5 убивств за 2 роки: як в Україні розслідують резонансні злочини

Громадське згадує найгучніші вбивства на території України за останні два роки — хто жертви, на якому етапі розслідування та що відомо про виконавців злочинів.

Спершу «вбивство», а тоді несподіване «воскресіння» російського журналіста Аркадія Бабченка спричинили бурхливі реакції не лише українців, а й міжнародних організацій, лідерів думок, іноземних політиків, медіа, активістів… Хтось назвав це тактичною перемогою, хтось — стратегічною поразкою, дехто ж справедливо зауважив — розслідуванням справжніх убивств наразі вітчизняні спецслужби не можуть особливо пишатися.

Громадське згадує найгучніші вбивства на території України за останні три роки — хто жертви, на якому етапі розслідування та що відомо про виконавців злочинів.

Справа№1. Павло Шеремет

Хто: Павло Шеремет — відомий журналіст, діяльність починав ще в Білорусі, був опонентом режиму Олександра Лукашенка. Три місяці провів у білоруській в’язниці. Потім переїхав у Росію, де працював на «Первом канале» і «Общественном российском телевидении». У 2014 році переїхав до України, дописував у видання «Українська правда» та був ведучим на «Радіо ВЕСТИ».

Журналіст Павло Шеремет під час прес-конференції у Києві, 14 січня 2016 року Фото: Михайло Марків/POOL/УНІАН

Убивство: 20 липня 2016 року в центрі Києва автомобіль, у якому їхав Павло Шеремет, підірвався.

Того ж дня керівниця Національної поліції України Хатія Деканоїдзе оголосила, що розслідуванням справи займатиметься спеціально створена оперативна група із слідчих СБУ із залученням ФБР.

Результати розслідування: Жодна інформація щодо слідства не розголошувалася аж до лютого 2017 року. Тоді Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що слідство розглядає п‘ять версій скоєння злочину:

1. Професійна діяльність;

2. Діяльність за межами України, зокрема, в республіці Білорусь та РФ;

3. Дестабілізація ситуації в державі

4. Конфліктні ситуації в особистому житті;

5. Помилка злочину: замах планувався на власницю видання «Українська правда» Олену Притулу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Справа Шеремета: тисяча допитів і жодного підозрюваного

Оперативники поліції на місці загибелі журналіста Павла Шеремета. 20 липня 2016 року Шеремет був вбитий у центрі Києва — по дорозі на роботу у його машині спрацював вибуховий пристрій Фото: EPA/ROMAN PILIPEY

Наразі поліція не має жодних підозрюваних у вбивстві Павла Шеремета. Слідство і досі триває — за два роки не зібрали навіть доказової бази у справі. Про це на брифінгу повідомив заступник голови СБУ Кононенко, сказавши, що розкриттю справи заважають «обставини» та російське громадянство журналіста.

Тим часом власне розслідування ведуть колеги загиблого. Журналісти «Слідство.INFO», спільно з колегами із міжнародної мережі розслідувачів OCCRP з перших годин після вибуху працювали на місці події. Результатом роботи став фільм-розслідування «Вбивство Павла». Журналісти переглянули гігабайти відео з камер спостереження біля дому Шеремета. Відтак повністю проаналізували ніч напередодні вбивства. Знайшли щонайменше 6 свідків та підозрілий автомобіль марки Skoda, власником якого виявися колишній працівник СБУ.

Учасники акції в пам'ять про журналіста Павла Шеремета недалеко від міста, де вбили Павла, 20 липня 2017 року. Павло Шеремет загинув у центрі Києва вранці 20 липня 2016 року внаслідок вибуху автомобіля Фото: EPA/STEPAN FRANKO

Справа №2. Аміна Окуєва

Хто: Аміна Окуєва — доброволиця АТО, служила в лавах батальйону поліції «Київ-2».  Одночасно була прес-секретаркою «Міжнародного миротворчого батальйону імені Джохара Дудаєва». Народилася в Одесі. Деякий час жила з родиною в Москві та Чечні. Після другої чеченської війни «втекла» в Україну, де була доброволицею у війні на Донбасі.

Окуєва також співпрацювала з кримськотатарським каналом «ATR», де готувала авторську програму «Герої Кавказу», перший епізод якої показали одразу після смерті Окуєвої.

Її чоловік, Адам Осмаєв є екс-керівником миротворчого батальйону імені Джохара Дудаєва. У Росії його звинувачують у замаху на президента Володимира Путіна.

