ТОП-5 тижня: про «терориста №1», отруєного екс-розвідника і права жінок
А також про те, що буде з державними банками і дітей кримських політв'язнів.
ЗАТРИМАННЯ РУБАНА
У Донецькій області на контрольному пункті «Майорськ» СБУ затримала керівника Центру звільнення полонених «Офіцерський корпус» Володимира Рубана. Йому оголосили підозри за статтями «незаконне володіння зброєю» та «підготовка терористичного акту» Кримінального кодексу України.
9 березня зранку Шевченківський райсуд Києва обрав Рубану запобіжний захід. Сам підозрюваний каже, що машина зі зброєю — не його, він був просто водієм.
Що відомо про Володимира Рубана та його організацію — у матеріалі Громадського.
Що відомо про затриманого переговорника Рубана
Фото: Богдан Кутєпов/Громадське
ДІТИ КРИМСЬКИХ ПОЛІТВ'ЯЗНІВ
Торік їх було 50, сьогодні вже 100. Стільки дітей, чиї батьки стали політв'язнями або пропали безвісти в окупованому Криму. Їм допомагає «Бизим Балалар» (кримськотатарською мовою — «Наші діти») – неурядова організація, яка займається підтримкою сімей кримських політв'язнів. Багато з затриманих — практикуючі мусульмани, які мають багатодітні родини, де жінки або не працюють, або ж не можуть влаштуватися на роботу.
Громадське побувало у них в гостях рівно рік тому. Фотограф Аліна Смутко слідкувала за їхнею долею упродовж останнього року.
Інформацію для матеріалу ми зібрали в організаціях «Бизим Балалар», Кримська Солідарність, Крим SOS, кампанії #LetMyPeopleGo, адвокатів і членів сімей кримськотатарських політичних в'язнів.
Фото: Аліна Смутко
8 БЕРЕЗНЯ
8 березня в Києві відбувся Марш за права жінок — «Годі терпіти». Декілька сотень людей вийшли на вулицю, щоб нагадати: 8 березня — це день боротьби за права жінок, а не свято весни та жіночності.
Колона з чоловіків та жінок пройшлася від Михайлівської площі до будівлі Київської міської держадміністрації. Учасники Маршу скандували: «Свобода, рівність, жіноча солідарність», «Квіти — клумбам, права — жінкам». Подібні Марші пройшли й в інших містах України.
Громадське запитало у жінок, які вийшли на Марш, чому вони це зробили та як, на їх думку, подолати гендерну нерівність в Україні.
Марш за права жінок: «В нас є проблема і ми не будемо заплющувати на неї очі» (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Фото: Анастасія Власова/Громадське
ОТРУЄННЯ РОСІЙСЬКОГО ЕКС-РОЗВІДНИКА
4-го березня в англійському місті Солсбері у важкому стані доставили до лікарні 66-річного колишнього полковника Головного розвідувального управління РФ Сергія Скрипаля. У 2006-му його засудили до 13 років за держзраду: згідно з версією російського слідства, він передавав британським спецслужбам дані про російських агентів. У 2010-му Скрипаля обміняли на розкритих у США російських агентів.
Станом на 8 березня Скрипаль досі у відділенні інтенсивної терапії у критичному стані. Разом з ним до лікарні потрапила його донька — 33-річна Юлія. Вони перебувають у комі.
Також 6 березня госпіталізували поліцейських, які розслідували отруєння. Обидва правоохоронці мають ті ж симптоми, що й отруєні Скрипаль з дочкою: свербіж в очах і стиснене дихання. Один з поліцейський, який першим прибув на місце події, також у комі.
Британська розвідка вважає Росію причетною до отруєння екс-розвідника Скрипаля: що відомо
Фото: EPA-EFE/YURY SENATOROV
ПРИВАТИЗАЦІЯ ДЕРЖАВНИХ БАНКІВ
Міністерство фінансів вирішило, як розвиватимуться чотири державні банки — Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк і ПриватБанк — протягом найближчих чотирьох років. Головна мета — продаж установ, повністю або частково, приватним інвесторам.
Частка банків, власником яких є держава, за останні два роки сягнула рекордної позначки — 55%. Історично державними є Ощадбанк (17% ринку) та Укрексімбанк (13%). У 2009 році цю «родину» поповнив Укргазбанк. Тоді завдяки націоналізації його врятували від банкрутства. Нинішня його частка на ринку — 5%.
Останнім до цієї групи наприкінці 2016-го долучився найбільший банк України — ПриватБанк. За кількістю депозитів населення, платіжних карток і банкоматів його частка перевищує 60%.
Що буде з державними банками?
Фото: Олександр Синиця/Громадське