Менше карантину — більше інфікованих? Як ослаблення коронавірусних обмежень позначилося на кількості випадків зараження
Третій тиждень мешканці європейських країн адаптуються до життя без жорсткого карантину, нарешті виходять на вулиці після майже двомісячної самоізоляції та повертаються на роботу. Всесвітня організація охорони здоров’я заявляє, що коронавірус, схоже, з нами надовго, але поки більшість країн вирішують таки поступово знімати карантин на тлі стабільного зменшення випадків інфікування COVID-19. Та опція повернення до обмежень, здається, уже для деяких стає знову актуальною.
Німеччина — нова хвиля інфікувань?
Перші кроки до послаблення карантину у Німеччині здійснили ще 20 квітня. А 6 травня канцлерка Ангела Меркель після перемовин з главами 16-ти федеральних земель оголосила про суттєве зняття обмежень. В країні запрацювала більшість магазинів, дітям дозволили поступово повертатися до шкіл, а німецька Бундесліга стане першою у Європі (якщо не брати до уваги Білорусь, де значних карантинних обмежень не було), яка відновить футбольні матчі — перший має відбутися вже 16 травня.
Німеччина довго була серед європейських лідерів боротьби з пандемією завдяки вчасному реагуванню на загрозу, масовому тестуванню, суворому карантину та загалом ефективній системі охорони здоров’я. Країна на восьмому місці за кількістю інфікованих у світі, нині їх трохи понад 174 тисяч, втім летальність від коронавірусу тут значно менша, ніж у сусідніх Франції чи Італії. Для порівняння: кількість хворих на COVID-19 — майже така ж сама, однак на Францію припадає 27 тис смертей, а на Німеччину — «лише» 7,8 тис.
Та вже за кілька днів після послаблення карантину у Німеччині почав зростати індекс репродукції коронавірусу — це одна з трьох важливих характеристик, які свідчать про епідеміологічну ситуацію в країні (поруч із серйозністю перебігу хвороби та загальною кількістю випадків інфікування).
Відповідно до даних зі звіту німецького Інституту Роберта Коха, індекс нині становить 1,1. У загальних рисах це означає, що десятеро людей, інфікованих коронавірусом, можуть заразити ще одинадцятьох і що вірус почав поширюватися швидше. Говорити про реальний спад інфікування можна лише тоді, коли індекс репродукції не перевищує одиницю. Однак це не є переконливим аргументом — минулими вихідними тисячі людей вийшли на протести з вимогою пришвидшити зняття карантинних обмежень у Берліні, Мюнхені, Франкфурті-на-Майні, Кельні й низці інших німецьких міст.
Наймасштабніша акція у Штутгарді налічувала близько 5 тисяч протестувальників. Найближчими вихідними можуть відбутися нові акції, анонсують ініціатори.
Що з цим робити?
Окремі регіони Німеччини вже повертаються до суворих обмежень. Головним осередком поширення коронавірусу в Німеччині зараз є м’ясокомбінат Westfleisch у Косефльді, що в західній федеральній землі Нордрейн-Вестфалія. З 1200 співробітників підприємства — чимало вихідців зі Східної Європи, більшість мешкають у квартирах по 3-5 людей. Через те, що нині на Westfleisch вже понад 200 інфікованих, комбінат тимчасово закрили, а в окрузі Косфельда жорсткий карантин продовжили щонайменше до 18 травня.
Поки що Косфельд — перше німецьке місто, де пригальмували зняття карантинних обмежень, але, ймовірно, не останнє. Крім того, рішення німецького уряду відкрити кордони країни з 16 травня теж поки під питанням, наголошує глава німецького міністерства внутрішніх справ Горст Зеєгофер.
«Якщо рівень інфікування лише зростатиме і сягне понад 50 хворих на 100 тисяч за сім днів, або щось подібне станеться у прикордонних зонах, ми муситимемо говорити з нашими сусідами. Німеччина — не острів, і в такому разі довелося б скасувати послаблення обмежень на кордонах. Усе це буди лише в повній згоді з нашими сусідами», — пояснив Зеєгофер.
