«Жертва» президента: Як Петро Порошенко двічі не виручив свого друга Олега Гладковського

Десять років тому Петро Порошенко пожертвував спільним бізнесом з Олегом Гладковським, щоб убезпечити корпорацію Roshen. Тепер може пожертвувати самим Гладковським, щоб зберегти шанси на президентство.

«Компаньйон, який береться за реалізацію проекту, у випадку невдачі відповідає грошима». За словами Ігоря Кононенка, друга Петра Порошенка, саме таким принципом той керувався у стосунках із бізнес-партнерами, з якими об’єднався майже 30 років тому.

У 2009 році Порошенко застосував цей принцип до одного з них — Олега Свинарчука. Багато років вони разом володіли корпорацією «Богдан», яка виготовляє відомі мікроавтобуси. Автобізнес стрімко розвивався, і партнери навіть планували побудувати завод у російському Нижньому Новгороді, але фінансова криза 2008-го підкосила «Богдан», який до того ж мав сплачувати кредити.

Пізніше Порошенко розповідав журналу Forbes Україна, що за таких обставин вийшов з автомобільного бізнесу. Свинарчук обміняв свій міноритарний пакет акцій корпорації Roshen на пакет Порошенка у «Богдані». Завдяки угоді, Порошенко більше не мав у разі банкрутства «Богдана» платити борги корпорації. За три роки вона зупинила свій основний завод, натомість Roshen і далі генерував прибуток — люди продовжували купувати солодощі.

Бізнес угору

У 2014-му, коли Порошенко обрався на посаду, він дав Свинарчуку шанс спробувати себе у ролі чиновника. Той змінив прізвище на милозвучніше — Гладковський (дівоче прізвище матері) та перейшов з бізнесу на державну службу.

Президент призначив його головою Міжвідомчої комісії з політики та військово-технічного співробітництва.

З лютого 2015-го Гладковський — ще й перший заступник секретаря РНБО Олександра Турчинова. За його словами, на цій посаді він відповідає за військово-промисловий комплекс та військово-технічне співробітництво.

При президентові Порошенку справи корпорації «Богдан» покращилися, вона почала постачати автомобілі для армії, запустила виробництво нових моделей, зокрема санітарного автомобіля «Богдан 2251». У першому півріччі минулого року «Богдан» задекларував 191 мільйон гривень прибутку, хоча аналогічний період 2017-го був збитковим.

Торік «Богдан» ще й реструктурував кредитну угоду з державним Укрексімбанком на 1,3 мільярди гривень. Цей кредит концерн отримав 10 років тому і тепер повинен повернути гроші до 25 грудня 2031-го року включно.

За повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції, Гладковський так і не передав в управління свої корпоративні права, тож має можливість керувати своїм бізнесом, хоч це і прямо заборонено законом «про державну службу».

Перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський (ліворуч) під час засідання Ради національної безпеки і оборони України в Києві, 18 лютого 2015 рокуВОЛОДИМИР СТРУМКОВСЬКИЙ/УНІАН

Кар’єра вниз

А от до роботи Гладковського-чиновника накопичилися питання. Спочатку в журналістів. Почалося все з того, що поступово ключові посади в системі державних оборонних підприємств отримали друзі та знайомі Гладковського.

Далі з’ясувалося: «Богдан» закуповував частину комплектуючих у Росії. Після таких розслідувань до редакції «Української правди» приходили співробітники СБУ та вимагали «зняти публікацію».

У 2017-му про корупцію в системі оборонного замовлення відкрито заговорили чиновники. Державна аудиторська служба офіційно повідомила, що за три попередні роки зафіксувала на 12 підприємствах Укроборонпрому фінансових зловживань на 558 мільйонів гривень.

Тоді ж корупцією в оборонці зацікавилося Національне антикорупційне бюро. Детективи Бюро затримали заступника міністра оборони Ігоря Павловського. Його звинувачували в розкраданні 149 мільйонів гривень на схемі з поставок палива, зокрема компанією Trade Commodity.

Втім суд відпустив чиновника на поруки, серед інших тоді за нього поручився і Гладковський. «Він (Павловський — ред.) завжди займав активну позицію та стояв на захисті державних інтересів», — пояснював тоді мотиви свого вчинку Гладковський.

Минулого року НАБУ повідомило, що розслідує 22 кримінальні провадження, в яких фігурують підприємства Укроборонпрому. За інформацією Громадського, щонайменше у двох із них фігурує прізвище Гладковського. Втім поки що правоохоронці не передали справи до суду.

«Такі справи зазвичай розслідують довго через міжнародний елемент. Гроші відмиваються у декілька етапів за допомогою офшорних компаній з різних юрисдикцій, тож багато часу йде на те, щоб отримати відповіді на міжнародні запити про ці компанії», — каже Олена Щербан, експертка Центру протидії корупції.

