У Венесуелі суттєво зменшилася кількість вбивств: через кризу не вистачає грошей на набої
Через економічну кризу у Венесуелі вже невигідно бути злочинцями, оскільки не вистачає грошей на набої до зброї.
Вуличний гангстер Ель Негріто, який каже, що вже не злічить людей, яких вбив, скаржиться на те, як занепад економіки Венесуели знижує його прибутки. За словами гангстера, стріляти з вогнепальної зброї стало занадто дорого, пише агентство The Associated Press.
За словами 24-річного чоловіка, який погодився говорити тільки під своїм вуличним прізвиськом, кожен набій коштує йому 1 долар.
«Якщо ти випустив обойму, ти вистріляв 15 доларів. Якщо ти втратив пістолет, чи поліція забрала його — ти викинув 800 доларів», — каже Ель Негріто.
Найнесподіванішим для експертів у всепоглинаючій економічній кризі у Венесуелі стало стрімке зниження кількості озброєних пограбувань та вбивств. За даними розташованої в Каракасі неприбуткової організації Observatory of Violence, які базуються на повідомленнях ЗМІ да даних місцевих моргів, кількість вбивств впала до 20% від показників останніх трьох років.
Представники соціалістичної адміністрації Венесуели на чолі з президентом Ніколасом Мадуро піддавались критиці щодо «закритості» кримінальної статистики в країні, але наприкінці травня влада оприлюднила такі дані: згідно з офіційною статистикою, за останні три роки кількість вбивств знизилась в Венесуелі на 39% — у 2018 році їх було зареєстровано майже 10,6 тисячі.
Стрімка інфляція в країні перевищила у 2018 році мільйон відсотків, зробивши місцевий болівар практично даремним: повністю завантажений готівкою банкомат в країні не зможе видати більше еквівалента 1 долара США. Серйозні перебої з постачанням харчів та медикаментів примусили 3,7 мільйона людей шукати кращої долі в Колумбії, Панамі та Перу — більшість з них є молодими хлопцями, яких зазвичай «рекрутують» вуличні банди.
Через економічний колапс, злочинність в країні не стільки зникає, скільки змінює форму. Хоч пограбування порідшали, кількість повідомлень про розкрадання зашкалює: крадуть все — від мідних телефонних дротів до худоби.
З початком ночі, вулиці в Каракасі стають порожніми — більшість мешканців дотримується неоголошеної комендантської години через побоювання про власну безпеку. Попри зменшення кількості вбивств, венесуельці намагаються не заглядати у смартфони на вулицях. Багато людей лишають золоті та срібні прикраси вдома, інші завели звичку перевіряти, чи не йде за ними хтось на вулиці.
Ель-Негріто очолює групу найманих бандитів під назвою Crazy Boys, яка є частиною розгалуженого кримінального угрупування в Петаре, одних з найбільших та найжахливіших нетрів в Латинській Америці. За його словами, зараз банда щорічно викрадає вп’ятеро менше людей, ніж у попередні роки.
Зазвичай жертву захоплюють і утримують до 48 годин, доки її близькі намагаються зібрати якомога більше грошей, бо викрадачів більше цікавить швидкість отримання грошей, ніж розмір виплати.
За словами гангстера, зазвичай суму викупу вираховують з вартості авто жертви, і в разі невиплати жертву можуть вбити.
Але як і більшість його поплічників, Ель-Негріто збирається залишити Венесуелу і емігрувати. За його словами, деякі з емігрантів кидають злочинне життя після виїзду з країни і шукають більш чесної роботи, побоюючись місцевих законів та суворості їх дотримання.
За словами одного з поплічників злочинця на прізвисько Пес, знайти амуніцію на чорному ринку Венесуели не проблема, але проблема придбати набої в країні, де людина в середньому заробляє близько 6,5 доларів на місяць.
Нагадаємо, 30 травня Центральний банк Венесуели вперше за останні 3 роки опублікував офіційні дані щодо розміру річної інфляції у країні. За даними установи, ціни у Венесуелі у 2018 році зросли на 130 060%.
Що варто знати про нинішню ситуацію у Венесуелі:
- У травні 2018 року у Венесуелі відбулися вибори президента, де чинний президент Мадуро здобув перемогу, проте парламент визнав переобрання Мадуро на посаду глави держави неконституційним.
- 23 січня у Каракасі відбувся багатотисячний мітинг проти президента Ніколаса Мадуро. Під час нього голова парламенту Венесуели, лідер місцевої опозиції Хуан Гуайдо оголосив себе тимчасовим президентом країни.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що визнає Гуайдо новим тимчасовим президентом.
- Також про підтримку Гуайдо, окрім США, заявили Франція, Велика Британія, Іспанія, Данія, Австрія, Швеція, Аргентина, Бразилія, Гватемала, Гондурас, Грузія, Канада, Колумбія, Коста-Рика, Панама, Парагвай, Перу, Чилі, Еквадор та Ізраїль. Натомість Мадуро підтримують Куба, Болівія, Туреччина, Росія та Мексика. Україна також оголосила свою позицію щодо політичної кризи у Венесуелі.
- У відповідь на рішення Трампа Мадуро оголосив про розірвання дипломатичних відносин зі США. Мадуро також відкинув ультиматум низки європейських країн, які вимагали призначення дострокових виборів глави держави.
- Водночас 28 березня визнаний на Заході очільник Венесуели Гуайдо заявив про початок масових акцій протесту для повалення режиму Мадуро.
- Ситуація у Венесуелі загострилася наприкінці квітня, коли лідер опозиції Хуан Гуайдо закликав військовослужбовців і народ країни до повалення режиму президента Ніколаса Мадуро і заявив, що венесуельська армія стала на його бік. Того ж дня у Венесуелі відбулися масові протести. Унаслідок зіткнень з поліцією постраждали понад 50 людей.
Венесуела переживає гостру соціально-економічну кризу. Гіперінфляція, девальвація національної валюти, дефіцит товарів першої необхідності, брак ліків призвели до того, що громадяни цієї держави масово залишають країну.
/Олександр Стебницький