МВФ продовжує слідкувати за ситуацією навколо ПриватБанку
У Міжнародному валютному фонді відреагували на рішення Окружного адміністративного суду Києва про незаконність націоналізації ПриватБанку. Зокрема у фонді заявили, що слідкуватимуть за розвитком подій навколо банку.
Про це йдеться у заяві постійного представника МВФ в Україні Йости Люнгмана, передає «Інтерфакс-Україна».
«Важливо, щоб влада продовжувала свої зусилля щодо відшкодування втрат колишніми власниками та пов'язаними з проблемними банками особами. Міжнародні партнери України будуть пильно відстежувати події у цій сфері», — повідомив Йоста Люнгман.
Він також зазначив, що МВФ підтримує реформу банківського та фінансового сектора, яку проводить Національний банк України, а рішення про націоналізацію ПриватБанку у 2016 році називає єдиним способом захистити вклади фізичних та юридичних осіб та стабільність фінансової системи України.
«І хоча це рішення потребувало близько 160 мільярдів гривень українських платників податків на відновлення платоспроможності банку, воно забезпечило життєздатність ПриватБанку на довгострокову перспективу», — зазначив Люнгман.
Нагадаємо, 18 квітня — за три дні до другого туру виборів — Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов олігарха Ігоря Коломойського до Національного банку України та Кабінету міністрів України щодо неправомірності націоналізації ПриватБанку. Мінфін оскаржив це рішення.
Також повідомлялось, що Окружний адміністративний суд Києва ухвалив ще одне рішення на користь Коломойського, скасувавши рішення Нацбанку щодо визначення переліку пов’язаних з банком осіб.
- Наразі рішення суду ще не набуло законної сили.
- У ЧЕСНО виявили, що судді, які ухвалили рішення щодо націоналізації ПриватБанку, приховували майно.
- У штабі кандидата у президенти України Володимира Зеленського повідомили, що рішення суду про незаконність націоналізації ПриватБанку доводить «провал судової реформи» в України. Пізніше сам кандидат повідомив, що у разі обрання президентом «буде робити все, щоб забезпечити стабільну роботу ПриватБанку».
- У ПриватБанку заявили, що рішення суду не вплине на його роботу, сам банк має достатні запаси коштів, щоб розрахуватися з клієнтами.
- Увечері, 18 квітня, президент Петро Порошенко звернувся до народу та заявив, що судове рішення на користь Коломойського може призвести до дефолту. Згодом Порошенко скликав засідання РНБО, де доручив НБУ забезпечити відділення ПриватБанку готівкою та не допустити паніки серед громадян.
- Колишній власник ПриватБанку, олігарх Ігор Коломойський, заявив, що суд ухвалив рішення на його користь тому, що «чинний президент України — його маріонетка». Також олігарх додав, що насправді ПриватБанк є збитковим, а прибуток, який банк показує у своїй звітності, формується за рахунок державних облігацій, якими ПриватБанк докапіталізували після націоналізації.
- Рішення суду засудили у США та ЄС, де вважають, що суд має взяти до уваги аудиторські висновки, які підтверджують, що перед націоналізацією з ПриватБанку вивели 5,5 мільярда доларів.
Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов прямо чи опосередковано володіли понад 91,5% акцій ПриватБанку. Інші належали міноритарним акціонерам, зокрема менеджменту на чолі з головою правління Олександром Дубілетом.
Нагадаємо, у грудні 2016 року ПриватБанк був націоналізований рішенням українського уряду. У грудні 2017 року націоналізований ПриватБанк подав позов до Високого суду Лондона проти Коломойського, Боголюбова, а також низки компаній, які імовірно підконтрольні їм.
Пізніше Коломойський повідомляв, що він був вимушений сам запропонувати націоналізацію ПриватБанку через «способи штучного зниження капіталізації банку» з боку НБУ.
Тодішня голова НБУ Валерія Гонтарева повідомила, що екс-власники ПриватБанку вивели 16 млрд гривень в ніч перед націоналізацією. Також повідомлялося, що ПриватБанк перед націоналізацією вивів 110 мільярдів гривень через фіктивні компанії.
20 грудня 2017-го Високий суд Лондона вирішив арештувати активи Коломойського і Боголюбова у всьому світі на суму понад $2,5 млрд.
Арешт активів був виданий на підставі детальних доказів, наданих суду, з яких випливає, що Коломойський і Боголюбов шляхом проведення ряду незаконних операцій вивели з банку майже два мільярди доларів. У результаті цього кошти були перераховані компаніям, які їм таємно належали або перебували під їхнім контролем.
Компанія Kroll за результатами аудиту повідомила, що колишні менеджери ПриватБанку вивели понад 5,5 мільярдів доларів. Кредити, які видавав ПриватБанк юридичним особам, використовувались для придбання активів та фінансування бізнесу екс-акціонерів та груп пов’язаних з ними осіб в Україні та за кордоном. Схема діяла близько 10 років.