Знижку у ціні на газ, який Росія може постачати напряму до України, «вилучатимуть»

В українському уряді повідомили, що у разі, якщо російський Газпром відновить пряме постачання газу до України за цінами, нижчими, ніж ринкові ціни на газ, то таку знижку вилучатимуть до бюджету на соціальні витрати.

Про це повідомив міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель під час презентації програми дій міністерства на 2019-2020 роки.

«Якщо ми будемо мати знижену ціну — потенційно можливо, що у нас будуть прямі поставки зі знижкою зі сходу — ми будем старатися «забрати» цю знижку, видавати в ринок ринкову ціну, а саму знижку використовувати через бюджет… для покриття субсидій чи інші соціально важливі заходи», — повідомив Оржель.

Він не став уточнювати деталей того, як уряд буде збільшувати ціну на газ для споживачів в Україні та яким саме чином російська знижка на газ буде перетворюватися на кошти для соціальних потреб.

Зазначимо, що 26 листопада 2015 року Україна припинила купувати газ напряму у Газпрому. Закупівля російського газу напряму не здійснюється вже 4 роки.

18 листопада у Газпромі заявили, що надіслали Нафтогазу офіційну пропозицію про укладання нової угоди на транзит газу на 1 рік або продовження чинних контрактів. Умовою цього є відмова України від претензій до Газпрому в межах перемоги у Стокгольмському арбітражі, а також від штрафу, який на Газпром наклав українських антимонопольний комітет. Також російська сторона хоче відновити прямі поставки газу до України за зниженими цінами.

В українському уряді цю пропозицію назвали неприйнятною. У Нафтогазі надіслали офіційну відповідь, у якій запропонували, щоб Газпром погасив свій борг за рішеннями Стокгольмського арбітражу газом.

У Нафтогазі відповіли на російську пропозицію щодо знижки на газ, зазначивши, що у разі відмови від виграшів у Стокгольмі, така знижка окупиться лише через 28 років, в той час як стягнути заборгованість з Газпрому Нафтогаз може у Нідерландах уже у 2020 році.

Раніше у російському Міненерго заявляли, що пропонують провести переговори про транзит газу 29 листопада, однак там ще не визначилися з форматом переговорів. Водночас у Єврокомісії повідомили, що переговори можуть продовжитися на початку грудня 2019 року.

Зазначимо, що Україна на переговорах про транзит газу намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. Крім цього, за наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг Нафтогазу, який передбачає створення незалежного від Нафтогазу Оператора ГТС.

Раніше у Нафтогазі повідомляли, що Російський Газпром надіслав офіційну відмову постачати газ до України напряму. Це порушує контракт, що діє між Україною та Росією, через що Нафтогаз вимагає у Газпрому компенсації у новому позові до Стокгольмського арбітражу.