Президент на звинувачення його друга у корупції не реагував.

Заступник міністра оборони України Ігор Павловський під час засідання комітету з питань нацбезпеки і оборони Верховної Ради, 12 липня 2018 рокуДМИТРО РЕПЛЯНЧУК/ГРОМАДСЬКЕ

Вибух

25 лютого 2019-го ситуація змінилася. Матеріал журналістів Bigus.info перетворився з масштабного викриття корупції на чинник президентської кампанії. Щоб перемогти на виборах Петро Порошенко зробив ставку на патріотизм та свою безальтернативність, як єдиного українського політика, здатного протистояти Володимиру Путіну.

Порошенко, серед іншого, позиціонує себе як будівничого армії, яка зупинила російську агресію. Він обіцяв: «Тому, хто буде красти в армії — повідрубую руки». Настав час виконувати обіцянку.

У ніч з понеділка на вівторок президент мав зробити вибір: або спростовувати звинувачення журналістів, як він це робив після публікації Panama papers, розслідування про його поїздку на Мальдіви чи відео нічних візитів кума Путіна Віктора Медведчука в Адміністрацію президента. Або ж відсторонитися від Олега Гладковського.

Петро Порошенко спершу публічно уникав коментувати «ситуацію з Гладковським». О 9-тій ранку 26 лютого президент несподівано провів нараду «керівного складу сектору оборони» в Генеральному штабі. На офіційній сторінці у facebook Порошенко підкреслив, що до військових прийшов саме на їхнє запрошення.

Виглядало на те, що Порошенко вирішив «прояснити» армійцям, чи справді керівництво Укроборонпрому та його друг Гладковський заробляли на поставках техніки для збройних сил, та чи причетний до цього сам президент.

Але принаймні під час публічної частини засідання Порошенко не дав пояснень присутнім у Генштабі. Замість того він перераховував військовим, скільки та якої зброї вони отримали за останні роки.

«Держава сьогодні може віддати та підтримати Збройні сили, ставлячи пріоритетом використання коштів платників податків», — говорив Порошенко, наче нічого й не сталося.

Чи згадував Олександр Турчинов, який теж прийшов до Генштабу, що виділені кошти на закупівлю та ремонт озброєнь могли розкрадатися, невідомо. Він виступав на закритій для преси частині засідання.

У прес-службах АП та РНБО Громадському не відповіли на запитання, чи обговорювалася під час засідання можлива корупція при виконанні державного оборонного замовлення.

Неофіційно співрозмовники Громадського як у команді президента, так і секретаря РНБО радили «дочекатись заяви Гладковського», а вже потім обіцяли дати офіційну позицію своїх керівників.

В оточенні президента стверджують, що для нього факти, наведені у розслідуванні, стали новиною і долю Гладковського він вирішив ще ввечері понеділка, одразу після перегляду перших двох частин розслідування.

«Він сказав, що Олега треба відсторонити і очевидно, що це назавжди», — стверджує співрозмовник Громадського. Достеменно не відомо, чи Порошенко особисто спілкувався на цю тему з Гладковським. Оточення президента стверджує, що вони не зустрічалися, проте не виключають, що колишні бізнес-партнери говорили телефоном.

Президент України Петро Порошенко (в центрі) приїхав на оперативні збори керівного складу Збройних сил України, Київ, 26 лютого 2019 рокуПалінчак Михайло/POOL

Уже після завершення засідання у Генштабі, коли Порошенко вилетів до Одеси, де разом зі спецпредставником США Куртом Волкером зустрічав американський есмінець «Дональд Кук», Гладковський оприлюднив офіційну заяву:

«Щоб запобігти будь-яким інсинуаціям, особисто звертаюся і до Головної військової прокуратури, і до НАБУ із заявою щодо якнайшвидшої перевірки усіх викладених у «розслідуванні» фактів, і надати відповіді всьому суспільству і мені особисто», написав Гладковський та повідомив, що на час перевірки просить призупинити його повноваження першого заступника секретаря РНБО та голови Міжвідомчої комісії з експортного контролю. Щоправда, не поточнив, до кого саме звертається.

Майже одразу після цього прес-секретар президента Святослав Цеголко повідомив, — президент підтримав рішення Гладковського та закликав правоохоронців терміново перевірити інформацію з розслідування.

Ввечері того ж дня Петро Порошенко мав можливість відповісти на питання журналістів. Він повинен був взяти участь у відкритті форуму «Окупований Крим. 5 років опору», але несподівано скасував відвідини заходу.

На момент публікації Петро Порошенко досі публічно не згадав ані Гладковського, ані розслідування Bigus.Info.

