12-річна дівчина з Англії хоче судитися з TikTok через незаконне використання даних дітей. Суд гарантував їй анонімність

TikTok. Ілюстративне фото
TikTok. Ілюстративне фотоiXimus / Pixabay

Високий суд Лондона почав розгляд заяви від 12—річної дівчини проти TikTok. Позивачка стверджує, що соцмережа використовує дані про своїх неповнолітніх користувачів у незаконний спосіб.

Дії дівчини публічно підтримала уповноважена у справах дітей в Англії Енн Лонґфілд. На її думку, політика TikTok із опрацювання даних порушує закони ЄС і Сполученого Королівства, повідомляє BBC.

За словами Лонґфілд, соцмережа використовує дані про неповнолітніх користувачів для покращення алгоритму рекомендацій, який пропонує дітям рекламу, і таким чином збільшує прибутки платформи.

Під час попереднього розгляду справи у Високому суді Лондона посадовиця заявила, що в разі перемоги дівчини суд може зобов’язати TikTok видалити інформацію про неї з платформи, що стане прецедентом.

Суддя на цьому етапі, втім, лише постановив, що в разі початку розгляду справи по суті 12-річній позивачці має бути гарантована анонімність. На думку судді, вона може постати перед «ворожими реакціями впливовців у соцмережах, які вважатимуть, що їхнім статусу чи доходам щось загрожуватиме».

TikTok, своєю чергою, заявив, що його політики спрямовані на захист приватності й даних усіх користувачів, зокрема й наймолодших. «Оскільки позов подали без попереднього повідомлення, ми вперше про нього дізналися [в день попереднього розгляду справи] й нині аналізуємо його наслідки», — йдеться в заяві компанії.

В умовах користування TikTok прописано, що соцмережею не можуть користуватися діти віком до 13 років включно. А контент, який створено такими користувачами, платформа зобов’язана аналізувати й видаляти.

Це вперше із TikTok судяться через дані дітей?

Ні. Найбільш гучне розслідування завершилося у лютому 2019 року у США. Тоді американські Міністерство юстиції та Федеральна торгова комісія встановили, що TikTok недостатньо контролював присутність дітей на платформі, й наклали на нього 5,7 мільйона доларів штрафу.

Після цього TikTok зобов'язався видаляти відео й особисті дані про своїх американських користувачів віком до 14 років. Утім цьогоріч ЗМІ повідомляли про поновлення перевірок соцмережі на тлі перемовин про продаж американського сегмента TikTok.

У липні 2020 року через неналежне поводження з даними про дітей TikTok оштрафували й у Південній Кореї.

TikTok — це сервіс коротких музичних відео. Користувачі можуть записати ролик на смартфон, змонтувати його просто в додатку й накласти спецефекти та музику з бібліотеки. Китайську версію TikTok — Doyuin — запустили у 2016-му, а роком пізніше виникла й міжнародна.

TikTok є однією з найпопулярніших платформ у світі. Від часу створення її встановили понад 2 мільярди разів. Світова аудиторія TikTok на липень 2020 року зросла до 700 млн активних користувачів щомісяця. Щодня соцмережею користується 50 мільйонів американців.

Формат, схоже, такий популярний, що його з незначними доповненнями «запозичив» Facebook, запустивши конкурента TikTok у межах свого додатку Instagram. Слідом за Facebook свій «тікток» запустив і YouTube.