МАГАТЕ: Північна Корея, схоже, перезапустила ядерний реактор. Вважається, що він виробляв плутоній для ядерної зброї
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) вважає, що Північна Корея перезапустила свій головний ядерний реактор, який, як зазначається, виробляв плутоній для ядерної зброї.
Про це пишуть Reuters та AP з посиланням на звіт МАГАТЕ.
Ознаки того, що реактор працює, вперше помітили у 2018 році. Але з 2009 року, коли Північна Корея видворила експертів МАГАТЕ, агентство не має доступу до точних даних та використовує для моніторингу супутникові знімки та інформацію з відкритим кодом.
З початку липня 2021 року у МАГАТЕ зафіксували нові ознаки роботи реактора, зокрема скидання води для охолодження. Окрім того, є ознаки роботи радіохімічної лабораторії комплексу Йонбьона з середини лютого до початку липня цього року.
Цей комплекс, який сама Північна Корея називає «серцем» своєї ядерної програми та досліджень, також може виробляти високозбагачений уран. У звіті МАГАТЕ зазначається, що протягом певного періоду існували ознаки того, що установка для збагачення урану не працює, хоча біля неї фіксували транспортні засоби.
Президент Інституту науки та міжнародної безпеки та колишній ядерний інспектор МАГАТЕ Девід Олбрайт розповів, що плутоній міг би допомогти Північній Кореї створити ядерну зброю меншого розміру, що підходить для її балістичних ракет.
Що відомо про ядерну програму КНДР?
КНДР розпочала свою ядерну програму ще в 1950-х роках. На початку їй активно допомагали Радянський Союз і меншою мірою Китай, але потім змогла вдосконалювати ядерний потенціал самостійно.
Через закритість Північної Кореї засяг її ядерної програми точно невідомий. За оцінками Стокгольмського інституту дослідження проблем миру, йдеться про 30-40 робочих ядерних боєголовок. У Пхеньяна також є міжконтинентальні балістичні ракети, які, як він заявляє, можуть досягти території Сполучених Штатів.
Лідер КНДР Кім Чен Ин стверджує, що ядерна програма Північної Кореї є гарантією її вічної безпеки й захищеності від ворогів.
Ще з 1990-х років світ намагався досягти якоїсь домовленості з Північною Кореєю для поступового ядерного роззброєння Корейського півострова. За цей час спробували низку форматів: двосторонній (між Північною та Південною Кореями), шестисторонній (з долученням Китаю, Росії, Японії та США) і так далі — але марно.
Після приходу до влади у США Дональд Трамп шукав можливостей домовитися з Кім Чен Ином щодо ядерної програми КНДР. Під час першого саміту в Сінгапурі в червні 2018-го Трамп і Кім домовилися про ядерне роззброєння Корейського півострова. Але наступні дві зустрічі американського й північнокорейського лідерів результатів не дали.
Тоді як США звинувачували Північну Корею в недотриманні досягнутих домовленостей, Пхеньян вимагав від американців зняти із себе економічні санкції. А паралельно продовжував ракетні та ядерні випробування — поки, зрештою, в січні 2020 року не заявив, що відмовляється від добровільно взятих обмежень щодо ядерної програми.