У Раді на засіданні аграрного комітету побилися депутати від ОПЗЖ, «Слуги народу» і «Батьківщини»

У Верховній Раді України під час засідання комітету з питань аграрної та земельної політики, де розглядали законопроєкт про ринок землі, виникла бійка між народними депутатами.

Відео інциденту оприлюднила заступниця голови фракції «Слуги народу» Євгенія Кравчук.

Так, у бійці взяли участь депутати від ОПЗЖ Ілля Кива, від «Батьківщини» Вадим Івченко і Андрій Мотовиловець від «Слуги народу».

Після бійки голова комітету Микола Сольський оголосив перерву на 15 хвилин.

Раніше президент України Володимир Зеленський наголосив, що роботу аграрного комітету Ради необхідно розблокувати та розглянути законопроєкти про підтримку малих фермерів у 2020 році до кінця поточного року.

17 листопада у Києві та регіонах почалися акції протесту проти ухвалення у другому читанні законопроєкті про запровадження ринку сільськогосподарської землі. Біля будівлі Верховної Ради сталися сутички із застосуванням газу.

11 листопада президент України Володимир Зеленський заявив, що винесе питання про продаж сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум після того, як парламент проголосує земельну реформу у першому читанні.

Нагадаємо, що відповідно до опитування КМІС, 59% українців не підтримують скасування мораторію на продаж землі. За запровадження ринку землі виступає 22% українців.
Крім цього, 64% опитаних негативно оцінили ухвалення Радою законопроєкту про ринок сільськогосподарської землі у першому читанні.

13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.