У Білорусі засновників телеграм-каналу НЕХТА внесли у список терористів

Комітет державної безпеки Білорусі вніс засновників опозиційного телеграм—каналу Nexта Степана Путила й Романа Протасевича у перелік людей, причетних до тероризму.

Про це повідомили на каналі НЕХТА Live.

Путило та Протасевич перебувають у переліку КДБ разом з низкою сирійців, іракців та афганців. У документі комітету держбезпеки зазначається, що засновники Telegram-каналу звинувачуються за ст. 293 Кримінального кодексу Республіки Білорусь (Відповідальність за масові заворушення).

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Переслідування НЕХТА

Раніше Слідчий комітет Білорусі заявив про відкриття кримінальних справ щодо Степана Путила й Романа Протасевича одразу за трьома статтями: за ст. 293 «організація масових заворушень», ст. 342 «організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок» та за ч. 3 ст. 130 КК «у зв'язку з вчиненням навмисних дій, спрямованих на порушення соціальної ворожнечі за ознакою професійної приналежності».

І Путило, і Протасевич перебувають у Білорусі в розшуку. Після початку переслідувань у 2018 році Путило переїхав до Польщі. Там же відкрили офіс редакції Telegram-каналу NEXTA.

Білоруська влада вимагає від Польщі видати в найкоротші терміни засновників у зв’язку з «особливою суспільною небезпекою їхньої злочинної діяльності». Відповідну ноту передали тимчасовому повіреному у справах Польщі в Білорусі Мартіну Войцеховському.

20 жовтня суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами». Через це адміністратори каналу змінили назву з NEXTA на Нехта.

Що відбувається в Білорусі?

Уже майже чотири місяці в країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів та вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

Проблема свободи слова

Журналісти беруть активну участь як у висвітленні подій, так і в протестних акціях, через що медійників часто затримують правоохоронці.

Так, після виборів в країні велику популярність набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікує перебіг події в країні та анонсує проведення акцій. Організаторів каналу Степана Путила і Романа Протасевича оголосили в розшук у Білорусі, а пізніше порушили кримінальні справи через «організацію масових заворушень».

Також, один з найбільших новинних порталів Білорусі Tut.by на кілька місяців позбавили статусу ЗМІ. Тим часом у державних ЗМІ активно поширюють інформацію про незаконність протестів та «маргінальність» самих учасників акцій.

Після президентських виборів низка працівників державних медіа у Білорусі приєднались до протестів проти Лукашенка. 17 серпня біля будівлі «Белтелерадиокомпании», що об'єднує державні телеканали й радіостанції Білорусі, зібралися близько сотні працівників, які вимагали провести нові вибори, звільнити главу ЦВК та звільнити політв’язнів.

На страйк вийшли і працівники каналів ОНТ і СТВ, на першому припинила виходити програма «Наш ранок», бо звільнились ті співробітники, які її робили. На місце звільнених співробітників до державних ЗМІ запросили російських журналістів. Сам Олександр Лукашенко заявив, що «святе місце порожнім не буває».