«Пане президенте, обрали вас, Коломойського не обирали»: про що свідчив у Конгресі повірений США в Україні Тейлор
«Росіянам це сподобається», — так тимчасовий повірений США в Україні Вільям Тейлор охарактеризував призупинення виділення Україні оборонної допомоги США майже у 400 мільйонів доларів у липні 2019 року. Тейлор дав свідчення перед Конгресом США 22 жовтня у рамках розслідування щодо імпічменту президента Дональда Трампа.
6 листопада його допит був опублікований на сайті комітету з питань розвідки Палати представників. Ще напередодні свідчень у Конгресі текст виступу Тейлора опинився у розпорядженні американських ЗМІ, тож принаймні частина свідчень дипломата вже була відома.
Водночас зі стенограми виступу Тейлора можна дізнатись невідомі до того факти: дипломат стверджує, що особисто нагадував президенту Володимиру Зеленському, що українці обрали його, але не обирали олігарха Ігоря Коломойського. Також він пригадав, як спецпредставник США з питань України Курт Волкер просив команду Зеленського не розслідувати справу проти Петра Порошенка.
Натомість Тім Моррісон, радник президента США з питань Росії та Європи, намагався завадити продажу української кампанії китайським бізнесменам. Хоча назву компанії у стенограмі приховано, найімовірніше, йдеться про «Мотор Січ», 50% акцій якої у серпні купили дві китайські компанії. Детальніше читайте у матеріалі hromadske.
Альтернативний канал зв'язку
Тейлор першим зі свідків розповів конгресменам про існування неформального каналу комунікації між США та Україною на рівні адвоката Трампа Рудольфа (Руді) Джуліані, міністра енергетики США Ріка Перрі, посла США у ЄС Гордона Сондланда та спецпредставника з питань України Курта Волкера.
Він стверджує — саме вони довели до відома президента Зеленського та його команди, що США виділять Україні гроші, тільки якщо Зеленський зробить публічну заяву про необхідність розслідувати конспірологічні теорії про втручання України у вибори президента США та корупцію вірогідного конкурента Трампа на наступних виборах Джо Байдена.
Тейлор переконаний, що вчинивши так, Трамп керувався принципом «quid pro quo» («щось за щось») — саме це намагаються довести конгресмени від Демократичної партії, які й ініціювали розслідування щодоТрампа. Власне, всі ці факти Тейлор виклав у зверненні до Конгресу. Тож більша частина 324-х сторінок тексту стенограми — це допити конгресменів про те, як Тейлор отримав цю інформацію і чому переконаний, що у вимогах до України Трамп керувався принципом «quid pro quo», адже сам Трамп постійно спростовує це.
Розмова з Помпео
Тейлор зазначив, що перед тим, як у червні 2019-го погодився на призначення тимчасовим повіреним США в Україні, мав розмову з Держсекретарем Майком Помпео і попереджав: якщо, наприклад, США погодяться забути про Крим, то він піде з посади.
Я хвилювався, що можуть бути якісь кардинальні зміни, коли ми погодились би з росіянами, що, можливо, Крим все-таки російський, знаєте, чи щось таке. Я дав зрозуміти секретареві та присутнім у кімнаті, що якщо це станеться, я змушений буду повернутися, я повинен був би подати у відставку, я повинен буду залишити посаду.Вільям Тейлор, тимчасовий повірений США в Україні
У відповідь Помпео запевнив, що нічого подібного не станеться. Крім того, у вересні, після того як йому стало відомо, що США прив’язали питання допомоги Україні до заяви Зеленського про необхідність розслідувати «втручання» України у президентські вибори 2016 у США та діяльність компанії Burisma, в якій працював син Джо Байдена Гантер, Тейлор звертався до Помпео та просив пояснити ситуацію. Зрештою, 11 вересня 2019-го США таки виділило допомогу Україні.