Учасниця добробату «Київ-2», прес-секретарка «Міжнародного миротворчого батальйону імені Джохара Дудаєва» Аміна Окуєва (ліворуч із прапором Ічкерії) під час протесту проти бомбардувань сирійського міста Алеппо російською авіацією біля посольством Росії у Києві, 15 грудня 2016 року Фото: В'ячеслав Ратинський/УНІАН

Убивство: ввечері, 30 жовтня 2017 року неподалік селища Глеваха Київської області невідомі обстріляли автомобіль Аміни Окуєвої та її чоловіка Адама Осмаєва. Від вогнепальних поранень Аміна загинула, Адам потрапив з пораненнями в лікарню.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Я хотіла пояснити людям, що головний ворог — Путін»: ким була Аміна Окуєва

Це був не перший напад на добровольців. За півроку до вбивства, 1 червня, Аміна Окуєва поранила нападника, який стріляв в її чоловіка. Він удавав із себе іноземного журналіста, який начебто хотів узяти інтерв‘ю в Осмаєва. Підозрюваного в першому замаху на подружжя затримали, але він не визнає своєї провини та відмовляється співпрацювати зі слідством.

Після першого нападу подружжю надали охорону, проте під час другого нападу їх не охороняли.

Місце загибелі Аміни Окуєвої неподалік залізничного переїзду в Глевасі, Київська область, 30 жовтня 2017 року. Автомобіль Окуєвої та її чоловіка, колишнього командира «Міжнародного миротворчого батальйону імені Джохара Дудаєва» Адама Осмаєва обстріляли на залізничному переїзді біля Глевахи, внаслідок чого Окуєва загинула, а Осмаєв отримав поранення Фото: Володимир Гонтар/УНІАН

Результати розслідування: одразу після нападу, поліція оголосила план перехоплення нападників «Сирена».

Проте донині убивці Аміни Окуєвої не затримані, про це місяць після вбивства повідомив голова Національної поліції України Сергій Князєв. Наразі ситуація не змінилася.

Справа №3. Денис Вороненков

Хто: Денис Вороненков — колишній депутат російської Держдуми. У грудні 2016 року разом з дружиною Марією Максаковою він приїхав в Україну. Тут він був цінним свідком у справі щодо держзради Януковича, за що отримав українське громадянство.

Колишній депутат Держдуми РФ Денис Вороненков та його дружина, оперна співачка, колишня депутатка Держдуми Марія Максакова під час показу фільму «Нємцов» режисера Володимира Кара-Мурзи у Києві, 27 лютого 2017 року Фото: Олександр Синиця/УНІАН

Убивство: Вороненкова застрелили в центрі Києва 23 березня 2017 року. Вороненков помер на місці злочину, його охоронця поранили. Проте останньому вдалося поранити вбивцю. Кілера намагалися врятувати в 17-й лікарні міста Києва, проте він помер. На місце події прибув голова СБУ Василь Грицак та Генеральний прокурор України Юрій Луценко. Останній у Facebook написав, що «це була звична для Кремля показова страта свідка». Денис Вороненков того дня мав зустрітися з екс-депутатом російської Держдуми Іллею Пономарьовим, який теж перебуває в Україні як свідок у справі Януковича.

Результати розслідування: у справі про вбивство Дениса Вороненкова прокуратура завершила досудове розслідування 10 травня 2018 року. Оголосили підозру замовнику та п’ятьом виконавцям. Їхні дії кваліфікували як умисне вбивство та незаконне поводження зі зброєю.

Двоє підозрюваних уже перебувають під вартою.

Щодо організаторів — Володимира Тюріна та двох інших співучасників злочину, уродженця Харкова Юрія Василенка та українця Ярослава Левенця — виділили в окреме провадження, яке ще триває, наразі вони переховуються від слідства.

Замовник убивства, Володимир Тюрін — колишній чоловік дружини Дениса Вороненкова Марії Максакової. Генеральний прокурор України заявив, що підозрюваний Тюрін діяв за наказом вищого керівництва РФ з метою усунення важливого свідка, який міг володіти інформацію щодо участі Росії в непроголошених військових діях на території України.

Однак, журналістка Олена Лунькова повідомила Громадськогому, що у справі вбивства екс-депутата Держдуми РФ Дениса Вороненкова, котре розслідується вже рік і три місяці змінився склад прокурорів. Справа, у які прокурори вивчають матеріали заново, до суду так і не дійшла.

Місце вбивства колишнього депутата Держдуми Дениса Вороненкова біля готелю «Прем'єр-Палас» у Києві, 23 березня 2017 року. Вороненкова застрелили в центрі Києва, він помер на місці події Фото: EPA/ANDREW KRAVCHENKO

Справа №4. Тимур Махаурі

Хто: Тимур Махаурі — громадянин Грузії, який проживав у Києві, боєць батальйону імені шейха Мансура. У його складі воював на території Донецької та Луганської областей. Уродженця Чечні Тимура Махаурі називали «особистим ворогом Кадирова», згідно з інформацією з інших джерел, він причетний до вбивства чеченського ватажка Шаміля Басаєва.

