Байден доручив розвідці протягом 90 днів підготувати звіт про появу COVID-19. У США знову говорять про штучне походження
Президент США Джо Байден доручив розвідувальній спільноті підготувати протягом 90 днів звіт про походження коронавірусу. Така заява пролунала на тлі нової хвилі заяв у США про ймовірне штучне походження COVID—19.
Про доручення Байдена в середу, 26 травня, повідомила пресслужба Білого дому.
У заяві американського президента зазначається, що ще в березні він отримав попередній звіт про походження коронавірусу, який містив «два ймовірні сценарії» — передання вірусу через тварин або витік із лабораторії. Але остаточного висновку в документі так і не було зроблено.
За словами Байдена, «двоє представників розвідувальної спільноти схиляються до [тваринного походження], а один — до [штучного] — причому обидві сторони мають низький або середній рівень упевненості». А більшість вважає, що для висновку нема достатньої інформації.
Тому президент США й доручив розвідці зібрати додаткові дані для нового звіту, який має бути представлений протягом трьох місяців. При цьому він наголосив, що, ймовірно, для цього будуть потрібні додаткові відповіді від Китаю, де COVID-19 виявили вперше.
«США також продовжать співпрацю з партнерами-однодумцями у світі задля тиску на Китай з тим, щоб він узяв учать у повному, прозорому й ґрунтованому на доказах міжнародному розслідуванні й надав доступ до всіх необхідних даних і доказів», — ідеться в заяві Байдена.
Штучне походження коронавірусу?
Про підготовку звіту стало відомо на тлі нових дискусій у США щодо походження коронавірусу. Приміром, колишній головний епідеміолог країни й головний радник Байдена з інфекційних захворювань Ентоні Фаучі заявив, що не переконаний у природному походженні COVID-19. Це ж допустила й керівниця Центру з контролю й профілактики захворювань Рошель Валенськи.
24 травня The Wall Street Journal повідомляло з посиланням на джерела, що ще в листопаді 2019-го троє співробітників Уханського інституту вірусології важко захворіли й були змушені звернутися по медичну допомогу, й припустило, що могло йтися про COVID-19. У Китаї такі заяви назвали «повною брехнею».
Наразі ми досі не знаємо точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я направила дві місії до Уханю, де вірус виявили вперше: улітку 2020 року (це була підготовча місія) й у січні-лютому 2021-го.
За словами гендиректора ВООЗ Тедроса Аданома Гебреєсуса, організація поки не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу — тобто може йтися і про природний, і про штучний шлях його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.
Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від людини до тварини.
- Поділитися: