Світ

Собор у Стамбулі: Константинопольська церква може надавати автокефалію без згоди інших церков

Сакен Аймурзаєв
2 вересня, 2018 18:47
5 вересня, 2018 11:58
На Собор до Вселенського Патріархату прибули ієрархи з усього світу Фото: Олександр Попенко/Громадське

На Архієрейському соборі Константинопольської церкви у Стамбулі сьогодні, 2 вересня, єпископи розглянули питання, наскільки Константинопольська церква уповноважена без згоди інших церков надавати автономію, автокефалію церкві, яка про це просить.

На Архієрейському соборі Константинопольської церкви у Стамбулі сьогодні, 2 вересня, єпископи розглянули питання про те, наскільки Константинопольська церква уповноважена без згоди інших церков надавати автономію, автокефалію церкві, яка про це просить. 

Про це повідомляє кореспондент Громадського з місця події. 

Відповідь, яку ухвалили єпископи за результатами цього обговорення ствердна — «так, Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без будь-яких узгоджень».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Томос для України: все буде добре

Відзначимо, що процедура надання Томосу може зайняти до одного місяця, оскільки всі діяння цього Собору мають бути зафіксовані і відповідно затверджені синодом.

Раніше Вселенський патріарх нагадав про московське самоуправство щодо Київської митрополії.

1 вересня у Стамбулі розпочався Архієрейський собор Константинопольської церкви, головною темою якого є надання українській Православній церкві автокефалії.

Собор триватиме до 3 вересня. Питання України планують розглянути 2 вересня у другій половині дня. Якщо під час обговорення ідею надання автокефалії Україні підтримає більшість ієрархів — тоді для надання Томосу Києву не буде жодних процедурних перепон.

1 вересня ієрархи, що прибули до Стамбула, відзначили початок церковного року (у православних церквах новий літургійний рік починається 1 вересня).

Очікується, що після консультацій з єпископами з усього світу, Константинопольський патріархат може остаточно визначити терміни надання Томосу — грамоти, яка оголосить про незалежність Української православної церкви.

Раніше Українська православна церква Київського патріархату заявила, що Вселенський Патріархат може дозволити автокефалію в Україні до кінця року.

Зранку 31 серпня московський патріарх Кирило прибув до Стамбула на зустріч з Константинопольським патріархом Варфоломієм. Константинопольський патріарх повідомив патріарху Кирилу про впровадження автокефалії в Україні.

У Російській православній церкві відреагували на заяви президентаУкраїни Петра Порошенка про «твердий намір розрубати зв’язки» з церквою РФ. У РПЦ Московського патріархату заявили, що це було «відчайдушною спробою утримати владу».

Предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет заявив, що після отримання Українською церквою Томоса про автокефалію частина Московського патріархату (МП), яка не захоче приєднуватися до єдиної помісної православної церкви, має перейменуватись у «Російську православну церкву в Україні».

Як повідомлялося, в УПЦ Московського патріархату заявили, що томос про надання автокефалії Українській православній церкві вже написаний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Геть від Москви: чи підтримають прихожани та священики УПЦ МП єдину помісну церкву в Україні?

В УПЦ МП заявляли, що Патріарх УПЦ КП Філарет закликає до «релігійної війни».

Нагадаємо, 19 квітня Рада підтримала звернення президента про створення Української помісної церкви

Порошенко зустрівся з представниками українських церков. Патріарх УПЦ КП Філарет та предстоятель УАПЦ Макарій передали главі держави звернення до Вселенського патріарха Варфоломія про надання українській церкві Томосу про автокефалію. Відтак глави українських церков закликали Варфоломія надати дозвіл на створення єдиної української церкви.

УПЦ Київського патріархату також закликала УПЦ МП підтримати створення помісної церкви. В УПЦ МП заявили, що немає ніяких підстав для визнання іншої православної церкви.