Попередження про Коломойського
Серед іншого, конгресмени розпитували Тейлора про українських олігархів та їхню причетність до корупції. У відповідь дипломат визнав, що, дійсно, вплив одного конкретного олігарха, а саме Ігоря Коломойського, викликає особливе занепокоєння. Він зазначив, що Коломойський — товариш Зеленського, і його вплив зростає:
Це одна з проблем, яку я кілька разів дуже чітко висловлював президенту Зеленському та його команді, кажучи, що, знаєте, пане президенте, обрали вас. Коломойського не обирали. Він, Коломойський, збільшує свій вплив на ваш уряд і це може призвести до вашого краху.
Волкер просив за Порошенка
За три дні після того, як США таки надали Україні оборонну допомогу, 14 вересня, Тейлор разом з Куртом Волкером зустрілись у Києві з помічник Зеленського Андрій ЄрмакЄрмаком та ще одним радником президента України Ігорем Новіковим. За словами Тейлора, під час вечері Волкер завів розмову про те, що на адресу Порошенка лунають звинувачення і пропозиції віддати його під суд. Зокрема, за деякі військові рішення. Наприклад, направити кораблі у Керченську протоку у листопаді 2018-го. Нагадаємо: тоді на три українські кораблі напали росіяни та захопили їх у полон разом з командами.
За словами Тейлора, після цього Волкер звернув увагу Єрмака та Новікова на те, що по багатьох питаннях команда Зеленського продовжує курс Порошенка, тож його не варто переслідувати.
«Вам треба йти вперед, не переслідуйте Порошенка», — згадав Тейлор слова Волкера. Це спричинило негативну реакцію українців.
Єрмак та Новіков у відповідь витягли свої смартфони і показали фотографії своїх родичів, які були вбиті або поранені на Сході. Один показав фото свого брата, інший — двоюрідного брата. Вони показали ці фотографії Курту і сказали, що Порошенко має відповісти за це.Вільям Тейлор, тимчасовий повірений США в Україні
«Мотор Січ» та китайці
Описуючи, хто з американських чиновників та дипломатів за що відповідав у стосунках з Україною, Тейлор згадав історію пропозиції від китайців придбати пакет акцій української компанії. Її назву в тексті стенограми приховано.
Імовірно, йдеться про пропозицію двох китайських компаній Skyrizon і Xinwei Group придбати 50% акцій компанії «Мотор Січ», яка спеціалізується на виробництві двигунів для гелікоптерів. У серпні 2019-го стало відомо, що потенційні покупці з Китаю направили на погодження до Антимонопольного комітету України пакет документів на придбання «Мотор Січі» у колишнього народного депутата від «Партії регіонів» В’ячеслава Богуслаєва.
За словами Тейлора, радник президента США Тім Моррісон намагався завадити угоді про купівлю «Мотор Січі» китайцями: «Тім Моррісон був рушійною силою у Вашингтоні, щоб спробувати запобігти цьому, і ми перебуваємо на передовій. І так, знаєте, я відвідував (назву приховано — ред.) та розмовляв з людьми, які шукали альтернативних інвесторів, і з послом Болтоном, коли він був там (в Україні — ред.), і з Тімом, коли той приїздив».
У серпні 2019-го ще один радник президента США Джон Болтон публічно закликав українців не продавати стратегічне підприємство Китаю, з яким США веде торгівельну війну. Однак українці не послухали Болтона, не зміг завадити угоді й Моріссон — Антимонопольний комітет погодив пропозицію китайців. Своєю чергою, Олександр Данилюк, який на той час був секретарем Ради національної безпеки та оборони, публічно підтримав рішення АМКУ.
Загалом свідчення Вільяма Тейлора, який лишається на посаді тимчасового повіреного в Україні, хоч і не прислухався до рекомендацій Держдепартаменту не свідчити у Конгресі, найбільш критичні до Сондланда, Джуліані й Трампа. Водночас висловлені у найбільш коректній манері.