Кляті питання

Тим часом у команді президента шукали, хто ж той «добродій», який, за словами авторів розслідування, передав їм переписку фігурантів «схем» на підприємствах Укроборонпрому. Шукають «добродія» виключно серед «своїх». Цього разу під час неофіційних бесід співрозмовники Громадського з команди Порошенка вже не згадують про «російський» чи «американський» слід, яких традиційно шукали в журналістських розслідуваннях.

Підозри одразу впали на олігарха Ігоря Коломойського, а також МВС та його голову Арсена Авакова. Коломойський відкрито бажає поразки Порошенку, Аваков — єдиний з високопосадовців публічно не підтримав висунення Порошенка на другий термін. Натомість запевняє, що на виборах буде грати роль арбітра.

Відомо, що на останньому засіданні стратегічної ради, де був і Порошенко, і Аваков начебто серед іншого ухвалили, що три «старі» силові структури — МВС, СБУ та ГПУ мають публічно заявити про співпрацю на час виборів.

Ще один співрозмовник пригадав: торік Юрій Луценко переконував його, що має достатньо доказів, аби посадити Гладковського. Сам Луценко вже заявив, що ГПУ «давно розслідує» зловживання в оборонній сфері.

Співрозмовники Громадського, близькі до керівництва ГПУ, припускають, що переписка головних героїв журналістського розслідування Гладковського, його сина Ігоря та його бізнес-партнерів отримана без санкції суду, тож не може бути офіційно використана як доказ. Мовляв, інакше б антикорупційні органи вже давно вручили їм підозру.

За даними «Української правди», Спеціалізована антикорупційна прокуратура ще вранці 26 лютого відкрила провадження за матеріалами «Наших грошей» за статтями 364 ч.2 — зловживання владою, 191 ч. 2 — розтрата майна службовою особою, та 368 — отримання хабара. НАБУ повідомило, що уже перевіряє факти, викладені у розслідуванні журналістки Лесі Іванової.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков (ліворуч) та президент України Петро Порошенко в кабіні гелікоптера після церемонії передачі гелікоптерів Airbus для Нацгвардії та Держслужби з надзвичайних ситуацій, Бориспіль, 21 грудня 2018 рокуЛазаренко Микола/POOL

Привид із Сингапуру

Порошенко відомий схильністю до «мікроменеджменту» — намагання занурюватись у деталі та контролювати процеси. Тож важко повірити, що він не знав про звинувачення журналістів, чиновників та правоохоронців на адресу керівництва Укроборонпрому. Виходить, ця ситуація могла його влаштовувати. Але ж ідеться про питання національної оборони.

Чи давав президент згоду на організацію контрабандної закупівлі запчастин з Росії, на якій, як стверджують журналісти, паразитував син Гладковського Ігор та його партнери?

Якою буде подальша доля Гладковського?

Чи наважаться правоохоронці вручити йому підозру у скоєнні злочину напередодні виборів? Якщо, звісно, вони підтвердять розслідування журналістів.

Наразі Порошенко лише дистанціювався, але не зрікся Гладковського. Той досі наполягає — він ні в чому не винен, син першого заступника секретаря РНБО називає звинувачення безпідставними, а оприлюднене листування «фейковим» та обіцяє судитися з журналістами. На захист Гладковського вже стали впливові депутати від президентської фракції БПП, зокрема його друг Ігор Кононенко.

В будь-якому разі доля друга президента буде вирішуватися вже після виборів, адже за два місяці провести розслідування та розглянути справу у суді фізично неможливо. У разі програшу Порошенка він зніме з себе відповідальність за долю свого друга. Натомість, якщо його таки переоберуть, Порошенко повинен стати гарантом прозорості розслідування та неупередженості суду. Інакше одразу дасть опозиції привід боротися за його відставку. Юлія Тимошенко вирішила не чекати виборів і вимагати імпічменту Порошенкові негайно.

19 червня 2014-го, виступаючи у Верховній раді, Петро Порошенко цитував колишнього прем’єр-міністра Сингапуру Лі Кван Ю: «Почніть із того, що посадіть трьох своїх друзів. Ви точно знаєте, за що, вони знають, за що — і народ вам повірить», — порадив президент Віталію Яремі, якого парламент саме призначив Генеральним прокурором. Ярема не посадив нікого і за рік з посади пішов.

Першого зі своїх трьох друзів Лі Кван Ю посадив на 23 році правління. Петру Порошенку випала можливість зробити це на п’ятий рік президентства.

На відміну від бізнесу, наразі компаньйон Порошенка за невдачу на державній службі може відповісти не грошима, а свободою. Як, зрештою, і сам президент.

UPD. 28 лютого президент прокоментував звинувачення на адресу Гладковського«Якщо факти підтвердяться, то, безумовно, ні прізвища, ні посади нікого не врятують. Наголошую, по завершенню розслідування винні будуть притягнуті до відповідальності, якщо факти підтвердяться», — сказав Порошенко.