«Найкращий новорічний подарунок»: У Нафтогазі прокоментували санкції проти «Північного потоку-2»

Голова Нафтогазу Андрій Коболєв прокоментував підписання президентом США Дональдом Трампом закону про оборонний бюджет на 2020 рік, який передбачає санкції проти «Північного потоку—2».

Про це Коболєв написав у Facebook.

«Так виглядає найкращий передноворічний подарунок для всіх нас», — повідомив Коболєв.

Зазначимо, що «Північний потік-2» — це російський трубопровід, який Газпром будував в обхід України для того, аби надалі не користуватися газотранспортною системою України. Щороку завдяки транзиту російського газу Україна отримує до 3 мільярдів доларів доходів. Крім цього, транзит спрощує імпорт газу, який Україна купує на своєму західному кордоні. У разі відсутності транзиту, ціни на газ в Україні значно зросли б.

21 грудня, після підписання Трампом закону про оборонний бюджет на 2020 рік, компанія-підрядник Газпрому, швейцарська Allseas, повідомила, що призупиняє будівництво «Північного потоку-2» у Балтійському морі.

Зазначимо, що компанія володіє унікальними технологіями з прокладання трубо морських трубопроводів на великих глибинах.

Північний потік-2, або Nord Stream-2 є другою гілкою проекту «Північний потік», націленого на постачання російського газу до ЄС в обхід України та східних держав-членів Євросоюзу. Перша гілка (Nord Stream-1) функціонує від 2011 — 2012 років. Друга гілка мала дозволити Газпрому постачати російський газ до ЄС без використання української газотранспортної системи.

20 грудня у Мінську завершилися переговори між Україною та Росією про продовження транзиту газу. Сторони продовжували говорити після зустрічі у Берліні, під час якої досягли принципової згоди продовжувати транзит газу через Україну.

За підсумками переговорів у Мінську Україна та Росія підписали протокол. Російські ЗМІ, з посиланням на заступника міністра енергетики Росії, повідомляють, що нова угода на транзит газу буде терміном на 5 років. Україна на переговорах вимагала 10-річного контракту.

Крім цього, як повідомили hromadske в Офісі президента, Газпром погодився виплатити 3 мільярди доларів боргу перед Нафтогазом за рішенням Стокгольмського арбітражу грошима.

Питання погашення заборгованості Газпрому за рішеннями арбітражів було одним з ключових на переговорах про транзит. Раніше Росія наполягала, щоб Нафтогаз відмовився від своїх вимог за рішеннями арбітражів у якості передумов початку переговорів. Згодом Росія включала це питання у так звані «пакетні домовленості», у які також включали відновлення прямого постачання газу до України.