Питання на 30 млрд грн: «антиколомойський» закон не поширюватиметься на справу Суркісів — голова ПриватБанку

Навіть у разі ухвалення закону про зміни до банківського законодавства щодо націоналізованих та збанкрутілих банків, держава все ще зможе зазнати 30 мільярдів гривень втрат у разі програшу у справах проти пов'язаних з ПриватБанком осіб.

Про це повідомив голова ПриватБанку Петр Крумханз в інтерв'ю «Ліга.Фінанси».

Зазначимо, що мова йде про оскарження процедури bail-in, в межах якої осіб, які мали значні депозити у ПриватБанку визнали пов'язаними з банком особами, їхні депозити поміняли на акції ПриватБанку, які держава викупила за 1 гривню під час націоналізації.

Серед визнаних пов'язаних осіб — родина Суркісів, які оскаржують рішення щодо bail-in у Верховному суді.

«Щодо процедури bail-in, стосовно Суркісів закон №3260 зворотної сили не має, і держава може, у разі програшу, втратити всю суму bail-in, а це 30 мільярдів гривень», — повідомив голова ПриватБанку.

Він нагадав, що Верховний суд переніс справу Суркісів проти ПриватБанку на невизначений термін.

Раніше депутат владної фракції Єгор Чернєв заявив, що у «Слуги Народу» може не вистачити голосів за банківський законопроект, бо багато депутатів пов'язані з групою «Приват», яку фінансує Коломойський.

29 березня президент Володимир Зеленський закликав народних депутатів підтримати законопроекти щодо банків та ринку землі, бо вони є умовою Міжнародного валютного фонду щодо подальшої співпраці.

Головною умовою МВФ для отримання Україною траншу є ухвалення законопроєкту про ринок землі та банківський законопроект, який ще називають «антиколомойським», бо його основне завдання — не допустити повернення ПриватБанку колишнім акціонерам — олігархам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову.

Наразі процедуру bail-in за депозитами Суркісів оскаржують у Верховному суді. Під час останнього засідання Верховний суд зробив перерву на невизначений термін.

Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов'язаних осіб — розмір депозитів Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина Суркіси та Ковалик Поліна) складав понад 1 мільярд гривень.

Водночас інші суди, які розглядають оскарження законності націоналізації ПриватБанку, зокрема Шостий апеляційний адміністративний суд, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів. Вони перенесли розгляд апеляцій держави на рішення судів попередніх інстанцій, якими націоналізацію ПриватБанку визнали незаконною.

Цікаво, що справу, пов'язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов'язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов'язані з ними особи).

Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.