Зеленський вніс до Ради законопроект про розширення люстрації на топ-чиновників, призначених з 23 лютого 2014 року

Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроект, яким пропонує розширити дію закону про очищення влади (люстрацію) на депутатів та топ—високопосадовців, які працювали в Україні з 23 лютого 2014 року до 19 травня 2019 року.

Відповідний законопроект №10444 з'явився на сайті парламенту 12 липня.Законопроект визначено президентом як невідкладний.

Відповідно до пояснювальної записки до законопроекту, розширити дію люстрації на топ-чиновників, які працювали до інавгурації Зеленського, пропонується через «зловживання ними своїм службовим становищем під час виконання посадових обов’язків, уникнення відповідальності за дії, що спрямовані на власне збагачення».

«Люстраційний процес з його специфічними ознаками, притаманними Україні, полягає в тому, що за змістом люстраційних процедур, закладених у діючому Законі України «Про очищення влади», наразі значна частина членів парламенту, уряду, представників органів виконавчої, законодавчої, судової влади за визначеною ідеологією і критеріями підпадають під дію Закону «Про очищення влади», — йдеться у пояснювальній записці.

Відповідно до законопроекту, дію люстрації пропонують поширити на осіб, які обіймали посади:

  • Президента;
  • Голови Верховної Ради та його заступників;
  • Народного депутата;
  • Прем'єр-міністра, міністра та його заступників;
  • Голови Нацбанку;
  • Голови Антимонопольного комітету;
  • Голови Фонду держмайна;
  • Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України, їх першого заступника, заступника;
  • Голови СБУ та керівника зовнішньої розвідки;
  • Секретаря РНБО та його заступників;
  • Голови Адміністрації президента;
  • Члена Вищої ради юстиції, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Державної судової адміністрації України, його заступника;
  • Начальника Генштабу, керівників держпідприємств, зокрема тих, що входять до складу Укроборонпрому;
  • Регіонального керівника органів прокуратури, СБУ, МВС, ДФС та інших.

Цим особам буде заборонено виконувати владні повноваження протягом 10 років.

Нагадаємо, що 11 липня Зеленський заявив, що пропонує поширити дію закону про люстрацію на топ-чиновників часів Порошенка.

«Я щодня ламаю голову: що з ними (чиновниками — ред.) робити. Може обміняти їх усіх на наших полонених? Чи може одягнути у браковані бронежилети, які вони закупили, і відправити на передову? Думаю, найменше, що можна зробити зараз — позбавити їх усіх можливості брати участь в управління державою», — повідомив Зеленський.

14 травня Конституційний суд почав розглядати відповідність деяких положень закону про люстрацію Конституції. Під будівлею суду влаштували одразу дві акції — за розширення закону та за те, аби не допустити його «згортання»

23 травня Мін'юст направив в Адміністрацію президента листа для проведення люстраційної перевірки глави АП Андрія Богдана.

До цього заступник міністра юстиції Сергій Петухов заявив, що Богдан підпадає під дію закону про люстрацію.

Авторка закону про люстрацію також вважає, що призначення Богдана главою АП є порушенням закону.

Водночас радник президента Володимира Зеленського Дмитро Разумков заявив, що Богдан не підпадає під дію закону про люстрацію, бо посада глави АП не є державною службою.

21 травня президент Володимир Зеленський видав низку указів щодо призначення заступників голови Адміністрації президента, помічників президента та радників.

Адміністрацію президента очолив Андрій Богдан, який також є адвокатом олігарха Ігоря Коломойського.