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави і зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

Більше про:українська помісна церкваСтамбул
Поділитись:
Пов`язані новини
Світ
17 листопада 2018, 13:36
Голова Вірменської апостольської церкви: Ми не підтримуємо помісну церкву в Україні
Вірменська апостольська церква виступила проти надання Україні томосу про автокефалію, заявив духовний керманич вірменського народу Гарегін II.
Життя
16 листопада 2018, 18:29
Ющенко: У 2008 році наданню томосу завадив патріарх РПЦ Алексій II
Вселенський патріарх Варфоломій I у 2008 році був готовий надати томос про автокефалію Українській православній церкві. Про це в інтерв’ю Громадському повідомив третій президент України Віктор Ющенко. За його словами під час візиту Варфоломія до Києва у липні 2008 року він домовився з президентом підготувати «дорожну карту» для надання автокефалії. «Процедурна частина, як вона в фіналі виглядала, виходила з того, що кожний владика автокефальної церкви, української православної церкви київського патріархату, пише петицію на ім'я Константинопольського патріарха з приводу його підтримки і бажання утворення єдиної української помісної церкви», — сказав Ющенко.Водночас Ющенко стверджує, що отримати томос 10 років тому завадив патріарх РПЦ Алексій II, який терміново прилетів до Києва, незважаючи на те, що не мав запрошення. Алексій запросив Варфоломія на обід під час якого і вирішилась доля томосу для України. «Базова домовленість, яка була досягнута — це те, що вони повертаються до церковного спілкування, і в межах цього церковного спілкування російська церква підтримує ініціативу Константинопольского патріарха щодо скликання світового собору. В розмін на що? Можна я поставлю три крапки?», — сказав Ющенко Громадському. Він додав, що Московська церква погодилася, що патріарх РПЦ бере участь у церковній нараді, яка визначає порядок дня собору. ЧИТАЙТЕ ПОВНЕ ІНТЕРВ'Ю З ВІКТОРОМ ЮЩЕНКОМ НА САЙТІ ГРОМАДСЬКОГО НЕЗАБАРОМ. Нагадаємо, що у 1996 році після надання автокефалії естонській православній церкві РПЦ припинила спілкування з Вселенським патріархом. Водночас Варфоломій працював над скликанням Всеправославного собору, у якому РПЦ відмовлялась брати участь. Зрештою собор відбувся у 2016 році на Криті, однак представники РПЦ не взяли у ньому участь, а згодом не визнали його рішення.11 жовтня 2018 року Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної провославної церкви Макарія. 15 жовнтя синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що треба знати про рішення РПЦ розірвати відносини з КонстантинополемКонстантинополь, у свою чергу, відмовився розривати відносини з РПЦ.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Філарет без анафеми: що означає рішення Константинополя щодо предстоятеля УПЦ КПГлава УПЦ Київського патріархату Філарет заявив, що найближчим часом відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для УкраїниПомісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.
Політика
16 листопада 2018, 13:04
На Тернопільщині розслідують незаконну передачу Почаївської лаври в користування УПЦ МП — ГПУ
Нацполіція у Тернопільській області розслідує передачу церкві Московського патріархату права на користування Почаївською лаврою.
Політика
15 листопада 2018, 14:51
На засідання УПЦ МП у Києві приїжджав митрополит з Криму, який вітав Аксьонова з посадою ватажка півострова
На засідання Собору Української православної церкви Московського патріархату в Києві 13 листопада приїздив митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар (Ростислав Швець), який раніше вітав Сергія Аксьонова з посадою ватажка анексованого півострова та неодноразово співпрацював з окупаційною владою.
Політика
15 листопада 2018, 09:04
Дату Об'єднавчого собору ще не призначили — УПЦ КП
Дата Архієрейського собору, на якому мають обрати предстоятеля єдиної Української помісної церкви, ще не визначена. Її оголосять офіційно.
Політика
14 листопада 2018, 22:02
Протоієрей Коваленко: Собор для об'єднання церков обіцяють 22 листопада
Об'єднавчий собор для створення єдиної православної церкви в Україні планують провести 22 листопада.
Політика
14 листопада 2018, 17:03
Вселенський патріарх про автокефалію УПЦ: «Ми втручаємося, бо це наш обов'язок»
Вселенський патріарх Варфоломій заявив, що Константинополь не міг залишитися «байдужим» до українського народу, який шукає «вирішення столітніх церковних проблем».
Життя
14 листопада 2018, 00:15
«Ні» Константинополю та єдиній помісній церкві: що означає рішення УПЦ МП
УПЦ МП заявила, що розриває відносини з Константинополем і не хоче брати участі у створенні єдиної Української церкви: що це означає