Як світ відреагував на обмін між Україною та «Л/ДНР»
29 грудня відбувся обмін полонених між владою України та бойовиками так званих «ДНР» та «ЛНР».
Подія привернула менше уваги світових лідерів та медіа, ніж перший обмін, що відбувся 7 вересня. Утім більшість західних країн привітали обмін та закликали Росію звільнити решту незаконно утримуваних в’язнів. Натомість РФ вбачає в обміні 29 грудня передусім крок до впровадження Мінських домовленостей, зокрема — закріплення особливого статусу окупованих територій в українській конституції.
Детальніше — в огляді hromadske.
Франція та Німеччина
Париж та Берлін, які разом із Україною та РФ беруть участь у «нормандському форматі», в межах якого й домовилися про обмін полонених, привітали звільнення українців з окупованих територій.
«Франція та Німеччина вітають звільнення 76 українських полонених та приєднуються до радості їхніх родин та всіх українців. Ми вітаємо цей новий крок, який слідує за останнім самітом «нормандської четвірки», і закликаємо сторони виконати всі зобов’язання, взяті 9 грудня на Паризькому саміті», — написало Посольство Франції в Україні у Twitter.
Окрему спільну заяву оприлюднили лідери Німеччини та Франції. Ангела Меркель та Еммануель Макрон привітали обмін полонених. Вони також подякували учасникам Тристороння контактна група у МінськуТКГ за зусилля, які уможливили обмін.
«Наближається Новий рік і православне Різдво, і обмін полонених, що відбувся сьогодні, є довгоочікуваним гуманітарним заходом, який має допомогти відновити довіру між сторонами. Відповідно до рішень Паризького саміту, за ним має настати повне й всеосяжне припинення вогню», — йдеться в спільній заяві лідерів Німеччини й Франції.
Вони також наголосили, що тепер відбуватиметься підготовка до наступного саміту «нормандської четвірки», який стосуватиметься політичних і безпекових умов проведення виборів на окупованому Донбасі.
Канада
Посольство Канади в Україні також привітало звільнення українських бранців. На думку посольства, «це важливий крок вперед».
«Ми пам'ятаємо про тих, хто залишився в полоні, включно з тими, хто за ґратами в Росії та Криму, та очікуємо на їхнє негайне звільнення… Ми повністю підтримуємо український народ в його бажанні вирішити різнопланові наслідки російської агресії. Ми також тверді у заклику до Росії виконати її міжнародні зобов'язання включно з усіма обов'язками, взятими під час Нормандського саміту в Парижі», — йдеться в заяві посольства у Twitter.
Сполучені Штати Америки
До привітань доєдналося і Посольство США в Україні. Там заявили, що підтримують рішення української влади щодо обміну.
«Враховуючи те, що безперервна агресія Росії ставить очільників України перед важким вибором, ми стоїмо на боці наших українських партнерів та багатьох українців, які залишаються в полоні в Росії та в Криму», — йдеться в заяві посольства.
Велика Британія
Послиня Великої Британії в Україні Мелінда Сімонс наголосила, що Росія повинна звільнити всіх незаконно утримуваних в’язнів на своїй території та в Криму.
«І надалі важливо, аби у справах щодо тих, хто відповідальний за серйозні злочини, як-от насилля проти протестувальників на Майдані та напад у Харкові в 2015 році, було встановлене правосуддя», — написала вона у Twitter.
Росія
З боку Росії офіційно прокоментував обмін полонених представник на переговорах у Мінську Борис Гризлов. За його словами, це перший крок на шляху впровадження Мінських домовленостей.
«У межах цієї угоди сторони зобов'язалися завершити процедури помилування і не відновлювати переслідування осіб, що будуть звільнені. Київ гарантував «процесуальну очистку» для тих з них, кому ще не винесено вирок суду», — додав Гризлов. Хоча раніше Генеральна прокуратура України запевнила, що розслідування «справ Майдану» продовжиться попри звільнення ексберкутівців.
Ще Гризлов додав, що Росія очікує на зміни в Конституції України щодо особливого статусу Донбасу.
Крім того, у день проведення обміну між Ангелою Меркель та президентом РФ Володимиром Путіним відбулася телефонна розмова.
«Дана позитивна оцінка обміну утримуваних осіб за схемою «всіх встановлених на всіх встановлених», що відбувся сьогодні в Донецькій області», — йдеться в повідомленні на сайті Кремля. Інших деталей розмови не наведено.
Євросоюз
У пресрелізі Європейської служби зовнішніх справ подію назвали «позитивним прикладом впровадження одного із заходів, узгодженого на саміті «нормандської четвірки» 9 грудня».
Разом із тим ЄС «бере до уваги» обмін людей, пов’язаних із трагічними подіями на Майдані 2014 року».
«Ми очікуємо, що розслідування всіх звинувачень продовжаться, а всі причетні сторони й надалі забезпечуватимуть притягнення причетних до відповідальності», — заявили в ЄС.
ОБСЄ
Міністр закордонних справ Словаччини Мирослав Лайчак, який нині є головою ОБСЄ, зазначив, що обмін відбувся під час періоду свят, і тепер сім’ї полонених зможуть провести їх разом.
«Я й досі сповнений надії, що в 2020 році ми станемо свідками ще більшої кількості таких нагально необхідних кроків для мирного вирішення конфлікту. У межах свого мандату ОБСЄ через ТКГ та Спеціальна моніторингова місія ОБСЄСММ завжди готова надати свою підтримку», — йдеться в заяві Лайчака.
29 грудня відбувся великий обмін утримуваними особами між Україною і так званими «ДНР» і «ЛНР». З полону бойовиків повернулися 76 українців, зокрема журналіст Станіслав Асєєв, який перебував у полоні понад 2 роки. СБУ назвала імена усіх звільнених.