Євросоюз закликав РФ зберегти Договір про ліквідацію ракет
Європейський Союз закликав Російську Федерацію зберегти Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (ДРСМД) і дотримуватися його умов. Цей Договір між США та СРСР діяв понад 30 років і був одною із ключових угод Холодної війни, яка стримувала загрозу ядерної війни у світі. 4 березня 2019 року Росія офіційно заявила про вихід з ДРСМД.
У заяві, оприлюдненій на сайті Ради Європи 14 липня, верховна представниця ЄС із зовнішньої політики і безпеки Федеріка Могеріні від імені Євросоюзу наголосила, що необхідно надалі розвивати процеси контролю над озброєнням, роззброєнням та нерозповсюдженням ядерної зброї.
«Ми глибоко стурбовані розвитком ситуації з договором про РСМД, термін дії якого може завершитися 2 серпня 2019 року», — ідеться в заяві.
Могеріні закликала Росію уважно поставитися до претензій, які неодноразово висловлювалися з приводу російської ракети Влаштована російським Міноборони перша відкрита демонстрація російської крилатої ракети 9М7299 М729, і негайно вжити заходів для повного дотримання договору.
«Найближчі дні — це останній шанс для діалогу і прийняття необхідних заходів, щоб зберегти цей важливий стовп європейської архітектури безпеки», — зазначила глава європейської дипломатії.
4 березня 2019 року Путін підписав указ про вихід Росії з Договору про ліквідацію ракет. Раніше президент США Дональд Трамп заявив, що США мають намір вийти з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності з Росією, оскільки РФ порушує угоду й не надає звіт. Тоді Путін оголосив, що РФ призупиняє виконання відповідної угоди через аналогічне рішення США.
Протягом останніх 4 років США неодноразово стверджували, що Росія порушує договір через розгортання забороненої тактичної ядерної зброї «для залякування європейських країн і колишніх радянських держав, підтримуваних Заходом».
У Росії назвали заяву президента США Дональда Трампа про намір вийти з ДРСМД «скоріше шантажем, ніж доконаним юридичним актом».
У лютому 2017 року газета The New York Times повідомила з посиланням на джерела в адміністрації США, що Росія розмістила крилаті ракети, порушуючи угоду про ракети середньої і малої дальності. Восени того ж року міністр оборони США Джеймс Меттіс офіційно звинуватив Росію в порушенні договору, укладеного між Вашингтоном і Москвою в 1987 році.
Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності — це договір між Радянським союзом і США, підписаний Михайлом Горбачовим і Рональдом Рейганом 8 грудня 1987 року в ході радянсько-американської зустрічі на вищому рівні у Вашингтоні. Договір набув чинності 1 червня 1988 року. Договір вперше в історії дозволив ліквідувати цілий клас озброєнь: сторони зобов'язалися знищити всі комплекси балістичних і крилатих ракет наземного базування середньої і малої дальності, а також не виробляти, не випробовувати і розгортати такі ракети в майбутньому.