому кроку скорочення наших зобов'язань. Ми приймемо таке рішення, якщо європейці не зроблять ніяких дій до 5-го вересня», — сказав Заріф.
Раніше видання The Wall Street Journal повідомляло, що європейські дипломати підтримали президента Франції Еммануеля Макрона, який запропонував дозволити Ірану протягом обмеженого періоду часу продавати нафту. В обмін на це, за задумом Парижа, Тегеран повинен повернутися до дотримання ядерної угоди.
У 2015 році Іран та шість світових держав (Велика Британія, Китай, США, Франція, Німеччина та Росія) підписали Спільний всеосяжний план дій. Угода передбачала в обмін на зняття санкцій відмову Ірану від ядерної програми.
Проте у своїй передвиборчій програмі президент США Дональд Трамп обіцяв протидіяти зміцненню Ірану як головного, на його думку, спонсора ісламського тероризму. 13 жовтня 2017 року він виклав більш жорстку стратегію Вашингтона по відношенню до Тегерану, згідно з якою США мають намір протистояти його «дестабілізуючому впливу».
8 травня 2018 року Трамп заявив, що Сполучені Штати вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».
У листопаді 2018 року старі санкції проти Ірану, що включають заборону на закупівлю нафти, відновлені в повному обсязі. Сполучені Штати надали деяким країнам тимчасові дозволи на закупівлі нафти в Ірану (дійсні до травня 2019 року). 22 квітня 2019 року американська адміністрація оголосила, що не буде продовжувати терміни дії цих винятків.