Під будівлею, де розпочався марафон із Зеленським, мітингують представники «Руху опору капітуляції»
Під будівлею Kyivfoodmarket у Києві, де розпочався пресмарафон із президентом України Володимиром Зеленським, зібралося близько 50 представників «Руху опору капітуляції» та партії «Свобода».
Про це передає кореспондентка hromadske з місця події.
У гучномовець вони озвучили свої запитання Володимиру Зеленському, серед яких «Коли звільнять Богдана?», «Хто заплатить за Донбас?», «Де Крим у Нормандському форматі?». Також питання написані на плакатах.
Також мітингарі закликали президента «не ховатися за такими форматами спілкування, який передбачено сьогодні і вийти до людей 14 жовтня».
Нагадаємо, 6 жовтня на Майдані влаштували віче «Ні капітуляції» проти так званої «формули Штайнмаєра» щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Учасники акції оголосили про створення «Руху опору капітуляції» та висунули вимоги до влади.
1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».
«Формула Штайнмаєра» —документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».
«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.
Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться.
Згідно опитування групи «Рейтинг», дві третини українців не можуть оцінити «формулу Штайнмаєра». 23% висловилися проти цієї ідеї, 18% – підтримали її. При цьому 30% опитаних однозначно підтримують проведення виборів на окупованих територіях, що передбачає формула.
Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще в 2015 році і кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв.
Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.
У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі:
- виведення незаконних збройних формувань,
- гарантії вільного волевиявлення,
- недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.
Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу.