Суд виніс перший вирок у справі про вбивство сина депутата Соболєва

Святошинський суд Києва засудив до трьох місяців ув’язнення Олександра Раєва, який приховав інформацію про вбивство сина депутата Київської обласної ради В’ячеслава Соболєва.

Про це hromadske повідомив слідчий у справі Олександр Омельченко та потерпілий В’ячеслав Соболєв. Текст вироку опублікований в реєстрі.

Олександр Раєв колишній член націоналістичної організації «Традиція і порядок», має прізвисько «Майор». Він визнав провину і був звільнений у залі суду, оскільки вже відбув свій термін у СІЗО.

За даними слідства Олександр Раєв 1 грудня 2019 року — у день замаху на життя депутата Соболєва, під час якого й загинув його трирічний син, нібито дізнався від підозрюваних Андрія Лавреги та Євгена Семенова про те, що вони вбили дитину. Підозрювані ймовірно попросили Раєва знайти їм місце, де б вони могли переховуватись. Той погодився і заселив їх до кімнати свого знайомого у гуртожитку. Наступного дня там двох ймовірних виконавців затримала поліція, а самого Раєва — за кілька місяців.

Водночас, потерпілий у справі В’ячеслав Соболєв заявив про фабрикацію розслідування та зазначив, що усі причетні до цього правоохоронці понесуть покарання.

«Скажіть, будь ласка, чоловік, який возив підозрюваних на стрільбище, який привозив велосипед, вночі ховав підозрюваних виконавців, він є співучасником злочину? Тільки правоохоронці дуже багато приховали з матеріалів справи, а в мене все це є. І цей «Майор» він не один раз возив підозрюваних, в мене є ці докази. Тому що спочатку номер у хостелу зняли не на тому поверсі і він возив Лаврегу (підозрюваний стрілок — ред.) на стрільбище, щоб той ще раз прострілював зброю, тому що висотність була іншою. Пан Мамедов (заступник генерального прокурора — ред.) та пан Сміх (слідчий — ред.) — два найбільші злочинці. А також я посаджу на лаву підсудних людину, яка проводила поліграф», — сказав Соболєв.

За його словами, слідство не зацікавлене у пошуках замовників, а також затриманні двох підозрюваних організаторів, які перебувають у міжнародному розшуку.

Також, за інформацією потерпілих зі справи про вбивство дитини вивели підозрюваного співорганізатора Ібрагіма Шахгірієва на прізвисько «Орц», якого затримували разом з Раєвим.Наразі йому інкримінують лише незаконне зберігання зброї. Прокурор у справі дану інформацію нам не прокоментував.

Тож, за останньою інформацією, у справі залишилось четверо підозрюваних: ймовірні організатори Юсуп Абуєв та Юрій Ткаченко, яких оголошено у розшук і двоє ймовірних виконавців злочину — Андрій Лаврега та Євген Семенов. Щодо останніх слідство відкрило потерпілим матеріали для ознайомлення і може невдовзі направити до суду обвинувальний акт.

Що відомо про вбивство сина депутата Соболєва?

1 грудня 2019 року у центрі Києва стріляли в автомобіль Range Rover у якому перебував депутат Соблєв зі своєю дружиною та двома дітьми. В результаті цього трирічний син депутата Олександр загинув.

Раніше адвокат потерпілих заявляв про ймовірну причетність до злочину правоохоронців. У червні потерпілий депутат В’ячеслав Соболєв звернувся до генерального прокурора Ірини Венедіктової з проханням взяти справу під особистий контроль і до президента, наголошуючи на тому, що не довіряє правоохоронцям, проводить власне розслідування, сам привіз до України двох свідків — колишніх товаришів одного з підозрюваних організаторів Юсупа Абуєва (наразі у розшуку — ред.), але готовий надати усю зібрану самостійно інформацію Володимиру Зеленському. Водночас слідство допитало осіб, яких депутат просив пройти поліграф. Серед них, за словами адвоката Соболєва Єгора Бодрова, троє відмовилися пройти перевірку: Артур Ємельянов, Микола Будика, Руслан Браславський. Також затримали ще двох підозрюваних — Олександра Раєва та Ібрагіма Шахгірієва. В міжнародний розшук слідство оголосило ще одного підозрюваного — Юрія Ткаченка, який також був членом організації «Традиція і порядок» і яку нібито покинув разом з Юсупом Абуєвим. Останньому прокуратура погодила підозру, як ймовірному організатору злочина. Він оголошений у всеукраїнський розшук по іншій справі (вимагання грошей, створення ОЗГ, викрадення особи) і у міжнародний. Юсуп Абуєв був членом організації «Традиція і порядок», яку нібито покинув улітку 2019.

За словами двох свідків у справі, Романа Дерманського та Антона Василенка, у день вбивства вони з Ткаченком та Абуєвим були на Кіпрі, де переховувалися від правоохоронців по іншій справі — створення злочинної групи, яка займалася вимаганням грошових коштів. Але згодом вони зв’язалися із Соболєвим та повернулися в Україну. Наразі їм обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у справі щодо діяльності ОЗГ, якою, за даними слідства, керував Юсуп Абуєв. Також ще у грудні слідство затримало перших двох фігурантів — підозрюваних виконавців злочину Андрія Лаврегу та Євгена Семенова. Обох суд взяв під варту.

За даними слідства, Андрій Лаврега був тим, хто безпосередньо стріляв в автомобіль Соболєва 1 грудня, а Семенов давав йому сигнал, коли депутат вийшов із ресторану. За версією слідства, Андрія Лаврегу до злочину залучив Юсуп Абуєв, з яким він познайомився у зоні бойових дій на Донбасі. Під час зустрічі в одному з ТРЦ Києва Абуєв нібито запропонував Лаврезі вбити депутата за винагороду в 40 тисяч доларів. Останній, за даними слідства, погодився. Сам Абуєв виїхав з України.

Поліція розглядає три версії замаху на Соболєва: сімейно-побутові проблеми, фінансово-господарська діяльність, а також минула та нинішня професійна діяльність депутата.

У лютому потерпілий Соболєв заявив, що на нього та родину готують новий замах. Також подружжя Соболєвих розповіло про бізнесовий конфлікт, який передував замаху на родину, вони заявили, що готові заплати винагороду у 2 мільйони гривень тим, хто назве замовника замаху на життя їхньої родини та надасть докази цього.