Розвідка США не знайшла прямих доказів того, що COVID-19 походить із лабораторії в Ухані

Розвідувальні служби США досі не знайшли прямих доказів, що пандемія COVID—19 сталася внаслідок інциденту в Уханському інституті вірусології Китаю.
Про це повідомляє Reuters із посиланням на звіт американської розвідки.
У документі йдеться, що розвідувальна спільнота США досі не виключає можливість того, що вірус походить із лабораторії, проте встановити його походження поки не вдалося.
За даними розвідки, в Уханському інституті проводилася «широка робота над коронавірусами», але досі не знайшлося доказів конкретного інциденту, який міг спричинити спалах.
«Обидві гіпотези (природна і лабораторна) спираються на значні припущення або стикаються з проблемами через суперечливі звіти», — йдеться в документі.
Трохи контексту
Директор ФБР Крістофер Рей заявляв, що, найімовірніше, коронавірус витік із лабораторії в китайському Ухані. У Міністерстві енергетики США також назвали витік із китайської лабораторії найбільш імовірною причиною спалаху пандемії у світі. Чотири інші відомства разом із Національною радою з розвідки США все ще вважають, що пандемія, ймовірно, стала наслідком природного передавання, а ще два, серед яких і ЦРУ, — не визначилися.
Досі ми не знаємо точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус SARS-CoV-2. Аби дізнатися це Всесвітня організація охорони здоров'я скерувала кілька місій до Уханя, де вірус виявили вперше.
Гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус заявляв, що організація не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу — тобто може йтися і про природний, і про штучний шлях його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.
Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називали шлях передання вірусу від тварини до людини.
У травні 2021 року дискусія про походження вірусу пожвавилася. Зокрема, колишній головний епідеміолог США й головний радник президента США з інфекційних захворювань Ентоні Фаучі та керівниця Центру з контролю й профілактики захворювань Рошель Валенськи були не впевнені у природному походженні коронавірусу.
ВООЗ розпочала нове розслідування щодо походження коронавірусу. Перед тим авторитетне медичне видання The Lancet розпустило групу науковців, які займалися дослідженням походження коронавірусу. Вони були наближені до неурядової організації EcoHealth Alliance, яка тісно взаємодіяла з Інститутом вірусології Уханя.
Президент США Джо Байден 20 березня 2023 року підписав закон, який вимагає від розвідувальних служб розсекретити інформацію, пов’язану з походженням коронавірусу.
Авторка: Анетт Абрамова