Тимур Махаурі народився в Чечні. Під час другої чеченської війни, перебрався в Панкіську ущелину в Грузії, що стала місцем, де сформувалося терористичне підпілля.

За різною інформацією, від півсотні до 200 бойовиків, що пройшли вишкіл там, у 2012-2014-х роках поповнили лави «Ісламської держави» в Сирії.

Під час президенства Міхеіла Саакашвілі в Грузії, служив у батальйоні спецпризначення. У 2008 році брав участь у війні в Південній Осетії. Три роки відсидів у турецькій в‘язниці. Його підозрювали в убивстві на території Туреччини представників «Імарат Кавказ» Муси Осаєва (2009 рік), Хамхата Мусаєва (2011 рік), Рустема Алтемірова і Заурбека Амрієва (їм закидали організацію теракту в московському аеропорту Домодєдово у 2011 році). У 2016-му його виправдали й відпустили. Відтак Тимур переїхав в Україну, де служив добровольцем у зоні бойових дій на Донбасі.

У січні 2017 його заарештували в центрі Києва. Формально — «за незаконне носіння зброї».

Поліція знайшла в Махаурі пістолет Стєчкіна, який, за інформацією МВС, викрадений у зоні бойових дій на Донбасі, а також незареєстрований австрійський Glock.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Убивство в центрі Києва: Хто такий Тимур Махаурі?.

Судове засідання у справі Махаурі. 16 січня 2017 року його заарештували в центрі Києва «за незаконне носіння зброї» і відкрили кримінальне впровадження. Махаурі провів у тюрмі понад місяць, його засудили до 3 років умовно, у лютому 2017 року він вийшов на волю Фото: Ekaterina Sergatskova

Убивствто: ввечері 8 вересня 2017 року, в центрі Києва вибухнуло авто. За даними МВС, в автомобіль заклали вибухівку. Водій, яким виявився Тимур Махаурі, загинув на місці. Разом з ним була знайома з дитиною, вона отримала численні поранення кінцівок, очей та внутрішніх органів. Друзі загиблого вважають, що вбивство замовили з Москви.

Одразу на місці події речник МЗС повідомив, що вбивство було умисним — хотіли вбити саме цю людину.

Результати розслідування: наразі, у справі ведеться слідство, проте, за останньою інформацією поліції, навіть фоторобота підозрюваного немає.

Поліція на місці вибуху. У центрі Києва біля Бесарабського ринку підірвали автомобіль Toyota Camry з грузинською реєстрацією, який належав Тимуру Махаурі, він загинув, 8 вересня 2017 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Справа №5. Олесь Бузина

Хто: Олесь Бузина — український журналіст, публіцист, письменник, колишній головний редактор газети «Сегодня». Відомий також як автор книжки «Вурдалак Тарас Шавченко», в якій намагався створити негативний образ Шевченка, за що Національна спілка письменників України звернулася до прокуратури з проханням порушити кримінальне провадження за розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

Прокуратура підтвердила той факт, що журналіст розпилював ненависть до української нації, але через те, що на момент звинувачень Олесь Бузина опікувався малолітньою дитиною, він потрапив під амністію.

Письменник Олесь Бузина під час прямого ефіру ток-шоу «Велика політика з Євгенієм Кисельовим» на телеканалі «Інтер», Київ, 14 вересня 2012 року Фото: Євген Борисовський/УНІАН

Убивство: Олеся Бузину застрелили у квітні 2016 року біля його будинку. Поліція, яка прибула на місце події, знайшла свідків інциденту й автомобіль Ford Focus, на якому тікали після пострілів двоє чоловіків.

Місце вбивства журналіста Олеся Бузини на вулиці Дегтярівській у Києві біля будинку, в якому він жив, 16 квітня 2015 року Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

Результати розслідування: Відкрито кримінальне провадження за статтею вбивство.

Після того, як затримали двох підозрюваних, Арсен Аваков оголосив, що справу закрили. Поліція передала її прокуратурі, яка більше двох років вела слідство. За цей час підозрюваних випустили зі слідчого ізолятора: одного — під домашній арешт, іншого — під заставу.

У червні 2017 року досудове розслідування завершили, назвавши підозрюваних — двох жителів Києва Андрія Медведька та Дениса Поліщука.

Пізніше, обвинувальний акт у справі вбивства журналіста передали до суду, де справу розглядають досі.

Мати Олеся Бузини заявила, що через затягування досудового розслідування позиватиметься до Європейського суду з прав людини.

Підозрювані у справі про вбивство журналіста Олеся Бузини Денис Поліщук та Андрій Медведько (праворуч) і адвокат Гліб Федур (ліворуч) під час судового засідання Шевченківського районного суду Києва, 9 лютого 2018 року Фото: Володимир Гонтар/УНІАН