«Північний потік-2» як зашморг для дихання: в Україні відповіли Австрії на критику санкцій проти трубопроводу
Посол України в Австрії Олександр Щерба порівняв російський трубопровід «Північний потік—2» із «зашморгом на шиї», відповівши на критику санкцій США проти цього трубопроводу зі сторони австрійського уряду.
Про це Щерба написав у Facebook.
«Північний потік-2» «впливає» на інтереси України приблизно так, як зашморг «впливає» на дихання. Ставити зараз існування української труби в залежність від російської доброї волі — погана ідея. Цієї доброї волі нема», — заявив посол.
Напередодні міністр закордонних справ Австрії Александер Шалленберг розкритикував санкції США проти «Північного потоку-2», назвавши їх неприйнятними.
«Ми відкидаємо екстериторіальний ефект санкцій. Це неприйнятно... Гарантовано, що «Північний потік-2» не зачіпає інтереси України. Американці не приховували, що виступають проти «Північного потоку-2» з міркувань економічної політики», — заявив австрійський міністр.
Зазначимо, що російський Газпром будував «Північний потік-2» для того, аби мати змогу постачати свій газ до Європи в обхід газотранспортної системи України. Проєкт на 100% належить Росії, однак Газпром залучав іноземних партнерів для участі у ньому. Серед них — провідні енергетичні компанії Німеччини, Франції та Австрії. Тому санкції проти «Північного потоку-2» нанесли шкоду європейським партнерам Газпрому, завдавши їм фінансових втрат.
«Північний потік-2» — друга гілка морського трубопроводу, який Росія будує через Балтійське море від узбережжя Росії до узбережжя Німеччини. З Півночі Німеччини газ з трубопроводу мав постачатися до Центральної Європи, забезпечуючи потреби Німеччини, Австрії, Чехії та низки інших країн. У разі завершення будівництва цього трубопроводу Росія отримала б можливість повністю відмовитися від традиційних шляхів постачання свого газу, зокрема за допомогою ГТС України.
Як ми повідомляли раніше, США вимагають від компаній-підрядників, які займаються будівництвом газопроводу «Північний потік-2» згорнути роботи до 20 січня, інакше їм загрожують санкції.
21 грудня 2019 року компанія Allseas, яка будує російський морський трубопровід, оголосила про зупинку робіт через санкції США, передбачені у підписаному Дональдом Трампом оборонному бюджеті.
Добудувати газопровід в обхід санкцій США могли б російські кораблі, однак єдине судно, спроможне на це, знаходиться на Далекому Сході Росії. Для того, щоб відновити будівництво «Північного потоку-2» цьому кораблю потрібно пливти до данських вод близько 2 місяців. Попри це, у Німеччині очікують на завершення будівництва у другій половині 2020 року.