Влада сусідньої Франції після послаблення карантину теж очікує на нове зростання випадків інфікування. Хоча поки ситуація під контролем: напередодні послаблення обмежень у Франції фіксували найменшу кількість смертей за останні два місяці — 80 за добу.
Тепер французам дозволили залишати домівки без перепусток, займатися спортом та виходити на прогулянку. Водночас усім наполегливо рекомендують за можливості працювати з дому, аби не завантажувати громадський транспорт. Ресторани, бари, кінотеатри й фітнес-центри поки залишаються зачиненими. Щонайменше до початку літа.
«Немає сумнівів у тому, що рівень інфікування знову зросте, щойно люди знов почнуть збиратися разом. Ми знову почнемо заражати одне одного. Але це баланс: ми не можемо блокувати країну довше, потрібно перезапустити економіку, попри ризики. Люди мусять бути відповідальними за своє здоров’я та здоров’я інших, а це дуже складний баланс довіри», — зазначає французький парламентар від президентської партії «Уперед, Республіко!» Бруно Боннел.
Тим часом Прем’єр-міністр Едуар Філіп каже, що у разі нормалізації ситуації з коронавірусом французи зможуть планувати відпустку на материковій частині Франції або заморських територіях вже у липні-серпні. Ймовірно, і за кордоном: Європейська комісія вже підготувала проєкт рішення про поступове зняття внутрішніх обмежень в ЄС, аби врятувати туристичний сектор.
Як послаблюють карантин інші країни?
Про туризм уже подбали в Чехії, яка першою в Європі дозволила відкрити кордони ще наприкінці квітня. В країнах Балтії — Латвії, Литві й Естонії, де ситуація з коронавірусом контрольована, відкривають внутрішні кордони вже 15 травня.
В Італії та Іспанії, які усе ще не полишають п’ятірку лідерів за кількістю інфікованих, теж поступово знімають обмеження. В усіх містах Іспанії, крім Мадрида й Барселони, які усе ще на жорсткому карантині через ймовірність другої хвилі, дозволяють залишати домівки, зберігаючи соціальну дистанцію. У ресторанах можна обслуговувати клієнтів на свіжому повітрі, і нарешті дозволено збиратися групами до 10 людей.
Карантинні обмеження цього тижня частково зняли навіть у Великій Британії, яка є третьою в світі за кількістю інфікованих COVID-19 та другою за кількістю летальних випадків. З 11 травня на роботу дозволили повернутися британцям, які не мають змоги працювати дистанційно, а з 13-го — можна необмеженно гуляти.
У зверненні 10 травня прем'єр-міністр Боріс Джонсон представив план виходу країни з карантину та систему, яка визначає рівень загрози життю й здоров’ю людей за шкалою від зеленого (перший) до червоного (п’ятий). За словами Джонсона, Британія нині на четвертому, але «починає рух у бік третього».
«Ми не можемо просто взяти й скасувати “локдаун” уже цього тижня. Замість цього ми вдаємося до обережних перших кроків, які видозмінюють наші обмеження. Ми будемо керуватися науковими даними й громадським здоров’ям. І я вкотре наголошую, що це все залежить від виконання низки умов», — пояснив Джонсон.
А ось азійські країни остерігаються нової хвилі коронавірусу. Зокрема у Південній Кореї, де за весь час зафіксовано менше 11 тисяч випадків інфікування і де пік пандемії вдалося подолати досить швидко навіть без суворого карантину, вирішили повернути деякі обмеження. Так, на минулих вихідних в країні зачинили усі бари й ресторани після того, як в країні зафіксували найбільшу добову кількість хворих за останній місяць — 34 випадки. За добу 13 травня підтвердилося 29 випадків — усі вони якраз пов’язані з барами та іншими розважальними закладами.
Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!